• birželio 15 d., Sekmadienis

Vaismedžių genėjimas: kordono formavimas

Beveik visi vaismedžiai formuojami norint pagerinti derlių, bet mes apžvelgsime tik tų formų augalus, kurie ne tik gerai dera, bet ir įdomiai atrodo dėl griežtumo. Jų kūrimas ir palaikymas reikalauja nuolatinio darbo.
 

Obelis ir kriaušes galima išauginti su dvigubu ir keturgubu kordonu. Nepatartina formuoti trigubo kordono, nes centrinis stiebas vystysis greičiau, stipriau negu šoniniai ir augalas niekada nebus simetriškas.
Kuriame dvigubą, arba dvipetį, kordoną. Vienmetį sodinuką nukerpame 25–50 cm aukštyje, skatindami šakojimąsi. Iki rudens šaliname naujus ūglius, palikdami tik du stipriausius viršutinius.
Antraisiais metais du ūglius ištiesiname ir pritvirtiname prie bambukinio karkaso, kad susidarytų raidė V. Tai būtina padaryti, kol jie yra jauni ir lankstūs. Tokios formos medeliui leidžiame augti metus ar netgi dvejus, kol ūgliai pasieks apie 1,5–2 cm skersmenį ties išsišakojimu. Ant kamieno atsirandančius ūglius būtinai šaliname, o išaugančius ant šakų pakerpame, palikdami tik 1–2 akutes.
Sustiprėjusias šakas, padarę įpjovas, išlenkiame stačiu kampu sutvirtindami, kad susidarytų raidė U. Kad taip suformuotume medelį, reikia smulkaus metalo pjūkliuku išpjauti trikampius gabalėlius. Pjauname iki šakos vidurio, iki šerdies. Į kurią pusę norime lenkti, iš tos ir padarome išpjovą. Sulenkę ir sutvirtinę šakas, pjūvių vietas užtepame sodo tepalu.
Po metų ant šių dviejų šakų atsiranda naujų ūglių. Juos nukerpame palikdami tik 1–2 akutes ir taip paskatindami žiedinių pumpurų atsiradimą. Dar po metų ant nukirptos šakutės išaugs žiedinis pumpuras ir keletas naujų silpnų ūglių, kuriuos patrumpiname palikdami tik vieną akutę. Norimą aukštį pasiekusią viršūnę taip pat nukerpame. Tolesnė priežiūra – naujų ūglių kirpimas ties pirma ar antra akute. Bėgant laikui, teks retinti arba trumpinti derančias šakas.
Šitaip kuriami ir keturgubi arba daugiau pečių turintys kordonai. Tik formuojant daugiašakius kordonus naudojamas būdas, rusiškai vadinamas karbovka, o lietuviškai – įkirtimu. Virš pumpuro, iš kurio norime išauginti stiprų ūglį, padarome įkirtimą, t. y. pusmėnulio formos įpjovą. Galime naudoti ir pjūklą (geriausia metalui pjauti). Būtina žinoti, kad kuo žemiau yra pumpuras, tuo gilesnis ir platesnis turi būti įkirtimas, bet ne gilesnis negu trečdalis stiebo skersmens.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 15 d., sekmadienis
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58
  • Mėnulis teka 00:44, leidžiasi 08:24
  • Mėnulis Vandenyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Jolanta, Vitas, Tanvilas, Krescencija, Burgailė
  • Okupacijos ir genocido diena (vėliava). Švč. Trejybės diena. Pasaulinė kovos prieš blogą elgesį su pagyvenusiais žmonėmis diena. Alytaus miesto diena. Pasaulinė vėjo diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius