• balandžio 24 d., Trečiadienis

Tigrenė: ką apie ją žinome?

Vasarą sode galima sulaukti egzotiškų žiedų. Nors tigrenės naujiena nepavadinsi, ji vis dar retai auginama gėlynuose. Kodėl gi taip nedrąsiai įsileidžiame šią gražuolę į savo valdas?

 

 

 

Panaši į tulpę ir leliją

Margoji tigrenė (Tigridia pavonia) – bene vienintelė tigrenių genties rūšis, kurios gumbasvogūnių galima įsigyti parduotuvėse. Kitos rūšys (botanikai jų suskaičiuoja per 30) yra retenybės, nors kai kurios tikrai gražios. Ir vardų šiai gražuolei nepagailėta: Tiger flower, Mexican shell flower, Peacock flower. Meksikoje ir Gvatemaloje, savo tėvynėje, ji buvo gerai žinoma vietiniams gyventojams. Į Europą atvežta tik XVIII amžiuje.

Rūšinių augalų žiedai oranžiniai su ryškiais margais viduriukais. Parduotuvėse rasime veislių baltais, šviesiai gelsvais, rausvais ir raudonais žiedais. Labai reta kuri neturi taškuoto vidurio.

Žiedai nuostabūs, bet išsilaiko neilgai – vos vieną dieną. Jie skleidžiasi rytą ir vakare jau nuvysta. Jei diena apsiniaukusi, gėlės žydi 3–4 valandomis ilgiau nei kaitinant saulei. Vis dėlto kai pasipuošia visas kupstas, žiedai skleidžiasi vienas po kito ir beveik nebūna dienos be jų.

Žydėjimas trunka 5–6 savaites. Jei kupstą sudaro 15–20 augalų, kasdien matysite bent po kelis išsiskleidusius žiedus. Vienas geras gumbasvogūnis išleidžia 3–5 žiedynstiebius, ant kiekvieno – po 5 žiedus. Norėdami pailginti žydėjimo laiką, tigrenes sodinkite ne visas vienu metu. Tada jos žydės ir liepą, ir rugpjūtį.

 

Tikros – šilumos mėgėjos

Tigrenės labai mėgsta šilumą. Vieta sode turi būti saulėta, apsaugota nuo vėjų. Žemė parenkama puveninga, lengva, silpnai rūgščios arba neutralios reakcijos. Gumbasvogūniai sodinami gegužės pabaigoje, kai daigai jau tikrai neapšals. Sodinimo gylis yra 7–10 cm.

Vasarą gėlių nepamirškite palaistyti ir bent 2–3 kartus patręšti. Net ir labai šiltoje vietoje žemė neturi išdžiūti.

Tigrenės puikiai auga dideliuose vazonuose. Nereikėtų jų vadinti tik sodo gėlėmis, nes gali žydėti terasose, balkonuose. Galima ir paprastame daugiabučio namo balkone mieste. Ir ten tigrenės žydi ne prasčiau nei sode.

 

Sodinimas į vazonus pavasarį

Toks auginimo būdas daugeliui patogiausias. Tigrenių gumbasvogūnius balandžio pradžioje po 5–7 sodinami į 1,5–2 l talpos vazonus su kompostine žeme. Jie pamažu bunda, pradeda dygti. Iki gegužės pabaigos auginami tokiomis pat sąlygomis kartu su pomidorų daigais. Gegužės pabaigoje išrenkama šilta vieta ir atsargiai, neardant žemės gniužulo, tigrenės persodinamos į paruoštas duobutes. Belieka laukti žiedų, retkarčiais palaistyti trąšų tirpalu.

Anksčiau pasodintos tigrenės ir pražysta beveik mėnesiu greičiau – birželio antroje pusėje ir liepą. Rudenį tenka pridengti nuo ankstyvųjų šalnų. Spalio pradžioje iškaskite didokus gumbasvogūnius.

 

Vegetacijos pratęsimas rudenį

Kitas auginimo būdas – kuo ilgesnis ir šiltesnis ruduo. Gegužės antroje pusėje tigrenių gumbasvogūniai sodinami tiesiai į paruoštą vietą sode. Jei orai nelabai šilti, jos neskuba augti ir sužydi tik rugpjūtį.

Rugsėjo mėnesį, norint pratęsti vegetaciją, šios gėlės iškasamos su žemės gniužulu ir persodinamos į didelį vazoną. Iš karto jos gausiai palaistomos, įnešamos į vidutiniškai šiltą patalpą ar šiltnamį. Vėliau, iki lapkričio, laistoma kas savaitę ar 10 dienų. Paskui visai nereikia vandens, žemė pamažu džiūsta, lapai turi pagelsti. Prasidėjus žiemai, nelaistoma, lapai ir stiebai nukerpami, paliekant iki 10 cm.

 

Saugome per žiemą

Priešingai nei kardelių, tigrenių gumbasvogūniai greitai perdžiūsta, todėl netinka juos laikyti sudėtus į dėžutes ar orui laidžius maišelius. Jei gėlės augintos vazone, per žiemą galima palikti jame su sausa žeme. Iš gėlyno verčiau iškasti su žemės gniužulu, nenupurčius įdėti į dėžę ir nunešti į rūsį. „Plikus“ gumbasvogūnius išsaugosite sudėtus į dėžutes ir užbertus smėliu. Žiemojimo patalpos temperatūra turėtų būti 4–7 °C.

Gumbasvogūniai nuvalomi ir išskirstomi kovo antroje pusėje. Mažus verta kuo anksčiau pasodinti į vazonėlius ir ten paauginti. Didesnius, skirtus gėlynui, reikia vėl užpilti smėliu ir laikyti tamsioje vietoje.

 

Dauginti „vaikučiais“ ar pasisėti?

Jei tik neperdžiovinsite gumbasvogūnių žiemą, pavasarį nuo kiekvieno atskirsite kelis mažesnius, dar nepasiruošusius žydėti „vaikučius“. Paauginkite šiltoje vietoje, ir kitais metais jie tikrai žydės.

Tigrenių sėklos subręsta rugsėjo–spalio mėnesiais. Vienoje dėžutėje jų būna 30–50. Sėti galima be jokio paruošimo vasarį–kovą. Pasirodžius antrajam lapeliui, daigeliai persodinami į vazonus po 3–4 ir visą vasarą auginami sode. Dalis sėjinukų gali pražysti jau tais pačiais metais.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 24, trečiadienis.
  • Saulė teka 05:55, leidžiasi 20:40.
  • Mėnulis teka 21:41, leidžiasi 05:49.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis
  • Ervina, Fidelis, Gražvyda, Viltrūda, Kantrimas
  • Tarptautinė jaunimo solidarumo diena. DNR diena. Šuns diena.
  • Lapų diena. Tinkama diena genėti sergančius medžius, sausas šakas.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius