• rugsėjo 21 d., Šeštadienis

Ūgis – ne vienintelis privalumas

Jau kai kurie botaniniai vardai sako, kad jūsų gėlyne gyvena milžinai. Pavyzdžiui, didysis debesylas (Inula helenium) yra 1–1,5 m aukščio daugiametis augalas. Daugumos žolynų aukštas ūgis nėra vienintelis privalumas. Jie turi įvairiausių formų lapus ir dekoratyvius žiedynus. Štai didysis debesylas – stipraus aromato vaistinis augalas nuostabiais geltonais žiedais. Ko gero, todėl ypatingu vardu apdovanotas jo giminaitis – puošnusis debesylas (I. magnifica), kurį anglai vadina gigantišku debesylu (giant inula). Tai puikiai atspindi tikrovę – augalo aukštis yra 2 m.

Nuo liepos iki rugsėjo nuostabų vaizdą gėlyne kuria purpurinis kemeras (Eupatorium purpureum), skleidžiantis stambius žiedų skėčius. Jis užauga iki 1,5 m. Kanapinis kemeras (E. cannabinum) – 0,5–1,7 m aukščio vaistinis ir dažinis augalas. Jis dažnokas visoje Lietuvoje. Raudonasis kemeras (E. fistulosum) siekia 2 m.

Vasaros antroje pusėje pražysta ir gaurė (Ligularia), puošnusis debesylas. Abu stiebiasi į 2 m aukštį. Pševalskio gaurė (L. przewalski) aukštesnė už dantytąją (L. dentata), bet pastaroji turi didesnius lapus. L. stenocephala ‘The Rocket’, kurios žiedynai kaip žvakių kekės, užauga iki 1,2–1,8 m.

Mažai nuo gaurių atsilieka rodžersijos (Rodgersia) – visos rūšys yra 1,2–1,6 m aukščio. Šie augalai turi nuostabius originalios formos lapus. Pas mus auginamos kaštonalapė (R. aesculifolia), skydinė (R. tabularis) ir ypač graži plunksnalapė rodžersija (R. pinnata) ‘Superba’ su rausvomis žiedynų šluotelėmis. Pirmųjų dviejų augalų aukštis apie 1 m. Plunksnalapė užauga 0,8–1,2 m, o šeivamedinė (R. sambucifolia) – iki 1,2 m.

Kaip ir rodžersijos, milžiniškas vėduokles sode kelia plaštakinis rabarbaras (Rheum palmatum). Geroje dirvoje lapai gali būti žmogaus ūgio – 1,5–2 m.

Galbūt kas nors matėte pasaulio soduose augančias brazilines guneras (Gunnera manicata) ir jau skaitėte internautų atsiliepimus, kad jos Lietuvoje pritampa sunkiai. Bet yra augintojų užsispyrėlių, kurie žaidžia su šiais augalais žaidimą „Išgyvens – neišgyvens“: pamulčiavę prieš žiemą dirvą durpėmis, juos pridengia ir kasmet sulaukia gal ir ne milžiniškų, bet vis tiek didelių lapų.

Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
download udemy paid course for free
download coolpad firmware
Free Download WordPress Themes

Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie

Šiandien

  • Rugsėjo 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 07:02, leidžiasi 19:20.
  • Mėnulis teka 22:41, leidžiasi 14:49.
  • Mėnulis Dvyniuose, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis rugsėjo 14 d.
  • Matas, Mantvilas, Nijolė, Viskintė
  • Šv. Matas, Alutinis. Bobų vasara. Tarptautinė taikos diena. Tarptautinė Alzheimerio ligos diena. Miškininko diena.
  • Žiedų diena. Genėkite krūmus. Naikinkite žemės paviršiuje gyvenančius kenkėjus. Džiovinkite vaistažoles, darykite gydomąsias pagalves. Imkite ir džiovinkite derlių. Valykite rūsius, langus, naikinkite pelėsius, vėdinkite ir tvarkykite patalpas, spintas, tvartus, klokite grindų plyteles. Nereikėtų laistyti, ruošti malkų.
  • Kai rudens dieną vorsiūliai visur laukus apdraiko – lauk rytoj giedros.

Įvykių kalendorius

Populiariausi straipsniai

Apklausa

Ar patyrėte nuostolių dėl sausros?

Rezultatai

Kraunasi ... Kraunasi ...

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Sekite mus