• birželio 15 d., Sekmadienis

Tradeskantės: kokią išsirinkti?

Dėl savo nereiklumo nebevertinamos ir net pamirštos tradeskantės galėtų vėl sudominti naujomis veislėmis. O ir senosios, priderintos moderniuose vazonuose, neabejotinai taptų nepakartojama interjero puošmena. Tereikia pasižvalgyti po gėlių parduotuves ar mėgėjų kolekcijas…

Brazilinė tradeskantė
(T. fluminensis), kartais aprašoma kaip baltažiedė tradeskantė (T. albiflora) (tai viena ir ta pati rūšis), galėtų būti tipiškiausia genties atstovė. Iš vazonėlio svyrantys arba į šalis besidriekiantys stiebai užauga gana ilgi – gali siekti 1 m ir daugiau. Maži balti žiedeliai pasirodo ūglių viršūnėse. Šios rūšies lapai bekočiai.

T. cerinthoides
anksčiau buvo žinoma kaip T. blossfeldiana – Blosfeldo tradeskantė. Ji auginta prieš 2–3 dešimtmečius, o vėliau tiesiog išėjo iš mados. Tai augalas storesniais, mėsingesniais stiebais ir švelnų violetinį atspalvį apatinėje pusėje įgaunančiais lapeliais. Maži, bet itin gražūs šios gėlės žiedeliai, kurių vainiklapiai dvispalviai: pusė balto, pusė violetinio, o kuokeliai – ryškiai geltoni. Saulėtoje vietoje žydi gausiai.

Dryžuotoji tradeskantė (T. zebrina) vyresnės kartos gėlininkams gerai žinoma kaip zebrina (Zebrina pendula). Ji vaistinga ir labai graži. Lapų viršutinės pusės su sidabriškomis juostomis, apačioje – daili purpurinė spalva. Stiebai užauga iki 0,5 m ilgio, šakojasi. Žiedeliai maži, ryškiai rausvi.

Tradescantia sillamontanašvelniais pūkeliais apaugusi T. sillamontana atrodo kaip suvyniota į vilną. Tai padeda jai saugotis nuo karštų šiaurės vakarų Meksikos saulės spindulių ir išlaikyti drėgmę. Kuo šviesesnėje vietoje auginama, tuo tankesni pūkeliai, tuo gražesnis ir pats augalas. Ūglių viršūnėse vasarą prasiskleidžia ryškūs avietinės spalvos žiedeliai. Ši rūšis auga gana kompaktiškais kereliais, stiebai neskuba linkti į šalis ir svirti žemyn. Pasodinus vazone tik vieną šakelę, po kiek laiko jau augs kelios – po žeme ši tradeskantė šakojasi.

Purpurinė tradeskantė (Tradescantia pallida), ypač jos veislė ‘Purpurea’, turi nepaprastai ryškiai violetinius lapus. Seniau šis augalas buvo vadinamas purpurine setkreazija (Setcreasia purpurea). Keras su daugybe kylančių stiebų driekiasi į visas puses, ypač šviesos šaltinio link. Pavasarį ir vasarą viršūnėse pasirodo nedideli rausvi žiedeliai. Purpurinei tradeskantei reikia daug šviesos, kitaip lapai praras violetinę spalvą. Storoki stiebai sukaupia vandens atsargas, todėl trumpas sausras ši tradeskantė gali ištverti. Dėl tokių savybių ši rūšis kartais auginama kaip vienmetė vasarinė gėlė lauko gėlynuose.

Dvispalvė tradeskantė (Tradescantia spathacea) ilgai buvo žinoma dvispalvio rėjaus (Rhoeo discolor) vardu. Šios rūšies apatinė lapų pusė ryškiai violetinė, viršutinė – žalia. Ant trumpo stiebo išsidėstę lapai sudaro maždaug 30 cm aukščio ir pločio skrotelę, neturi jokių svyrančių stiebų. Priešingai nei daugelis skroteles sudarančių (ypač iš bromelijinių šeimos) augalų, ši kambarinė gėlė yra nereikli. Vasarą lapų pažastyse pasirodo įdomūs žiedeliai: ant labai trumpo kotelio tarp dviejų pažiedžių išsiskleidžia baltas tradeskantėms būdingas žiedelis su trimis žiedlapiais.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 15 d., sekmadienis
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58
  • Mėnulis teka 00:44, leidžiasi 08:24
  • Mėnulis Vandenyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Jolanta, Vitas, Tanvilas, Krescencija, Burgailė
  • Okupacijos ir genocido diena (vėliava). Švč. Trejybės diena. Pasaulinė kovos prieš blogą elgesį su pagyvenusiais žmonėmis diena. Alytaus miesto diena. Pasaulinė vėjo diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius