Ūgis – ne vienintelis privalumas

Jau kai kurie botaniniai vardai sako, kad jūsų gėlyne gyvena milžinai. Pavyzdžiui, didysis debesylas (Inula helenium) yra 1–1,5 m aukščio daugiametis augalas. Daugumos žolynų aukštas ūgis nėra vienintelis privalumas. Jie turi įvairiausių formų lapus ir dekoratyvius žiedynus. Štai didysis debesylas – stipraus aromato vaistinis augalas nuostabiais geltonais žiedais. Ko gero, todėl ypatingu vardu apdovanotas jo giminaitis – puošnusis debesylas (I. magnifica), kurį anglai vadina gigantišku debesylu (giant inula). Tai puikiai atspindi tikrovę – augalo aukštis yra 2 m.

Nuo liepos iki rugsėjo nuostabų vaizdą gėlyne kuria purpurinis kemeras (Eupatorium purpureum), skleidžiantis stambius žiedų skėčius. Jis užauga iki 1,5 m. Kanapinis kemeras (E. cannabinum) – 0,5–1,7 m aukščio vaistinis ir dažinis augalas. Jis dažnokas visoje Lietuvoje. Raudonasis kemeras (E. fistulosum) siekia 2 m.

Vasaros antroje pusėje pražysta ir gaurė (Ligularia), puošnusis debesylas. Abu stiebiasi į 2 m aukštį. Pševalskio gaurė (L. przewalski) aukštesnė už dantytąją (L. dentata), bet pastaroji turi didesnius lapus. L. stenocephala ‘The Rocket’, kurios žiedynai kaip žvakių kekės, užauga iki 1,2–1,8 m.

Mažai nuo gaurių atsilieka rodžersijos (Rodgersia) – visos rūšys yra 1,2–1,6 m aukščio. Šie augalai turi nuostabius originalios formos lapus. Pas mus auginamos kaštonalapė (R. aesculifolia), skydinė (R. tabularis) ir ypač graži plunksnalapė rodžersija (R. pinnata) ‘Superba’ su rausvomis žiedynų šluotelėmis. Pirmųjų dviejų augalų aukštis apie 1 m. Plunksnalapė užauga 0,8–1,2 m, o šeivamedinė (R. sambucifolia) – iki 1,2 m.

Kaip ir rodžersijos, milžiniškas vėduokles sode kelia plaštakinis rabarbaras (Rheum palmatum). Geroje dirvoje lapai gali būti žmogaus ūgio – 1,5–2 m.

Galbūt kas nors matėte pasaulio soduose augančias brazilines guneras (Gunnera manicata) ir jau skaitėte internautų atsiliepimus, kad jos Lietuvoje pritampa sunkiai. Bet yra augintojų užsispyrėlių, kurie žaidžia su šiais augalais žaidimą „Išgyvens – neišgyvens“: pamulčiavę prieš žiemą dirvą durpėmis, juos pridengia ir kasmet sulaukia gal ir ne milžiniškų, bet vis tiek didelių lapų.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 29, penktadienis.
  • Saulė teka 06:58, leidžiasi 19:50.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:51
  • Mėnulis Šaulyje 21:51, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Almantė, Bertoldas, Helmutas, Manvydas, Narcizas
  • Lietuvos įstojimo į NATO diena. Didysis penktadienis
  • Lapų diena tęsis iki vėlumos. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles.
  • Jei noragai kovo mėnesį blizga, tai balandžio mėnesį rūdys.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius