• rugsėjo 11 d., Trečiadienis

Tinkamai skinsi ir laikysi – gardžiai valgysi II

Derliaus kokybę lemia ne tik geros sėklos, palankūs orai, daržininko žinios bei uolumas – kokybė priklauso ir nuo išmanymo, kada yra geriausias laikas derlių nuimti ir kaip tinkamai jį sandėliuoti.

 

Kopūstai

Jeigu norite gero derliaus, augančius kopūstus gausiai liekite, o nustokite likus maždaug trims savaitėms iki derliaus nuėmimo. Žiemai pjaunamos gūžės turi būti kietos, nepažeistos – tik tokios gerai išsilaikys. Jos paliekamos su ilgais kotais ir bent keliais lapais. Laikomos tamsioje, vėsioje vietoje (palyginti su kitomis daržovėmis kopūstai mėgsta vėsiausias rūsio vietas), dėžėse ar rūsių lentynose. Gūžes sukraukite kotais į viršų.

Morkos

Morkas reikėtų nurauti kuo vėliau, nes vegetacijos pabaigoje jos sukaupia daugiau cukraus, karotino ir geriau laikosi. Šakniavaisius geriausia laikyti dėžėse ar maišuose, susluoksniuotas su smėliu arba bent užpylus juo viršų. Smėlis turėtų būti bent šiek tiek drėgnas, ypač jei patalpa gana sausa. Jei jis visiškai išdžiūvęs, reikėtų sudrėkinti.

Burokėliai

Burokėlius reikia nuimti gana anksti – jie labai jautrūs šalnoms. Nurovus po šalnų, šakniavaisiai prasčiau stovės. Susluoksniuokite su švariu drėgnu smėliu arba durpėmis, laikykite maždaug 1 ºC temperatūroje.

Bulvės

Likus trims savaitėms iki kasimo patariama nupjauti bulvių virkščias. Svarbu nekasti per anksti, nes subrendę gumbai yra geresnio skonio. Jų žievė turi būti subrendusi, kieta. Bulvės turi būti išdžiūvusios. Jas galima sandėliuoti vidutiniškai vėsiame, gerai vėdinamame rūsyje, maždaug 3–4 ºC temperatūroje. Nelaikykite plastikiniuose maišuose ir su vaisiais.

Apsauga nuo šalnų

Ne visos daržovės vienodai bijo šalnų. Pavyzdžiui, morkos joms gana atsparios. Nuo pirmosios šalnos daržoves galima bandyti apsaugoti, ypač jei prognozuojama, kad ji bus trumpalaikė ir nelabai stipri. Tai patartina daryti, jei matote, kad daržovės dar nepakankamai subrendusios. Taigi net ir paliktas lauke, jas galima apsaugoti uždengus sena paklode, maišiniu audeklu, daržo plėvele, didelėmis dėžėmis. Ypač šios priemonės pasiteisins, jei antroji šalna bus tik po 2–3 savaičių.

Kai kurias daržoves galima palikti žiemoti. Pavyzdžiui, šakninės petražolės, pastarnokai, porai, gelteklės neblogai žiemoja lysvėse. Svarbu jas pridengti kokia nors apsaugine medžiaga: šiaudais, daržo plėvele ar durpėmis.

Bendri patarimai

*Imkite derlių tik sausu oru. Geriausias metas – ankstyvas rytas, vos nudžiūvus rasai.

*Daržovių nelaikykite šalia obuolių, nes jie išskiria etileną. Šios dujos suteiks kartumo morkoms ir sutrumpins moliūgų, bulvių ir daugelio kitų daržovių gyvavimo periodą.

*Stenkitės nepažeisti šakniavaisių, nes jie laikysis trumpiau, ims greitai gesti.

*Svarbu reguliariai perrinkti daržoves ir apgedusias išmesti. Jomis reikia stengtis neliesti sveikųjų, kad neužsikrėstų.

Sandėliavimas

Daugeliui daržovių tinkama sandėliavimo vieta – vėsi ir drėgna. Oro drėgnis – apie 90 %. Jei trūksta drėgmės, ją šiek tiek padidins drėgnas smėlis ar samanos, šlapi maišiniai audeklai. Šilta ir sausa patalpa tiks moliūginėms daržovėms, vidutiniškai vėsi ir sausa – svogūnams, sausa – žirniams ir pupelėms, vėsi ir drėgna – bulvėms ir kitiems šakniavaisiams.

Norint išlaikyti kokybiškas daržoves, svarbu pasirūpinti ir gera oro cirkuliacija: rūsius ar kitas patalpas būtina reguliariai vėdinti, ypač pirmaisiais mėnesiais. Prieš nuimant derlių patartina dezinfekuoti saugyklą, dėžes.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 11, trečiadienis.
  • Saulė teka 06:44, leidžiasi 19:46.
  • Mėnulis teka 16:43, leidžiasi 22:13.
  • Mėnulis Šaulyje. Priešpilnis
  • Augantas, Gytautė (Gytė), Nutautas, Helga, Hiacintas (Jacintas)
  • Vaisių diena. Sodinkite vijoklinius augalus, vaismedžius, vaiskrūmius, spygliuočius. Skinkite šermukšnių, putinų, šaltalankiųuogas. Šaldykite vaisius, daržoves.
  • Jei pelės turi urvus giliai žemėje – ruduo bus sausas, jei paviršiuje – šlapias.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius