• spalio 5 d., Trečiadienis

Svogūnų derliaus nuėmimas ir saugojimas

Svogūnus geriausia nuimti, kai saulėta ir nelyja. Raunama, kai daugumos augalų laiškai patys gula ant žemės. Jeigu nuimsite per anksti, nespėjus susiformuoti išoriniams dengiamiesiems lukštams, kakleliai bus stori ir atviri. Per juos dar lauke lengvai pateks ligų sukėlėjai. Dėl kaklelio puvinio svogūnai blogai laikysis per žiemą. Per vėlai nuimti jie taip pat blogiau žiemoja. Perbrendusių ropelių audiniai skyla, lukštai nubyra, dažnai pakartotinai dygsta šaknys.

 

 

 

 

 

Kad svogūnai greičiau subręstų, kartais prieš savaitę iki derliaus nuėmimo nupjaunami lapai, bet dėl to mažėja derlius. Tokį pat efektą, bet be nuostolių, galima gauti truputį pakėlus ropeles, kad šaknys atitrūktų nuo žemės. Nedideliuose plotuose galima naudoti kastuvą ar šakes. Tada augalai gauna mažiau drėgmės, o maisto medžiagos iš vystančių laiškų spėja pereiti į ropeles.

Jeigu oro sąlygos palankios, svogūnai apie savaitę džiovinami lauke arba po danga vėjo gerai perpučiamoje vietoje. Per šį laiką laiškai nudžiūsta, ropelės subręsta, ant jų susidaro sausi, gerai dengiantys lukštai.

Svogūnus galima laikyti atvirose dėžėse ar tinkliniuose maišuose. Nudžiūvę laiškai nupjaunami, paliekant 3–4 cm ilgio galus. Galima jų ir nenupjauti, o ropeles supinti į kasas, vainikus. Dėl tvirtumo įpinama špagato ar ryšulėlis šiaudų.

Maistui skirtus svogūnus geriausia laikyti –1–3 °C temperatūroje. Šaltoje patalpoje jie prieš laiką nesudygsta. Be to, ne taip intensyviai vystosi ligų sukėlėjai. Neblogai svogūnai išsilaiko ir aukštesnėje temperatūroje (0–3 °C).

Sandėlis ar rūsys turi būti sausas. Esant didesnei drėgmei, svogūnai greitai pabunda, pradeda dygti. Sudrėgsta dengiamieji lukštai, kaklelis, gali apimti puviniai. Ypač svarbu sausai laikyti tuos svogūnus, kurių ropelės nevisiškai subrendusios. Juos reikėtų sudėti kitoje patalpoje, atskirai nuo bulvių ir kitų daržovių, kurioms reikalingas didesnis santykinis oro drėgnis, kad nesuvystų. Labai paprastas būdas palaikyti rūsyje sausą orą – pastatyti dėžę ar nedidelį kubilą su negesintomis kalkėmis, kurios sugeria daug vandens.

Žiemą, ypač po Naujųjų metų, ropeles reikėtų periodiškai perrinkti. Lukštus kaupkite ne tik margučiams dažyti, bet ir kaip vertingą priemonę nuo kenkėjų.

 

 

Štai trys pagrindinės svogūnų puvimo priežastys:

  1. pertręšti azoto trąšomis,
  2. ropeles pažeidė svogūninė musė,
  3. sirgo netikrąja miltlige, kaklelio puviniu ar kita liga.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 5 d., trečiadienis
  • Saulė teka 07:29, leidžiasi 18:44.
  • Mėnulis teka 17:56, leidžiasi 00:32.
  • Mėnulis Vandenyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 3 d.
  • Donata, Gilda, Palemonas, Placidas, Edvinas
  • Tarptautinė mokytojų diena.
  • Žiedų diena. Purenkite dirvožemį, ravėkite, ruoškite žemės mišinius daigams, kuriuose auginsite daigus pavasarį. Grėbstykite lapus. Balinkite vaismedžius. Iš vandentiekio išleiskite vandenį. Remontuokite, valykite, tvarkykite, vėdinkite namus, rūsius ir kitas patalpas. Nepalanki diena sėti, sodinti, laistyti.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius