• rugpjūčio 4 d., Trečiadienis

Už žydinčios sienos saugu ir gera

Vasara jau įsibėgėjo ir patys skubiausi pavasario darbai pasibaigė, tad galima ir atsipūsti, ir pasimėgauti malonumais. O kokie gi didžiausi malonumai yra sodininkams ir daržininkams, t. y. tokiems kaip mes? Žinoma, derlius – uogos ir daržovės, žydinčių ir klestinčių augalų rojus kieme. Kramsnojant savo morką ir gėrintis gražiu vaizdu, į galvą nejučiomis ateina mintis: ką dar gražiau ir puošniau būtų galima padaryti? Juk tobulumui ribų nėra, ar ne? Siūlome, jei dar neturite, pasisodinti žydinčią gyvatvorę! Bus du viename – ir praktiška, ir gražu. Populiariausios yra tujų, skroblų, kukmedžių, vijoklinių ir kitų žaliuojančių augalų gyvatvorės, bet jos gan monotoniškos. O štai žydintys augalai ne tik teiks užuovėją ar padės atsitverti nuo svetimų akių, bet mus džiugins.

 

 

 

 

LANKSVA (Spiraea) – vienas tinkamiausių krūmų žydinčiai gyvatvorei, nes auginti paprasta, gan nereikli, atspari šalčiams, ilgai ir gausiai žydi. Be to, krūmų įvairiausių spalvų žiedais ir įvairaus aukščio pasirinkimas didelis. Populiariausia yra japoninė lanksva (S. japonica) ir gausybė jos veislių, kurių dauguma žydi birželio–liepos mėnesiais. ‘Golden Princess’ lapeliai ryškiai geltoni, o žiedai rožiniai. Nekarpoma užauga iki 1–1,2 m aukščio. Į ją panašios veislės ‘Goldflame’ ir ‘Goldmound’ rausvais lapelių galiukais. Aukštesnę žydinčią gyvatvorę galima suformuoti iš ‘Macrophylla’ krūmų, kurie nekarpomi sieks apie 1,5 m. Šios lanksvos lapai stambūs, žali su bronziniu atspalviu, o žiedai rožiniai.

Iš mažųjų japoninių lanksvų neaukštoms gyvatvorėms, apvadams tinka ‘Alpina’ (30–35 cm aukščio), ‘Little Princess’ (40–50 cm), ‘Magic Carpet’ (30–40 cm) ir kt. Įdomesnes žydinčias gyvatvores galima formuoti iš ‘Crispa’ krūmų, kurių lapeliai garbanoti ir trispalviai, dvispalviais žiedais ‘žydinčios Shirobana’, skaisčiai baltais žiedais pasipuošiančios ‘Alba’ bei kitų.

Dar tinka pilkoji lanksva (S. x cinerea) ‘Grefsheim’, kuri pradeda žydėti bene anksčiausiai iš visų lanksvų, balandį–gegužę, ir nekarpoma užauga iki 1,5–2 m aukščio. Krūmas tiesiog apsipila baltais žiedeliais, pro kuriuos net būna nematyti šakų. Šiam žydinčiam grožiui savotiško žavesio suteikia ažūriškai išlinkusios šakos. Kažkodėl ne vienam žydinti pilkoji lanksva asocijuojasi su varške, todėl jei kartais išgirsite sakant, kad yra toks gražus krūmas, kuris žydi tarsi aplipęs varške, žinokite – greičiausiai turima galvoje ji.

Panašiai žydi Vanhuto (S. vanhouttei), niponinė (S. nipponica), stačiašakė (S. media), beržalapė (S. betulifolia) ir dar kelios kelios lanksvos, besiskiriančios tik aukščiu ir baltų žiedų ar lapų didumu. Kartais gyvatvorės formuojamos iš lanksvų, žydinčių rožiniais šluotelės formos žiedynais, pavyzdžiui, Biliardo (S. x billardii), šlaitinės, arba Duglaso (S. douglasii).

Visos lanksvos mėgsta saulėtas vietas. Jos gali augti ir daliniame pavėsyje, bet tuomet mažiau žydi. Tinkamiausia yra vidutinio derlingumo ir drėgnumo dirva. Jei gyvatvorę karpysite, krūmus sodinkite kas 30–50 cm, o jei augs nekarpoma – kas 30–100 cm, atsižvelgdami į natūralų aukštį. Genėti geriausia iš karto po žydėjimo arba anksti pavasarį, kol nėra lapų. Lanksvas užtenka patręšti kartą metuose, pavasarį, nes per gausiai gaudamos trąšų mažai žydės ir gausiai sulapos. Jas gan lengva dauginti auginiais ar atlankomis.

 

 

FORSITIJA (Forsythia) – dar vienas mėgiamas krūmas, kuris tinka gyvatvorėms ir kiekvieną ankstyvą pavasarį švyti nuo aukso geltonumo žiedų. Visiškai nelepi – augs ir nederlingoje, pavėsingoje ar sausokoje dirvoje, nebijos šalčių. Tiesa, dėl prastų sąlygų forsitijos mažiau žydės, o žiemą šakų galiukai gali apšalti, bet labai greitai vėl atžels. Jas ypač paprasta dauginti. Forsitijos – vienas geriausių krūmų karpomoms gyvatvorėms, nes net ir smarkiai apkarpytos gausiai žydės.

Lietuvoje auginamos kelių rūšių forsitijos. Pati populiariausia – tarpinė forsitija (F. intermedia), jos veislės ‘Lynwood Variety’, ‘Goldzauber’, ‘Spectabilis’ bei kitos. Kartais dar sodinami europinė (F. europaea), apskritalapė (F. ovata) forsitijos ir tarprūšiniai hibridai. Nekarpomi tarpinės forsitijos krūmai užaugs nemaži – iki 3–3,5 m aukščio ir panašaus pločio. Auksiniai žiedai pasirodys balandį. Po žydėjimo skleisis žali lapai. Forsitijas, kaip ir daugelį žydinčių krūmų, geriausia karpyti iš karto po žydėjimo arba anksti pavasarį. Tręšti reikėtų tik tuomet, kai akivaizdžiai matyti, kad krūmas skursta.

 

 

KARAGANA (Caragana) anksčiau buvo vadinama žirnmedžiu. Lietuvoje auginamos kelios rūšių, bet žydinčiai gyvatvorei labiausiai tinka paprastoji (C. arborescens) ir krūminė (C. frutex), kurių krūmai, jei jų nekarpysite, užaugs iki 3–6 m aukščio. Pražysta pavasario pabaigoje arba vasarą nedideliais geltonais, bet gausiais žiedais, panašiais į daugelio pupinių šeimos žiedus. Tiesa, karaganos žydi gan neilgai, bet rudeniop sunokina simpatiškas rudas ankšteles su sėklomis. Lapeliai nedideli, susegti į vieną plunksnišką lapą; šakelės dygliuotos. Šie krūmai labai pakantūs karpymui, atsparūs sausroms, šalčiams, daliniam pavėsiui ir užterštam miesto orui, greitai auga. Jų šaknys ilgos ir mėgsta plėstis, tad galima sodinti ant šlaitų ar kitur, kur reikia sutvirtinti žemę.

 

 

Pixabay nuotr.

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
helso

Šiandien

  • Rugpjūčio 4 d., trečiadienis
  • Saulė teka 05:35, leidžiasi 21:14
  • Mėnulis teka 01:04, leidžiasi 18:57
  • Mėnulis Dvyniuose, dylantis, IV ketvirtis. Delčia liepos 31 d.
  • Domantas, Domas, Gerimantas, Irta, Milgedė, Milgedas, Dominykas, Dominyka
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite žydinčius, peržydėjusius augalus, chrizantemas, kitas žydinčias gėles. Naikinkite kenkėjus. Ruoškite vaistinių žolių pagalves. Grėbkite šieną. Imkite ir džiovinkite derlių ilgam laikymui.. Džiovinkite vaistažoles. Naikinkite pelėsius, vėdinkite ir tvarkykite patalpas, spintas.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip laistote daržus?

Įvykių kalendorius