• gruodžio 1 d., Penktadienis

Trys žingsniai iki svajonės realizavimo – nuosavas vynuogynas

Vynmedis – daugiametis augalas, kuris Jus džiuginti savo vaisiais gali 20–30 metų. Jis nemėgsta persodinimo, o šaknys įsiskverbia gana giliai ir plačiai į dirvą, todėl įveisiant vynuogyną labai svarbu pasirinkti ne tik tinkamas vynmedžių veisles, bet ir tinkamą vietą ir, žinoma, ją tinkamai paruošti.

 

 

1 ŽINGSNIS

Vynuogyno vizija

5 ar 10 desertinių vynmedžių krūmų pakaks šeimai paskanauti įvairių skonių vynuogių. Bet šis hobis užkrečiamas ir, paragavus pirmųjų savo darbo vaisių, norai dažniausiai išauga – sodinama daugiau. Jei norite turėti sulčių ar vyno savo reikmėms, siūlau apsiriboti 10 a plotu. Net ir iš 20–30 a kasmet galima gauti apie 1 000 l sulčių ar vyno. Tokio dydžio vynuogynui prižiūrėti jau patartina turėti mažą traktoriuką. Didesnis vynuogynas reikalaus daugiau priežiūros, o derliaus perteklių teks išdalinti giminėms ir kaimynams. Jei svajojate turėti komercinį vynuogyną, jis turėtų būti bent 2–3 ha, nes tik tokio dydžio vyno ūkiai komerciškai pasiteisina kitose Europos šalyse. Jei jis yra tik agroturizmo verslo priedas, prasminga auginti mažiau vynmedžių.

 

 

Veislių parinkimas

Renkantis vynmedžių veisles reikėtų nuspręsti, kiek vynuogyno priežiūrai galėsite skirti laiko. Dauguma desertinių veislių stambiomis uogomis ir kekėmis, taip pat vyninės, skirtos kokybiško vyno gamybai, Lietuvoje, nors klimatas ir šiltėja, žiemai kol kas turi būti dengiamos (agroplėvele, eglišakėmis ar pan.) Tiesa, yra nemažai iš JAV kilusių naujų veislių, kurios gana atsparios mūsų šalčiams. Tik reikia susitaikyti su tuo, kad jų uogos ir kekės bus smulkesnės. Laimei, yra nemažai besėklių, todėl uogų dydis nelabai svarbus. Na, o sultys, nors kiek ir rūgštesnės nei tikrojo vynmedžio, tikrai labai skanios ir tinkamos tiek vartoti šviežios, tiek vyno gamybai. Svarbu parinkti tinkamo ankstyvumo veisles, nes Lietuvoje lauke gerai sunokinti uogas spėja tik labai ankstyvi ir ankstyvi vynmedžiai.

Desertinių ankstyvų veislių pasirinkimas gana didelis. Mūsų kolekcijoje yra per 100 veislių, kurios spėja sunokinti uogas vasarą. Vynui ar sultims gaminti taip pat išbandėme ne vieną dešimtį veislių. Mūsų vėsiame klimate, žinoma, labiausiai pasiteisino veislės šviesiomis uogomis.

 

Andrius Diliautas

www.vynuoges.lt

 

Andriaus Diliauto nuotr.

 

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2020 m. balandžio mėnesio numeryje.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Gruodžio 1, penktadienis.
  • Saulė teka 08:18, leidžiasi 15:57.
  • Mėnulis teka 19:10, leidžiasi 12:30.
  • Mėnulis Liūte 18:00, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis lapkričio 27 d.
  • Algmina, Butigeidas, Eligijus, Natalija, Aleksandras, Melita, Balys
  • Pasaulinė kovos su AIDS diena.
  • Vaisių diena. Jei nelabai šąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Apžiūrėkite kaupus, dezinfekuokite šiltnamius, daigyklas, įrankius, valykite rūsius, blizginkite indus. Pirkite dovanas ir buitinius prietaisus. Palanki diena valyti kraują (dilgėlių arbata), šalinti iš organizmo toksinus, gydyti karpas, nuospaudas.
  • Jei sausas gruodis, tai ir pavasaris bus sausas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius