• liepos 9 d., Ketvirtadienis

Ūgis – ne vienintelis privalumas

Jau kai kurie botaniniai vardai sako, kad jūsų gėlyne gyvena milžinai. Pavyzdžiui, didysis debesylas (Inula helenium) yra 1–1,5 m aukščio daugiametis augalas. Daugumos žolynų aukštas ūgis nėra vienintelis privalumas. Jie turi įvairiausių formų lapus ir dekoratyvius žiedynus. Štai didysis debesylas – stipraus aromato vaistinis augalas nuostabiais geltonais žiedais. Ko gero, todėl ypatingu vardu apdovanotas jo giminaitis – puošnusis debesylas (I. magnifica), kurį anglai vadina gigantišku debesylu (giant inula). Tai puikiai atspindi tikrovę – augalo aukštis yra 2 m.

Nuo liepos iki rugsėjo nuostabų vaizdą gėlyne kuria purpurinis kemeras (Eupatorium purpureum), skleidžiantis stambius žiedų skėčius. Jis užauga iki 1,5 m. Kanapinis kemeras (E. cannabinum) – 0,5–1,7 m aukščio vaistinis ir dažinis augalas. Jis dažnokas visoje Lietuvoje. Raudonasis kemeras (E. fistulosum) siekia 2 m.

Vasaros antroje pusėje pražysta ir gaurė (Ligularia), puošnusis debesylas. Abu stiebiasi į 2 m aukštį. Pševalskio gaurė (L. przewalski) aukštesnė už dantytąją (L. dentata), bet pastaroji turi didesnius lapus. L. stenocephala ‘The Rocket’, kurios žiedynai kaip žvakių kekės, užauga iki 1,2–1,8 m.

Mažai nuo gaurių atsilieka rodžersijos (Rodgersia) – visos rūšys yra 1,2–1,6 m aukščio. Šie augalai turi nuostabius originalios formos lapus. Pas mus auginamos kaštonalapė (R. aesculifolia), skydinė (R. tabularis) ir ypač graži plunksnalapė rodžersija (R. pinnata) ‘Superba’ su rausvomis žiedynų šluotelėmis. Pirmųjų dviejų augalų aukštis apie 1 m. Plunksnalapė užauga 0,8–1,2 m, o šeivamedinė (R. sambucifolia) – iki 1,2 m.

Kaip ir rodžersijos, milžiniškas vėduokles sode kelia plaštakinis rabarbaras (Rheum palmatum). Geroje dirvoje lapai gali būti žmogaus ūgio – 1,5–2 m.

Galbūt kas nors matėte pasaulio soduose augančias brazilines guneras (Gunnera manicata) ir jau skaitėte internautų atsiliepimus, kad jos Lietuvoje pritampa sunkiai. Bet yra augintojų užsispyrėlių, kurie žaidžia su šiais augalais žaidimą „Išgyvens – neišgyvens“: pamulčiavę prieš žiemą dirvą durpėmis, juos pridengia ir kasmet sulaukia gal ir ne milžiniškų, bet vis tiek didelių lapų.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Makita

Šiandien

  • Liepos 9, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:55, leidžiasi 21:53.
  • Mėnulis teka 00:02, leidžiasi 09:27.
  • Mėnulis Žuvyse, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 5 d.
  • Algirdas, Algirdė, Veronika, Leonardas
  • Lapų diena. Palanku laistyti, purkšti augalus, genėti gyvatvores, sėti žoles (jei norite, kad augtų lėtai), šakniavaisines daržoves, ravėti. Tręškite vejų augalus, kad jie žaliuotų ir būtų vešlūs. Netinkama diena krauti šieną, imti derlių, sandėliuoti, konservuoti.
  • Liepos saulė dar nė vieno valstiečio nuo žemės nenuvarė, lietus gi dažnai iš jų duoną atėmė ir su maišu į svetimus kraštus elgetauti išvarė, – sako suomiai.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Iš kokio medžio medienos pagaminti plautai Jūsų pirtyje?

Įvykių kalendorius