• sausio 24 d., Pirmadienis

Šviesūs arunkų debesėliai

Išvertus iš graikų kalbos žodis arynkos reiškia ‘ožio barzda’. Arunkai išvaizda (žiedynais, lapais) ir augimo sąlygomis (mėgsta pavėsį, drėgną ir derlingą dirvą) panašūs į kitus dekoratyvius ūksminius augalus – astilbes.


Arunkai (Aruncus L.) – tai erškėtinių (Rosaceae) šeimos daugiamečių žolinių augalų gentis. Ji maža – tik 3 rūšys, natūraliai paplitusios Šiaurės Amerikos, Europos ir Azijos miškuose bei kalnuose. Lietuvoje auginamos dvi rūšys – paprastasis (A. dioicus (Walter) Fernald) ir A. aethusifolius Nakai.

 

 


Pora rūšių

Paprastasis arunkas (A. dioicus (Walter) Fernald) natūraliai paplitęs Vidurio Europos, Kaukazo ir Rusijos miškuose. Lietuvoje auginamas seniai. Esant geroms sąlygoms, jis užauga apie 2 m aukščio. Išvaizda šis arunkas primena astilbę, bet ūgiu gerokai ją lenkia. Lapai žali (pasodinus saulėtoje, sausoje vietoje per sausras apdega). Žiedai gelsvi su baltu atspalviu, susitelkę į šluotelės formos žiedyną.
Paprastasis arunkas žydi birželį–liepą. Geriausiai auga pavėsyje, drėgnoje ir derlingoje dirvoje. Jį galima auginti kaip soliterą, sodinti parke, prie vandens telkinio, derinti su kitomis daugiametėmis gėlėmis.
A. aethusifolius Nakai – ši rūšis natūraliai paplitusi Korėjoje. Auginama Lietuvoje. Ji žemaūgė – iki 30–40 cm aukščio. Kerelis kompaktiškas. Lapai smulkūs, žali. Žiedai gelsvai balti. Žydi birželį–liepą. Auga ir saulėtoje vietoje, ir daliniame pavėsyje, drėgnoje, bet nešlapioje dirvoje. Šį augalą galima pritaikyti įvairiuose daugiamečių gėlių gėlynuose: alpinariumuose, kapinėse, apvaduose, lysvaitėse, prie vandens telkinių, derinti su kitomis panašaus aukščio gėlėmis.

 

 

Dauginimas

* Arunkai gerai auga daliniame pavėsyje.
* Dirvai arunkai nėra reiklūs, bet geriau auga drėgnoje, derlingoje vietoje.
* Šie augalai dauginami kero dalimis ir sėklomis. Kerai dalijami balandžio arba rugsėjo mėnesį. Sodinami 50 cm atstumu nuo kitų augalų. Nužydėję žiedynai pašalinami arba paliekami dėl sėklų. Šios subręsta rugsėjo mėnesį.
* Rudenį nukerpama antžeminė augalų dalis.
* Žiemai reikėtų pridengti tik jaunus ir neseniai padaugintus augalus.

 

Platus pritaikymas

Arunkų pritaikymas yra platus. Juos galima auginti pavieniui kaip sodybos akcentą, derinti su kitomis daugiametėmis gėlėmis, sodinti prie vandens telkinių, parkuose. Žemaūgių rūšių ir veislių augalai tiks alpinariume, apvadams, derės su įvairiomis daugiametėmis žemaūgėmis gėlėmis, vazonuose.
Žiedynai gražiai atrodo skintų gėlių puokštėse. Džiovinti jie naudojami floristikoje.

 

Pixabay nuotr.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Sausio 24, pirmadienis.
  • Saulė teka 08:21, leidžiasi 16:41.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 10:53.
  • Mėnulis Svarstyklėse, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis sausio 18 d.
  • Artūras, Bukanta, Bukantas, Felicija, Galvilas, Galvilė, Mažvydas, Lėta, Šarūnas, Timotiejus, Vygaudas, Vilgaudas
  • Tarptautinė švietimo diena. Pasaulinė Afrikos ir afrikietiškos kilmės asmenų kultūros diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Žiedų dienos. Tręškite žydinčius kambarinius augalus, gėlių daigus. Apkaskite krūmus, spygliuočius sniegu, pomedžiuose jį sumindykite. Tvarkykite, valykite rūsius ir tvartus, naikinkite pelėsius, vėdinkite patalpas. Sudėkite ant palangės indus su dygstančiomis svogūninėmis gėlėmis, palaistykite. Nepatartina laistyti augalų, ruošti malkų.
  • Žiema su sermėga, vasara su šienu.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar jau ėmėtės daržo planavimo?

Įvykių kalendorius

e-seklos
darzoviuseklos
IGLU