• balandžio 25 d., Ketvirtadienis

Vaismedžių genėjimas – prievolė ar būtinybė? (I)

Dažnas sodininkas mėgėjas vaismedžių genėjimą supranta tiesiogiai – paėmiau pjūklą, sekatorių, nuėjau į sodą ir pjaunu, kerpu, lieju devintą prakaitą. Po darbo negaliu atitiesti nugaros 2–3 dienas, o ant rankų vien nuospaudos – taip jaučiasi „tikri mėgėjai“. O kaip jaučiasi sodo augalai, mažai kam rūpi. Tik vėliau klausiate – kas nutiko sodui? Kodėl jis prastai dera? Kodėl gausiai priaugo ūglių? Kur dingo dekoratyvumas?

Išmokti gali kiekvienas

Teisingai genėti augalus gali išmokti kiekvienas, jei myli juos ir jaučia atsakomybę už savo sodą. Mums atrodo, kad esame puikūs genėtojai, turime gerus įrankius, daug žinių, noro ir įgūdžių, tačiau pasvarstykime, ar tikrai to pakanka.
Pradėkime nuo esminių dalykų. Susipažinkime su sodo augalais, jų rūšimis ir veislėmis, augimo sąlygomis ir poskiepiais. Juk kiekvienu atveju net ir tos pačios veislės obelys, slyvos ar kiti augalai auga ir dera skirtingai. Vadinasi, skirsis ir jų genėjimo būdai.

Pagrindiniai etapai

1 etapas.
Visų pirma dar kartą susipažinkite su augalų morfologiniais požymiais. Išsiaiškinkite augalų sandaros elementus, jų įtaką augimui ir derėjimui. Svarbu žinoti, ką turi turėti obelis ar kitas sodo augalas (kamieną, pagrindines šakas, ūglių, vaisinių šakelių, vegetatyvinių ir žiedinių pumpurų, atžalų, vilkaūgių, konkurentų ir t. t.), koks turi būti jo prieaugis, kiek jam metų, kaip augo iki genėjimo dienos, kaip žiemojo ir kokią naudą jums teikė. Atsakę į šiuos klausimus galėsite pasirinkti genėjimo laiką ir būdą. Jums padės papildoma literatūra, nuolatinis augalų stebėjimas ir priežiūra.

2 etapas. Įsigykite gerų, tinkamų įrankių. O ką daryti su senaisiais? Juk jie jums dar brangūs, ir kerpa, ir pjauna. Patarimas: jei sekatorius ar pjūklas neaštrus, po darbo skauda rankas – jis netinkamas genėjimui. Jei šio įrankio nenorite atsisakyti, padėkite kuo toliau į lentyną ir pirkite kitą.
Rinkdamiesi sekatorių ar pjūklą negailėkite laiko ir pinigų. Atkreipkite dėmesį į gamintoją – dažnai pigūs, nors ir spalvingi, įrankiai yra vienkartiniai. Jei ant pakuotės nurodyta šalis neturi gamybinės patirties, pinigus išmesite į balą. Perkant įrankius reikia atsižvelgti į sodo augalų savybes. Pavyzdžiui, jei vaismedžiai aukšti, gal verta pirkti pjūklą ar sekatorių su pailginamu kotu – bus lengviau pasiekti aukščiau išaugančius ūglius ar šakas. Nepamirškite įsigyti apsauginių akinių, pirštinių ir kopėčių – šios priemonės darbą padarys saugesnį.
Išvada: geras įrankis yra brangus ir ilgaamžis, o jį naudoti – vienas malonumas. Tokiu atveju ir išleistų pinigų negaila.

Bus tęsinys…


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 25, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 05:53, leidžiasi 20:42.
  • Mėnulis teka 23:04, leidžiasi 05:59.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis balandžio 24 d.
  • Arėjus, Morkus, Tolmantas, Žadmantas, Žadmantė
  • Šv. Morkus. Daržų diena. Pasaulinė pingvinų diena. Pasaulinė maliarijos diena
  • Kirminukas. Lapų diena. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius ir žiedinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus.
  • Šią dieną žmonės pradėdavo dirbti daržus. Pirmiausiai sėdavo morkas. Lysvės gale kuolą įsmeigdavo, kad užaugtų tiesios ir didelės.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius