• lapkričio 28 d., Sekmadienis

Tradeskančių žalumos kriokliai

Tradeskantės (Tradescantia) jau seniai nusipelnė vienų lengviausiai prižiūrimų gėlių vardo. Jos auga pačiomis įvairiausiomis sąlygomis, įvairiuose substratuose ir prisitaikančios prie įvairaus laistymo. Dėl nereiklumo šios gėlės nebevertinamos ir net pamirštos. Vis dėlto tradeskančių įvairovė labai didelė, veislės stebina lapų spalvomis – pasodintos moderniuose vazonuose gali tapti nepakartojama interjero puošmena.

 

 

 

 

 

Tipiška tradeskantė turi žalius lapus, iš vazonėlio svyra žemyn arba driekiasi į šalis. Tokios  brazilinės tradeskantės (T. fluminensis) stiebai užauga iki 1 m ir daugiau ilgio. Maži balti žiedeliai pasirodo ūglių viršūnėse. Žinomiausios veislės – ‘Albovittata’ ir ‘Tricolor’. Pirmosios veislės lapai išmarginti siauromis baltomis juostelėmis, o antrosios – netaisyklingomis ir nevienodomis plačiomis baltomis ar šviesiai rausvomis juostomis. Dryžuotoji tradeskantė (T. zebrina) vyresnės kartos gėlininkams buvo gerai žinoma kaip zebrina. Ji vaistinga ir labai graži. Lapų viršutinė pusė su sidabriškomis juostomis, apačioje – purpuriniai. Stiebai užauga apie 0,5 m ilgio, šakojasi. Maži žiedeliai ryškiai rausvi.

Yra ir kitaip atrodančių augalų. Daug šviesos reikia purpurinei tradeskantei (T. pallida). Ryškiai violetiniai lapai didesni, stiebai storesni nei anksčiau aprašytų rūšių. Pavasarį ir vasarą viršūnėse pasirodo nedideli rausvi žiedeliai. Storoki stiebai sukaupia vandens atsargas, todėl trumpas sausras ši tradeskantė gali ištverti. Dėl tokių savybių ji kartais auginama kaip vienmetė vasarinė gėlė lauko gėlynuose. Kita karštį ir sausras ištverianti rūšis yra T. sillamontana.

*Kuo šviesesnėje vietoje auginamas, tuo lapus dengiantys pūkeliai tankesni ir pats augalas gražesnis. Ūglių viršūnėse vasarą prasiskleidžia ryškūs avietiniai žiedeliai. Ši rūšis auga gan kompaktiškais kereliais, stiebai neištįsta į šalis.

*Tradeskantėms tinkamiausia įprasta kambario temperatūra tiek žiemą, tiek vasarą.

*Pavasarį ir vasarą šios gėlės laistomos gausiai: žemė vazonuose visada turi būti drėgna, bet padėkle vandens nepaliekama. Žiemą laistymas priklauso nuo patalpos temperatūros. Šiltame kambaryje tradeskantės paliejamos, kai pradeda džiūti žemės paviršius, o vėliau – daug rečiau. Santykinis oro drėgnis nėra ypač svarbus.

*Pavasarį ir vasarą tradeskantės intensyviai auga ir bus daug gražesnės, jei patręšite trąšomis lapinėms gėlėms. Spalvotų ir pūkuotų augalų nepertręškite.

*Kasmet tradeskantes geriau atnaujinti nei persodinti senąsias. Visas jas lengva dauginti auginiais. Patys stipriausi – viršūniniai. Tiesiog nupjaunamos apie 10 cm ilgio viršūnėlės. Galima pamerkti į vandenį arba iš karto sodinti į drėgną žemę. Vazonėlyje sodinami 5–10 auginių, kad kerelis iš karto būtų vešlesnis. Žemei tradeskantės nėra reiklios. Tinka kompostas, durpių substratai, net puri daržo žemė.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Lapkričio 28, sekmadienis.
  • Saulė teka 08:13, leidžiasi 16:00.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 14:05.
  • Mėnulis Mergelėje, dylantis, IV ketvirtis. Delčia lapkričio 27 d.
  • Egmontas, Eidenė, Eidenis, Rimgaudė, Rimgaudas, Rufas, Steponas, Vakarė, Jokūbas
  • Advento pradžia
  • Šaknų diena. Jei pašąlo, galima sėti morkas, burokus, pastarnokus, krapus, petražoles, pamulčiuokite. Grėbkite lapus. Kraukite komposto krūvas, vežkite ir kratykite mėšlą. Baltinkite medžius, mulčiuokite augalus, pridenkite raganes, rožes ir kitus sodo lepūnėlius. Išleiskite vandenį. Persodinkite kambarinius augalus. Sodinkite medžius, krūmus, gyvatvores, persodinkite senus medžius. Galima raugti kopūstus. Nerekomenduojama konservuoti, virti uogienių, sandėliuoti derliaus.
  • Jei ugnelė krosnyje cypia – bus vėjas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ką naudosite dengti augalams žiemai?

Įvykių kalendorius