• balandžio 14 d., Trečiadienis

Vaiskrūmių ir uogakrūmių genėjimas

Genėjimas labai svariai prisideda tiek prie krūmo sveikatos, tiek ir prie derliaus gausos bei kokybės.

 

 

 

Kada genėti serbentus ir agrastus?

Serbentų ir agrastų pavasarį genėti nereikėtų, nes pumpurai sprogsta anksti. Geriausia juos genėti nuskynus uogas. Jei uogakrūmiai nesutvarkyti, vegetacijai neprasidėjus išpjauname valkčio, serbentinių stiklasparnių ir serbentinių erkučių apniktas šakutes. Iškerpame išgulusias, į krūmo vidų augančias ir senesnes kaip 4–6 metų juodųjų serbentų šakas. Didžiausias derlius sunoksta, kai krūme yra 12–15 įvairaus amžiaus šakų. Vertingiausios – jaunos vienmetės ir dvimetės. Krūmams senstant, kasmet išsprogsta vis mažiau žiedų. Jei būtina pašalinti apie trečdalį ar visas senas šakas, kerpama kuo žemiau. Stipriau išgenėjus, pažadinami miegantys pumpurai, iš kurių išauga nauji gyvybingi stiebai. Dalį reikia pašalinti, paliekant stipriausius.

Raudonieji ir baltieji serbentai daugiausia pumpurų sukrauna ant 3–7 metų vaisinių šakučių. Krūmai gausiai dera, kai juos sudaro 3–4 dvimečiai ir tiek pat 3–5 metų amžiaus stiebų. Atnaujindami senus augalus nukerpame, palikdami 2–4 cm aukščio stagarėlius.

Ypač daug ūglių leidžia agrastai. Jų skaičių reikia riboti, krūme paliekant 12–15 įvairaus amžiaus šakų. Retindami tankius krūmus, derėjusias šakas nukerpame iki jaunų ūglių. Jei agrastai buvo apnikti valkčio, iškarpome ligų pažeistas ūglių viršūnes ir šakeles, sudeginame. Vaiskrūmius naudinga apibarstyti medžio pelenais, dar geriau – nupurkšti (2–3 kg pelenų / 10 l verdančio vandens).

 

Kaip ir kada genimos šilauogės?

Antroje kovo pusėje, prieš pumpurų brinkimą, genėkime šilauoges. Pašalinkime senas, apdžiūvusias, ligų pažeistas, iš krūmų pagrindo išaugusias horizontalias šakas. Iškirpti būtina senesnius nei 4–5 metų stiebus ir šakas, ypač centrinius, nes jie prasčiau dera, uogos būna smulkesnės. Reikia reguliuoti ir pagrindinių stiebų skaičių – palikti 6–10 skirtingo amžiaus (po 2–3 vienmečius, dvimečius, trimečius ir keturmečius), o kitus išpjauti. Ant vieno derančiojo geriausia palikti 3–5 stiprius generatyvinius pumpurus. Uogakrūmių dvejus metus genėti nereikia, vėliau galima pašalinti prie žemės nulinkusias šakeles. Stipriau ir kasmet retinkime 5–6 metų šilauoges, tuomet jos derės labai gausiai. Per daug sutankėję krūmai prasčiau apšviečiami, ir žiediniai pumpurai pradeda formuotis tik išorėje.

Jaunos šilauogės genimos tuojau pat po pasodinimo. Jeigu šaknys menkos, stiebai patrumpinami trečdaliu. Jeigu krūmeliai silpni, pirmaisiais metais nuskinami žiediniai pumpurai. Stiprūs ir sveiki stiebai vėliau gerai dera. Kokybiškų krūmelių genėti nereikia.

 

Kodėl menkai dera juodavaisės aronijos?

Kad juodavaisės aronijos (Aronia melanocarpa) derėtų, jas reikia kasmet, kol neišsprogę pumpurai, išgenėti: iki pat žemės išpjauti pažeistas ar nušalusias šakeles, senesnes ir sausas šakas, silpnesnius ūglius. Vienmečių ūglių trumpinti negalima. Kuo jie tvirtesni, tuo daugiau susiformuoja žiedinių pumpurų. Geriausiai dera 1,5–2 m aukščio 35–40 įvairaus amžiaus stiprių šakų turintis krūmas. Derlingiausios yra 4–5 metų ir daugiausia šviesos gaunančios

šakos. Mažiau dera 12–15 metų amžiaus krūmai. Puošia sodybą ir pavienės (savidulkės), ir dekoratyvinių augalų grupėse augančios aronijos.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Dirvitas

Šiandien

  • Balandžio 14, trečiadienis.
  • Saulė teka 06:18, leidžiasi 20:21.
  • Mėnulis teka 07:22, leidžiasi 23:02.
  • Mėnulis Jautyje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis balandžio 12 d.
  • Justinas, Liudvika, Luiza, Vaišvydė, Valerijonas, Valerijus, Visvaldas, Visvaldė
  • Šaknų diena. Sodinkite ir persodinkite dekoratyvinius ir vaisinius medžius ir krūmus. Sėkite ir sodinkite gėles, daržoves, prieskonius, gyvatvores. Skiepykite. Persodinkite kambarinius augalus. Ruoškite kompostą. Naikinkite kenkėjus.
  • Jei balandžio mėnuo šaltas, reikia tikėtis geros vasaros ir gražaus rudens.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Sėklos darzui
darzoviu seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar pavasarį purškiate vaismedžius ir vaiskrūmius?

Įvykių kalendorius