• balandžio 19 d., Penktadienis

Vaistai nuo pašaknio ligų

Pavasaris kviečia daržininkus ir gėlininkus dirbti. Pirmas svarbus darbas – užauginti sveikus daigus. Jie yra labai jautrūs įvairioms negandoms, kurias dažniausiai sukelia netinkama aplinkos temperatūra, per šaltas laistomas vanduo, šviesos trūkumas ir kt.
 
Tylus pavojus
 
Gležni daigeliai dažnai nukenčia nuo įvairių ligų, kurias sukelia mikroskopiniai patogeniniai mikroorganizmai: virusai, bakterijos ir grybai. Jų gali būti sėkloje, žemės mišiniuose, vandenyje, nešvariuose auginti skirtuose induose ir aplinkoje.
Patogeniniai mikroorganizmai, dažniausiai grybai iš Fusarium, Pythium, Rhizoctonia, Phoma, Phytophotora, Alternaria genčių, augalus gali apkrėsti įvairiais augimo tarpsniais: dygstant sėkloms, augant daigams ir bręstant derliui. Šaknų puviniai, atsižvelgiant į susirgusio augalo amžių, ligos sukėlėją ir pažeidimo požymius, dar vadinami diegavirte, juodąja kojele, juoduoju šaknies puviniu, vytuliu, pašaknio ir šaknų puviniais.
Žalingiausia liga yra diegavirtė, arba juodoji kojelė. Ja serga daugelis daržovių ir dekoratyvinių augalų daigai. Liga pažeidžia šaknies kaklelį. Šis paruduoja arba pajuosta, suplonėja, ima pūti. Anksti apsikrėtę daigai išvirsta ir sudžiūsta. Infekcija dažniausiai pradeda plisti tik sudygus augalams. Palankios sąlygos jai yra rūgšti, gausiai laistoma žemė, per tankiai susodinti augalai.
 

 Agurkų daigai auga substrate, apdorotame „Previcur Energy 840 SL“.
Gelbsti fungicidai
 
Ligų galima išvengti sėjant beicuotas sėklas, dezinfekuojant daigynų žemę. Substratų ir žemės mišinių dezinfekcijai prieš sėją ar sodinimą, daigams laistyti, augalams purkšti skirtas specialus fungicidas „Previcur Energy 840 SL“. Šis preparatas veiksmingas prieš daugelį dirvoje gyvenančių grybų patogeninių rūšių, kurios sukelia minėtas ligas, taip pat stabdo netikrosios miltligės plitimą dekoratyviniuose augaluose. Jis labai panašus į anksčiau naudotą „Previcur 607 SL“, kuris daržininkams, gėlininkams žinomas daugiau kaip 10 metų. Skirtumas yra toks, kad į „Previcur Energy 840 SL“ sudėtį įeina dvi veikliosios medžiagos – propamokarbas ir fosetylas, o į „Previcur 607 SL“ – tik propamokarbas. Taigi „Previcur Energy 840 SL“ geriau naikina Phytophthora, Pythium, Rhizoctonia, Peronospora, Bremia genčių ligų sukėlėjus nei pavienės veikliosios medžiagos.
 

Kopūstų daigai kenčia dėl blogų augimo sąlygų. Tie patys daigai, perlieti 0,15 proc. „Previcur Energy“ tirpalu.
 
Tiek su vienu, tiek su kitu fungicidu atlikta nemažai tyrimų. Pastebėta, kad naudojant rekomenduojamas normas, jie visiškai neturi žalingo poveikio augalams, užauginami sveiki, stiprūs ir kokybiški daigai.
„Previcur Energy 840 SL“ yra sisteminio poveikio fungicidas, pasižymintis gydomosiomis ir apsauginėmis savybėmis. Apdorojant substratą, veikliosios medžiagos per šaknų sistemą greitai patenka į augalus ir juose pasiskirsto. Purškiant jos pasklinda antžeminėje dalyje, lapuose. „Previcur Energy 840 SL“ stabdo patogeninių grybų augimą, sporų susidarymą ir neleidžia ligoms plisti.
 

Geresnis stimuliuojamasis poveikis augalų šaknims pastebėtas naudojant „Previcur Energy 840 SL“ (propamokarbas + fosetylas) nei „Previcur 607 SL“ (propamokarbas) arba „Aliette WG“ (fosetylas).

 
Substrato dezinfekcija
 
Rekomenduojama norma – 2,5 ml „Previcur Energy 840 SL“ atskiesti 200 ml vandens (gaunamas 1,25 proc. koncentracijos tirpalas). Naudojant laistytuvą su smulkių skylučių tinkleliu, šiuo kiekiu reikia sulaistyti 10 l substrato ir rūpestingai išmaišyti. Geriausia substratą paruošti 3–7 dienos iki sodinimo ar sėjos. Didžiausias apdorojimų skaičius – 1.
 
Augalų laistymas
 
Agurkų, pomidorų, paprikų, brokolių, gūžinių, žiedinių ir briuselinių kopūstų, salotų daigai nuo pašaknio ir šaknų puvinių apsaugomi laistant „Previcur Energy 840 SL“ 0,15 proc. koncentracijos tirpalu (15 ml produkto atskiesti 10 l vandens). Šio kiekio užtenka 5 m2. Laistyti reikia ne daugiau kaip du kartus kas 7–10 dienų. Nepamirština, kad substratas turi būti pakankamai drėgnas, neperdžiūvęs.
Dekoratyviniai augalai laistomi „Previcur Energy 840 SL“ 0,2 proc. koncentracijos tirpalu (20 ml produkto atskiesti 10 l vandens, pakanka 5 m²). Profilaktiškai laistomi ką tik persodinti augalai arba pasirodžius pirmiesiems ligų požymiams. Laistoma ne daugiau kaip du kartus.
 
Šaknų masė praėjus dviem savaitėms po fungicidų naudojimo:
1 kontrolinis variantas (nieko nenaudota); 2 – „Previcur Energy 840 SL“, norma 3 ml/m2; 3 „Previcur 607 SL“, norma 3 ml/m2; 4 „Previcur 607 SL“, norma 5 ml/m2; 5, 6 – „Aliette WG“, norma 5 g/m2.

 

Augalų purškimas
 
Dekoratyviniai augalai nuo netikrosios miltligės (Peronospora spp., Bremia spp.) purškiami prieš pasirodant pirmiesiems jos požymiams kas 7–14 dienų. Norma – 2,5 ml/0,5–1,0 l vandens. Purškiama daroma ne daugiau kaip du kartus. Vandens kiekis priklauso nuo augalų dydžio.
Preparatas ne tik gydo, apsaugo nuo ligų, bet ir skatina šaknų sistemos bei viso augalo vystymąsi. Nepalankiomis sąlygomis augalai būna tvirtesni. Jei šaknys sveikos, stiprios, gerai išsivysčiusios, jie neskursta, gražiai auga, dera ir žydi.
 
Dr. Elena Survilienė,
LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto Augalų apsaugos laboratorijos vyr. mokslo darbuotoja
 
„Previcur“ galite įsigyti internetu per www.mkds.lt ir sodininkams skirtose parduotuvėse.
Didmeninė prekyba – UAB Inovacinė firma „MKDS“, tel. (8 5) 272 6727.
 
Užsakymo Nr. R-2-876

guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 19, penktadienis.
  • Saulė teka 06:07, leidžiasi 20:30.
  • Mėnulis teka 15:22, leidžiasi 05:16.
  • Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 15 d.
  • Aistė, Eirimas, Laisvūnas, Laisvūnė, Leontina, Leonas, Simonas, Putrimas, Nogailė
  • Šaknų diena. Sėkite ir sodinkite visas daržoves, gėles, vijoklius, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, ūglius, daigus, persodinkite kambarines ir balkonines gėles. Sėkite veją. Dauginkite dalindami, šaknydindami. Dirbkite žemę, purenkite, kaupkite. Nerekomenduojama sėti ir sodinti gūžinių salotų, genėti gyvatvorių, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržovių, vaisių.
  • Jei sliekai lenda iš žemės, bus lietaus.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos
Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius