• birželio 20 d., Penktadienis

Vaisinių ir uoginių augalų dekoracijos

Apie dekoratyvinėje sodininkystėje naudojamus krūmus lyg ir viskas pasakyta. Rožės, alyvos, jazminai – kaipgi be jų?! O štai šaltalankiai, serbentai, agrastai – jau daržas. Ar iš tiesų taip ir yra? Krūmų vaidmuo yra didžiulis…

Dygliuotieji šaltalankiai

Šaltalankiai sidabriniais lapais ir ryškiais vaisiais yra neabejotini lyderiai. Prie jų puikiai dera augalai tamsiai raudona lapija. O jei šaltalankius formuosime karpydami ir nugnybdami ūglių viršūnėles, jų „ežiukai“ ir „kubeliai“ bus jau nebe svajonė, o lengvai įgyvendinama tikrovė. Bet turėkite omenyje, kad dažnai genint nuplinka stiebų apačia.
Šaltalankių šaknys paviršinės, tad jie geriau auga ten, kur gruntiniai vandenys yra negiliai. Kad sausose vietose jie ištvertų sausras, nuolat ir gausiai laistoma.
Šaltalankiai – dvinamiai augalai, tad reikia sodinti kelis moteriškus ir bent vieną vyrišką. Parenkant vietą svarbu žinoti, kad šaknys plačiai pasklinda į šalis – nuo krūmo gali nutolti daugiau kaip 5 m.

Lazdynai

Lazdynų išvesta išties daug veislių. Daugelis jų ryškūs – nuo tamsiai žalių iki ryškių purpurinių. Veislės ‘Anny’s Red Dwarf’ lapai raukšlėti, vasarą tamsiai žali, o rudenį purpuriniai. Vasaros pradžioje ‘Aurea’ stebina geltonais, o šiam metų laikui įpusėjus – gelsvai žaliais lapais. Dažnai auginama veislė ‘Contorta’ kreivomis šakelėmis ir lapais.
Šie krūmai gerai pakenčia genėjimą, tinka aukštoms gyvatvorėms. Puikiai atrodo ir pavieniai krūmai. Žalialapiai lazdynai yra nepamainomi pavėsio augalai. Ten jie puikiai auga, nors geriau dera šviesiose vietose.

Medlieva

Medlieva – iki 4–5 m aukščio krūmas, nors išvesta ir nykštukinių formų. Jei šalia sklypo eina kelias, o tujų gyvatvorė jums per brangi, nuo dulkių ir išmetamųjų dujų išgelbės medlievos. Dar du privalumai – šie augalai gražiai žydi ir visiškai neagresyvūs.
Medlievos augs ten, kur jas pasodinsite, ir nepretenduos į svetimą teritoriją, kaip tai daro avietės arba erškėtrožės. Šiek tiek prėsko skonio vaisiai gardžiausi paukščiams ir vaikams.

Melsvauogiai sausmedžiai

Šie puikūs augalai, dažniau vadinami valgomaisiais sausmedžiais, tinka vidutinio aukščio (iki 2 m) gyvatvorėms. Galima pasisodinti ir žemesnių, iki 1,2–1,5 m aukščio augalų. Jei norite sulaukti uogų, krūmų genėti nereikėtų, mat žiedus jie sukrauna ant praėjusių metų ūglių.
Sodinti sausmedžius reikėtų rudenį, nes pavasarį išsprogsta labai anksti. Tarp jų paliekami 1–1,5 m pločio tarpai. Geriausia trąši, vidutiniškai drėgna dirva ir saulėta vieta. Jei sausmedžių gyvatvorės nenorite, įsigykite bent 2–3 krūmus – šie augalai kryžmadulkiai. Uogos savito skonio, dažnai karstelėja, bet sunoksta anksčiau už kitas sodo gėrybes, todėl šis nedidelio trūkumas visiškai nesvarbus.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 20, penktadienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:59.
  • Mėnulis teka 01:33, leidžiasi 15:43.
  • Mėnulis Avine, dylantis, IV ketvirtis. Delčia birželio 18 d.
  • Florentina, Silverija, Silverijus, Žintautė, Žadvainas
  • Pasaulinė pabėgėlių diena
  • Vaisių diena. Galima sėti, sodinti šakniavaisius, gumbinius augalus, tręšti, ravėti. Tręškite visus augalus tinkamomis trąšomis. Pjaukite, grėbkite, vartykite, vežkite šieną. Rinkite vaistinius augalus, darykite gydomųjų žolelių pagalves. Purkškite augalus nuo kenkėjų. Valykite rūsio lentynas, naikinkite pelėsius. Ypač gera diena imti derlių, konservuoti, sandėliuoti.
  • Kai samanos prie medžio ima drėkti, netrukus lis.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius