• liepos 16 d., Antradienis

Trešnės derės gausiau

Soduose auginame vis daugiau įvairių veislių vyšnių ir trešnių, tačiau ne visada jos džiugina derliumi. Kas lemia sėkmę?

 

 

 

 

 

Kai kurie auginimo ypatumai

 

Trešnės derėti pradeda 4–5 metais po pasodinimo. Jos gerai auga neįmirkusiame, derlingame priesmėlyje ar priemolyje, kurio pH 6,5–7. Svarbu, kad dirva šaknų zonoje būtų puri ir laidi vandeniui. Parenkama šiltesnė, šviesesnė ir labiau nuo vėjų apsaugota vieta. Dirvos paruošimas, tręšimas, trešnių sodinimas ir auginimas beveik toks pats kaip ir kitų vaismedžių.

Vegetacijos pradžioje vaismedžiams reikia daugiau drėgmės, o vaisių nokimo pabaigoje jos poreikis nedidelis. Kai per daug lietaus, sutrūkinėja vaisiai ir greičiau puola grybinės ligos.

Dar nepradėjusių derėti jaunų trešnių nereikėtų stipriai genėti, nes vainiko šakos ir metūgliai ima augti ir derėjimo pradžia būna vėlyvesnė. Derančias geriausia genėti vasarą, nuskynus derlių. Galima pašalinti viršūnes ir aukštyn augančias šakas patrumpinti iki šoninės šakos. Genint patariama palikti ilgesnius stuobrelius (storų šakų – net 20–30 cm). Tada mažiau puls ligos.

 

Dauguma trešnių kryžmadulkės

Norint gauti gausų kasmetinį derlių, greta reikia sodinti skirtingų (bent 2, o dar geriau 3–4) veislių sodinukus. Svarbu, kad žydėjimo laikas sutaptų. Jei sode auga tik vienos veislės medelis, jis gali gausiai žydėti, bet nederėti. Trešnės žiedus sukrauna ne vienu laiku: vienos anksti, kitos kiek vėliau, trečios vėlai. Skirtumas gali būti 5–7 dienos. Žiedai apsidulkina per tris pirmąsias dienas. Vaisiai prinoksta per 40–80 dienų.

Kai vietos pakanka tik vienam medeliui, į jo vainikėlį galima įskiepyti dar 1–2 veisles. Tai daroma, jei sode trešnė augo 1–2 metus. Skiepyti geriausia balandžio mėnesį (nelygu meteorologinės sąlygos) pagerinto sudūrimo būdu. Į vainiko šakas skirtingos veislės įakiuojamos liepos pabaigoje. Nepatartina skiepyti suaugusių ir derančių trešnių.

Vaismedžių augumas priklauso nuo veislės savybių ir poskiepio. Jei poskiepis yra paukštinė trešnė, vaismedis bus augus, vainikas platus, piramidiškas, derėti pradės 4–5 metais. Į kvapniąją vyšnią (Lietuvoje dažniausiai naudojamas poskiepis) įskiepytos trešnės užaugs 5–7 m aukščio. Derlius sunoks po 3–4 metų. Veislės ‘Gisela 5’ poskiepis augumą sumažina 50 proc. ir paankstina derėjimą. Jį turinčias trešnes galima sodinti tankiau (2,5–3 m atstumais, tarp eilių paliekant 3–4 m). Reikėtų laistyti ir papildomai tręšti, esant galimybei – retinti žiedynus. Patikimiausia apsaugos priemonė nuo paukščių – tinklas arba daržo danga. Ji turi siekti žemę, kad paukščiai negalėtų pralįsti per apačią.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Liepos 16, antradienis.
  • Saulė teka 05:03, leidžiasi 21:46.
  • Mėnulis teka 17:24, leidžiasi 00:31.
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis liepos 14 d.
  • Danguolė, Faustas, Vaigaudas, Marija
  • Škaplierinė. Prapjovos. Agronomų diena. Tarptautinė gyvačių diena
  • Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite lapines daržoves, sėkite ar pjaukite veją, laistykite. Rinkite sraiges. Sėkite, sodinkite, skinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Nepatartina kirsti medžių, sėti ir sodinti gūžinių salotų, iškasti gėlių svogūnėlius.
  • Šią dieną nereikėtų dirbti, kad vėjai namų stogų neplėšytų, rugių neišguldytų. Pabarstyti grūdų troboje, kad varnos stogų nedraskytų.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius