• rugsėjo 15 d., Sekmadienis

Vaistinių augalų auginimas: sėjame daigams

Daugelio augalų (paprastojo raudonėlio, vaistinio čiobrelio, vaistinės juozažolės, vaistinės melisos, vaistinio šalavijo, vaistinės medetkos) sėklos daigios išlieka 3–4 metus, o salierinių šeimai priklausančios gelsvės – 2–3. Nereikėtų antriems metams palikti vaistinio valerijono sėklų – sudygs gerokai mažiau, o po 2–3 metų ir visai nedygs.

 

 

 

 

 

Vaistažoles sėjame kovo pabaigoje ir balandžio pirmą dešimtadienį. Tinka daržovių daigams skirti durpių ir perpuvusio mėšlo (1 : 1) arba velėninės žemės ir perpuvusio mėšlo (2 : 3 arba 1 : 2) mišiniai. Geriausia naudoti jau paruoštas – nurūgštintas, patręštas – durpes. Jei kompleksinių trąšų substrate nėra, reikia įmaišyti (50 g / 10 l). Tinkamas pH 6,0–6,5. Parsineštą iš parduotuvės substratą naudinga paskleisti, sudrėkinti ir permaišyti, kad patektų oro. Nepatartina įmaišyti daržo žemės, nes su ja gali patekti ligų sukėlėjų, kenkėjų. Vazonėliuose substratas neturi būti labai suspaustas, nes mažėja dygimo energija, silpnai vystosi šaknys.

Smulkesniems daigams (pavyzdžiui, vaistinio čiobrelio) užtenka negilaus daigynėlio ar polimerinės daigyklos, o stambesniems (vaistinio valerijono, rausvažiedės ežiuolės, vaistinio šalavijo) – gilesnių daigyklų. Pastarųjų augalų šaknys taip pat didesnės, vešlesnės. Tokius patogiau auginti atskiruose durpiniuose polimeriniuose puodeliuose, o sėklas sukaišioti po vieną ar kelias. Kai kiekvienas auga atskirai, persodinant šaknys beveik nepažeidžiamos.

Sėklas į daigyklas beriame padrikai, eilutėmis, o paaugusius daigus išpikuojame ar praretiname. Čiobrelius, raudonėlius, juozazoles, melisas (jų šaknys kuokštinės) galima išskirstyti perkeliant į lauką.

Smulkios sėklos sėjamos 1–2 cm, vidutiniškai stambios – 2–3 cm, stambios – 3–5 cm gylyje, paskui per smulkų sietą užberiamos persijota žeme ar smėliu. Smulkios pasėjamos tolygiau sumaišytos su durpėmis, smėliu (1 : 1). Tuomet sėklų papildomai užberti žeme nereikia.

Kad susidarytų didesnė drėgmė, daigynėlis pridengiamas stiklu ar daržo plėvele, kuri kasdien nukeliama ir, pasėlį pravėdinus, vėl uždedama. Sudygus sėkloms, ji nuimama.

Vaistinių augalų sėkloms dygti reikalinga 18–22 °C temperatūra. Daigai pasirodo po 2–3 savaičių. Svarbu, kad užtektų drėgmės. Neturi perdžiūti viršutinis substrato sluoksnis. Daigynėlyje jis turi būti drėgnas, bet ne šlapias. Laistoma 20 °C vandeniu. Daigai pikuojami pasirodžius pirmiesiems tikriesiems lapeliams. Kad juos būtų lengviau išrauti, pirma gausiai palaistoma. Galima naudoti 0,1 proc. kalio permanganato tirpalą. Pikuoti būtina tankiai sužėlusius daigus.

Svarbu palaikyti 18–20 °C šilumą. Prieš sodinant lauke daigus reikėtų užgrūdinti. Daigynėlį išnešame į lauką: pirmomis dienomis pavėsyje laikome tik kelias valandas, vėliau paliekame visai dienai.

 

 

Unsplash nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 15 d., sekmadienis.
  • Saulė teka 06:51, leidžiasi 19:35
  • Mėnulis teka 19:05, leidžiasi 02:09.
  • Mėnulis Vandenyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis rugsėjo 11 d.
  • Erdvilas, Eugenija, Nikodemas, Rimgailė, Vismantas, Vismantė, Rolandas
  • Pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Tarptautinė demokratijos diena.
  • Žiedų diena. Purenkite dirvožemį, ravėkite, ruoškite žemės mišinius daigams, kuriuose auginsite daigus pavasarį. Grėbstykite lapus. Balinkite vaismedžius. Remontuokite, valykite, tvarkykite, vėdinkite namus, rūsius ir kitas patalpas. Nepalanki diena sėti, sodinti, laistyti.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius