• balandžio 7 d., Antradienis

Varteliai – privatumo simbolis

Paprastai kiemo varteliai yra individualus kiekvienos sodybos šeimininko pasirinkimas ir sprendimas. Kartais atrodo, kad vieni kaimynai su kitais net konkuruoja, kieno vartai ar varteliai gražesni, įdomesni, įmantresni. Gal ir verta, prieš gaminant vartelius savo sodybos kiemui, apsidairyti aplinkui, paieškoti įdomesnių sprendimų kitur.

 

Kam bent kartą teko apsilankyti karmeličių vienuolyne, tas žino, kad norint ten patekti, reikia praeiti pro vienuolyno vartus. Juos atidaro ir uždaro vienuolė vartininkė. Šie varteliai yra ryškiausias privatumo (nuosavybės) simbolis.

Tokiu pat ryškiu simboliu gali tapti ir mūsų kiemo ar sodo varteliai. Jie apibrėžia teritoriją, kurioje galioja tik tos teritorijos šeimininko norai ir įpročiai. Varteliai gali daug pasakyti apie sklypo valdytojus. Vieni patraukia dėmesį patraukliu paprastumu, kiti – turtingumu ir rašto sudėtingumu.

 

Mediniai varteliai – draugiškiems žmonėms

 

Kaimiškuose darželiuose varteliai dažniausiai gaminami iš medžio. Kartais tai būna trumpi, neįrėminti, tarpusavyje sutvirtinti rąstai. Tokių vartelių funkcija – atriboti privačią teritoriją nuo kelio. Šie varteliai nerakinami, nes kaimynas iš kaimyno nevogs, o svetimų ir nepažįstamų žmonių vietovėje retai teužklysta.

Miestuose yra kitaip. Čia varteliai užkerta kelią neprašytiems svečiams, todėl yra solidesni. Jiems pagaminti naudojama tvirta mediena – lentelės ar storos lentos, susuktos varžtais ar sukaltos vinimis. Tokie varteliai daug sunkesni, vyriais tvirtinami prie stabilių ir tvirtų stulpų.

 

Tekstas – Onos Daujotienės. Nuotrauka – Pixabay.

 

Visą straipsnį skaitykite žurnalo „Mano sodyba“ 2020 metų kovo numeryje.


Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie

Sekite mus

Šiandien

  • Balandžio 7, antradienis.
  • Saulė teka 06:36, leidžiasi 20:07.
  • Mėnulis teka 19:08, leidžiasi 06:54.
  • Mėnulis Svarstyklėse 00:17, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis balandžio 1 d.
  • Donata, Hermanas, Kantautė, Minvydas, Rūtenis.
  • Pasaulinė sveikatos diena.
  • Žiedų diena. Sodinkite gėles, žiedinius kopūstus, brokolius, vazonines gėles. Kraukite kompostą. Rinkite ir džiovinkite vaistinių augalų žiedus. Nepatartina tręšti, sėti ir sodinti šakniavaisinių daržovių, sėti pašarinių žolių, laistyti.
  • Jei balandžio mėnesį lyja šiltas lietus, bus geri metai.
gardenis
seklosdarzui
baseinai fontanai
Bijūnai

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokias priemones naudojate kiaušiniams marginti?

Įvykių kalendorius