• birželio 16 d., Pirmadienis

Tinkamas genėjimas – gražaus sodo garantas

Daugelis sodininkų negeni vaismedžių ne todėl, kad negali išmokti šio nelabai sudėtingo amato. Tiesiog jie mano, kad, jei nesikiš į natūralią įvykių eigą, augalai geriau augs ir derės. Deja, taip nėra. Jei nesuformuosite lajų, jos bus netvirtos ir šakos greitai gali nulūžti. Vaismedžiai per daug sutankės, taps gauruoti arba per plačiai išsikeros, per daug apsinuogins arba užaugs per aukšti. Be to, siekiant apsaugoti juos nuo kenkėjų ir ligų, genėjimas yra nepakeičiamas, nes reguliuoja šviesos ir oro judėjimą lajose.
 

Mokytis amato, kai galima ir gumbų gauti, ir malkų priskaldyti, geriausia iš svetimos patirties. Genėti nesudėtinga. Viskas, kas nutinka augalams, palieka žymių. Jei išmoktume jas skaityti, daugelis augimo ir vystymosi dėsningumų būtų suprantami. Vadinasi, ir genėjimas atskleistų savo paslaptis.
Kai pumpurai ima augti, apdangalų žvyneliai nukrinta. Lieka randai. Laikui bėgant, jie neišnyksta, o tampa didesni, platesni, reljefiškesni. Taip susiformuoja išoriniai metų žiedai. Pagal juos galima nustatyti šakos amžių ir kiek ji kasmet paaugo. Tiesa, vaismedžių, kurių augimas per vieną vegetaciją pasireiškia dviem bangomis, amžiaus nustatymas pagal tokius žiedus būna nelabai tikslus. Nuo šoninių pumpurų žvynelių prie šakų pagrindo taip pat lieka randai. Jie vadinami žiedinėmis antaugomis.
Šakos auga ne tik ilgyn, bet ir kasmet storėja. Medienos metų prieaugis labai gerai matomas jas nupjovus. Pagal vidinius metų žiedus galite ne tik nustatyti šakos amžių, bet ir įsivaizduoti, kiek palankios augimo sąlygos buvo kiekvienais konkrečiais metais.
Jei nupjautos šakos galas pajuodavęs arba parudavęs, žinokite, kad tai nušalimo pasekmė. Turėkite omenyje: tokia mediena yra labai trapi.
Nukritus lapams, žiedams, užuomazgoms ir vaisiams lieka žymių. Ilgai nenyksta ir genėjimo pėdsakai. Iš jų galima spręsti, kokia genėjimo technika naudota, kokios būklės įrankiai ir kaip augalai reagavo į tą ar kitą genėjimo būdą ar lygį.
Pagrindiniai genėjimo būdai yra du: šakų trumpinimas ir jų visiškas nupjovimas. Trumpinant pašalinama kuri nors šakos dalis. Šis darbas atliekamas atsargiai, nes rezultatas gali būti priešingas tam, kurį norima pasiekti. Kuo labiau patrumpinsite gerai besišakojančio medžio šakas, tuo labiau jis sutankės.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 16, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58.
  • Mėnulis teka 00:58, leidžiasi 09:51.
  • Mėnulis Žuvyse 21:08, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Bena, Benas, Benadas, Julita, Jūra, Jūratė, Jūris, Tolmina, Tolminas
  • Žiedų diena tęsis iki vakaro. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius