Vaisinių ir uoginių augalų dekoracijos

Auginame ne vien dėl derliaus
Anksčiau pagrindinė ir, ko gero, vienintelė vaisinių ir uoginių kultūrų paskirtis buvo gauti kuo didesnį derlių. Dabar, kai beveik visų vaisių ir uogų galima nusipirkti bet kuriuo metų laiku, daugeliui sodininkų ji prarado pirmykštę reikšmę.
Iš tiesų daug darbo ir laiko reikia įdėti, kad vienerių, dvejų ar trejų metų sodinukas virstų medeliu, užauginsiančiu ilgai lauktą pirmąjį derlių. Paskui jis duoda antrą, trečią, penktą derlių, ir iškyla nelaukta problema – ką su juo daryti? Surinkti, išlaikyti ir perdirbti derlių kartais sudėtingiau negu išauginti. Gal atsisakyti vaismedžių? Bet kaip malonu skinti nuo šakos obuolį, kriaušę, slyvą… Tik medžiui neišaiškinsite, kad jums reikia vos 20 kg vaisių…
Ką daryti?
Viskas labai paprasta. Vaisines kultūras reikia auginti kaip dekoratyvų sodo elementą, o derlius bus mažesnis, bet kokybiškesnis.
Kiekvienas sodas yra savitas ne vien dėl šeimininko skonio, bet ir dėl reljefo, apšvietimo, drėgnumo, apsaugos nuo vėjų ir kitų išorinių sąlygų. Du gretimi sodai gali gana smarkiai skirtis pagal tinkamumą vienoms ar kitoms kultūroms auginti. Tad augalų parinkimas turėtų priklausyti nuo konkrečių sąlygų.
Vaisiniai ir uoginiai augalai gali būti žoliniai daugiamečiai (žemuogės), didžiuliai ilgaamžiai medžiai (obelys, kriaušės), krūmai, lianos, net amžinai žaliuojantys puskrūmiai (spanguolės, bruknės).
Žemuogės
Paprastos sodinės ir stambiavaisės remontantinės žemuogės gali būti sodinamos kaip kiliminiai augalai neplačiose rabatėse, tarp vejos ir krūmų. Jos puikiai dera įvairių formų induose.
Smulkiavaisiai ir beūsiai remontantiniai augalai idealiai tinka apvadams ir rabatėms. Graži yra smulkiavaisių remontantinių žemuogių lysvė tarp grįsto tako ir šaligatvio prie namo. Beje, šie vaiskrūmiai atrodo dekoratyvesni, jei dirva pamulčiuojama durpėmis, pūdiniu, kompostu, pušų žieve arba juoda plėvele.
Braškės
Remontantinės braškės žydi ir dera visą vasarą ir šiltą rudenį, kol šalnos pakanda žiedų ir uogų. Jos patraukliai atrodo krepšeliuose, aukštesniuose vazonuose. Braškės išleidžia daug ūsų, nusvyrančių per vazonų kraštus, ir sudaro skroteles, kurios jau pirmaisiais metais žydi ir nokina kvapnias uogas. Norėdami žydinčią ir uogas nokinančią dekoraciją išsaugoti kitiems metams, atšalus orams ją su vazonu įkaskite į žemę, apdenkite eglišakėmis, sodo plėvele. Pavasarį pakeiskite viršutinį žemės sluoksnį, patręškite ir perkelkite į saulėtą, šiltą vietą. Braškės vazonėlyje gali augti porą metų.
Žemuoginės avietės
Žemuoginės avietės yra 30–60 cm aukščio, nereiklios dirvai, žydi dideliais baltais žiedais. Pirmą kartą išvydus dekoratyvias uogas ne vienam žmogui kyla įtarimas, ar jos tikrai valgomos – tokias gražuoles nuodėmė į burną dėti… Jos puikiai tinka gyvatvorėms. Šiuos uoginius augalus galima auginti ir vazonuose – sparčiai ir nevaldomai neplis.
Spanguolės
Spanguolės yra amžinai žaliuojantys augalai. Ūgliai sudaro ištisinį kilimą, kuris vasarą būna tamsiai žalias, o rudenį nusidažo bordine spalva. Žydėdamas jis įgyja švelniai rožinį atspalvį. Mažą spanguolynėlį, kuris džiugins žaviomis spalvomis ir gardžiomis uogomis, įveisti paprasta.
Bruknės
Bruknės – nepamainomi amžinai žaliuojantys augalai natūraliems sklypams su sausomis, smėlingomis dirvomis, ypač esantiems pušų paunksmėje. Daugelio veislių augalai per sezoną žydi ir duoda derlių du kartus. Baltai rožiniai žiedeliai žaviai atrodo blizgančių žalių lapų fone. Bruknės dera prie lapus metančių ir visžalių rododendrų. Iš jų formuojami nuostabūs žemi apvadai palei takus, rabates, atramines sieneles.
Mėlynės ir vaivorai
Šie augalai labai gražiai atrodo dideliuose sklypuose, kur išsaugota arba atkurta natūrali spygliuočių miško biocenozė. Stambiavaisiai vaivorai gerai augs šviesiame sklype, rūgščioje dirvoje. Jie sodinami tokiu atstumu, kad būtų nesunku įžiūrėti nuostabius vaškinius žiedus.