• liepos 19 d., Penktadienis

Tai, ko nežinojote apie tapetus. I dalis

Tikriausiai daugelis sutiktų, kad tapetai yra vienas populiariausių bei seniausių sienų dekoravimo pasirinkimų, kuriais be didelio vargo galima atnaujinti namų interjerą. Šiandien gausi tapetų pasiūla suteikia galimybę namams suteikti norimą nuotaiką, nes galima rinktis patinkantį raštą, spalvą, medžiagiškumą, faktūrą. Pasirinkimo galimybės neaprėpiamos – nuo paprastų vienspalvių iki įmantrių bei prabangių tapetų ar net rankų darbo gaminių. Savo tapetus atras kiekvienas!

 

 

 

Tapetų istorija

Kaip žinoma, popierių prieš beveik 2 tūkst. metų pirmieji išrado kinai. Tad ne nuostabu, jog kinai buvo pirmieji, popieriumi pradėję puošti ir sienas. To meto tapetai buvo juodai balti. Spalvoti tapetai atsirado kur kas vėliau, tik apie XI a. Svarbu paminėti ir tai, jog ši sienų danga buvo laikoma prabangos preke, kurią galėjo įsigyti tik didikai. XV a. sienų puošybai specialiai buvo pradėti gaminti prabangūs popieriaus lakštai. Ši mada aukštuomenėje sparčiai išpopuliarėjo Prancūzijos karaliaus Liudviko XI-ojo dėka ir pakeitė taip mėgtus kilimus, freskas bei kitus tam laikotrapiui būdingus sienų puošybos elementus. Praėjus dar vienam amžiui, buvo išrastas spaudos presas, dėl kurio tapetų lakštų gamyba tapo įperkama ne tik turtingiesiems. Įdomu tai, jog į ritinius susukti tapetai, kokius įprasta matyti šiandien, pradėti gaminti visai neseniai, t. y. XIX–XX a.

 

Tapetų rūšys

Specializuotų prekių parduotuvių apdailos skyrių lentynose galima pamatyti įvairiausių rūšių tapetų, ką jau kalbėti apie spalvų bei raštų gausą. Kuo viena tapetų rūšis skiriasi nuo kitos?

Popieriniai tapetai yra vieni populiariausių bei dažniausiai pasirenkamų sienų dangų dėl žemos kainos, dažnai ekologiškos sudėties ir, žinoma, dėl to, kad juos lengva klijuoti. Šios rūšies tapetai skirstomi į viengubus bei dvigubus. Dvigubi tapetai gaminami iš dviejų sluoksnių, viršutinis įprastai būna iš kokybiškesnio popieriaus, todėl jie yra patvaresni. Popierinius tapetus galima rinktis tiek vientisus, t. y. lygiu paviršiumi, tiek su nežymiu reljefu. Pasirinkus šios rūšies sienų apdailą, būtina žinoti, kad popieriniai tapetai bijo drėgmės, nėra ilgaamžiai (įvairioje literatūroje minimas terminas – iki 5 m.), sugeria kvapus, išblunka.

Flizelino tapetai yra vienalyčiai, gaminami iš augalinės kilmės pluošto – celiuliozės (su audinio priedais), todėl dažnai priskiriami ekologiškai produkcijai. Šios rūšies tapetai mėgstami dėl tvirtumo, atsparumo drėgmei bei pralaidumo orui. Taip pat pasižymi elastingumu, kuris aktualus kuriant naujos statybos namų interjerą, kuomet reikia laiko, kad būsto sienos „nusistovėtų“. Sienos skilimo ar trūkio atveju, šio tipo tapetai neplyšta. Flizelinas, kurio pagrindu gaminami šios rūšies tapetai, dėl savo vientisumo nesugeria klijų, todėl ir džiūdami jie nepakeičia matmenų ar formų. Tai užtikrina lengvą klijavimo procesą.

Tekstiliniai ir veliūriniai tapetai vien pavadinimu kuria jaukumą ir dvelkia prabanga. Šios rūšies tapetai gaminami popieriaus arba flizelino pagrindu, o viršus dengiamas tekstile – šilku, medvilne, viskoze, linu ir kitomis panašiomis medžiagomis. Tekstilinių tapetų paviršius dažnai būna impregnuotas antistatine medžiaga, ant jo nesikaupia dulkės, todėl šie tapetai tinka mažoms patalpoms ar alergiškiems žmonėms. Nepaisant to, šios rūšies tapetų priežiūra reikalauja daugiau dėmesio, taip pat bijo drėgmės.

 

 

Tekstas – Vaidos Klebarytės. Nuotraukos – „Pixabay“.

Visą straipsnį skaitykite „Mano sodybos“ 2021 m. vasario mėnesio numeryje.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 19, penktadienis.
  • Saulė teka 05:08, leidžiasi 21:42.
  • Mėnulis teka 21:12, leidžiasi 01:47.
  • Mėnulis Ožiaragyje 11:14, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis liepos 14 d.
  • Aurėja (Aura), Galigantas, Mantigailė, Vincentas (Vincas), Auksė
  • Šaknų diena. Tinkama diena šakniavaisių derlių imti, braškes, medelius, krūmelius (kurie augo vazonuose) sodinti, augalus dalinti, dauginti, šieną krauti, konservuoti (tik greitam vartojimui). Atlankomis, gyvašakėmis dauginkite dekoratyvinius krūmus, skiepykit spygliuočius. Netinkama diena rūsius valyti, derlių konservuoti, sandėliuoti, genėti gyvatvores.
  • Po perkūnijos gerai grybai dygsta, mat žemę atitranko.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius