• rugsėjo 19 d., Sekmadienis

Tujų dauginimo sumedėjusiais auginiais ABC

Vasaros pabaigoje, nustojus augti ir pradėjus medėti ūgliams, palanku gyvašakėmis dauginti tujas. Joms galite paruošti dauginimo lysvę, inspektą, dauginimo dėžutę. Svarbu, kad auginių nekaitintų tiesioginiai saulės spinduliai ir jie neperdžiūtų. Dauginimo lysvėje jie sodinami truputį giliau (apie 10 cm), kad neliestų vienas kito. Lysvė uždengiama daržo plėvele. Inspekte svarbu gerai sudrėkinti substratą ir iki rudens palaikyti 60–70 proc. drėgmę. Dauginimo dėžutėse telpa nedaug gyvašakių ir prižiūrėti tenka kaip vazonėlį: kasdien vėdinti, apipurkšti vandeniu. Bet jas lengva nunešti ir padėti patogiausioje vietoje.

 

 

 

 

Tinkamiausios, geriausiai prigyjančios gyvašakės kerpamos nuo 5–20 metų amžiaus tujų, augančių derlingose ir drėgnose dirvose. Gyvybingiausios yra koloniškų augalų gyvašakės, paimtos iš lajos vidurio, o rutuliškų ir žemų kūgiškų – iš viršutinio trečdalio.

Dauginimui tinka šakelės su ne senesne kaip 2–4 metų amžiaus mediena. Šį požymį nesunku nustatyti pagal šakelės žievės spalvą ir šakotumą. Gyvašakes reikėtų paruošti dauginimo dieną, anksti ryte arba apsiniaukusiu oru. Jei jų nesodinsite iš karto, pamerkite nukirptais galais į vandenį.

Pieštuku ar 1 cm storio pagaliuku sudrėkintame substrate padaromos 5–7 cm gylio duobutės. Į kiekvieną iš jų įstatoma paruošta gyvašakė ir aplink apspaudžiama žemė. Kuo didesnės gyvašakės, tuo giliau jas reikia sodinti.

Gyvašakėms įsišaknyti labai svarbi temperatūra, oro ir substrato drėgmė. Šilumos rugpjūčio mėnesį dar pakanka, tačiau būtina laistyti, purkšti ir vėdinti. Optimalios sąlygos – 60–70 proc. substrato ir 70–80 proc. santykinis oro drėgnis. Išaugus šaknelėms (po mėnesio), jis pradedamas mažinti.

Iki rudens gyvašakės išleidžia nedideles šakneles, todėl žiemai dauginimo lysvė ar inspektas pamulčiuojami nestoru pjuvenų sluoksneliu. Dauginimo dėžutė iki kraštų įkasama į dirvą sode arba per žiemą laikoma vėsioje (vos kelių laipsnių šilumos) ir šviesioje patalpoje, nepamirštant palaistyti.

Geriausias laikas persodinti tujas – balandžio pabaiga ir gegužės pradžia. Į nuolatinę auginimo vietą galima perkelti 2–3 metų ar senesnius sodinukus. Iki to laiko jie geriausiai auga netankiai išsodinti dauginimo lysvėje arba pavieniui 1–1,5 l talpos vazonuose.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 19, sekmadienis.
  • Saulė teka 06:59, leidžiasi 19:25.
  • Mėnulis teka 19:32, leidžiasi 04:21.
  • Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis rugsėjo 13 d.
  • Arnulfas, Girvinas, Vilhelmina (Vilė), Vytė
  • Lapų diena. Palanki diena augalus laistyti, purkšti, sėti, sodinti, pikuoti lapines daržoves, pasodinti įsišaknijusius ūglius, veją. Grėbkite lapus, kraukite kompostą. Ypač gera diena ieškoti vandens, kasti, valyti šulinį. Negalima ravėti, genėti vaismedžių, krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių.
  • Jei rudenį perkūnas griauna, tai žiemos nebus.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokios gėlės Jūsų favoritės rudenį?

Įvykių kalendorius