• rugsėjo 15 d., Sekmadienis

Vazoninės rožytės. Kaip ir kur laikyti?

Pasidairome prekybos centruose – ten, tarp daugybės augalų, šypsosi ir rožės. Vos kelių centimetrų aukščio mažylės – ir jau su žiedais. Perkame!

 

 

 

 

Kol pajus rudens vėsą

Rugpjūčio mėnesį ir rugsėjo pradžioje įsigytas rožytes laikykite šviesioje, bet nekarštoje vietoje. Jeigu jos stovės kambaryje, iki rugsėjo pabaigos tinkamiausios bus rytinės ir vakarinės palangės, vėliau rudenį – pietinės. Rožytes kas kelias dienas reikės truputį pasukti, kad augtų vienodai ir nenukryptų į lango pusę. Nežydinčias dažnai purkškite vandeniu, o žydinčių augalų lapus atsargiai sudrėkinkite, saugodami žiedus.

Kol neprasidėjusios šalnos, visos rožytės geriau jaučiasi lauke. Balkone, terasoje ar sode jas galima surikiuoti saulėtoje vietoje (saugoma nuo vidurdienio kaitros). Kad neperkaistų šaknys, nedidelius vazonėlius sudėkite po kelis į palangių lovelius, krepšelius, kitus didesnius indus. Galima sudaryti įdomias kompozicijas vien iš rožių arba derinant jas su kitomis gėlėmis.

Rugsėjį dauguma rožių dar gausiai žydi. Prieš šalnas laikas jas perkelti į patalpas, šiltnamius – taip dar bent mėnesiui pratęsite žydėjimą. Ir toliau reguliariai laistykite, tręškite.

 

Kur geriausia žiemoti?

Net jei rožytės ir nepajunta vėstančių orų, trumpėjančios dienos daro poveikį. Maždaug lapkričio viduryje jos žino esant „rudenį“ – nebežydi, lėčiau auga. Laistykite mažiau, tegul žemės paviršius pradžiūsta, ir nebetręškite.

Labai gerai, jei žiemą rožytėms leidžiama pailsėti. Tinkamiausia patalpos temperatūra – apie 5–10 °C. Šviesos gali būti ir mažiau, tiesioginių saulės spindulių neturėtų būti. Laistoma negausiai ir tik tada, kai pradžiūsta žemė. Šitaip praleidusios 2–3 mėnesius rožytės sustiprėja ir kitais metais vėl gausiai žydi.

Galimi ir kiti žiemojimo būdai. Jei neturite vėsios patalpos, rožytes perkelkite į vėsiausią šilto kambario kampą, kuo toliau nuo radiatoriaus. Laistykite saikingai, bet dažniau apipurkškite vandeniu, nes sausame ore greitai įsiveis voratinklinės erkutės.

Rožytės peržiemos ir rūsyje. Prieš ten išnešant patrumpinami stiebai ir nukarpomi lapai. Jei laikosi 1–5 °C šiluma, jums tereikės stebėti, kad neišdžiūtų žemė vazonuose. Šiltesniame rūsyje rožytės ilsisi apie mėnesį, o vėliau pradeda sprogti pumpurai. Tada jas parneškite į kambarį, pastatykite kuo šviesesnėje vietoje.

 

 

Ar gali augti sode?

Dauguma rožyčių, iš vazonų persodintų į gėlynus, vasarą auga ir žydi puikiai. Prie jų galima derinti daugybę augalų. Svarbiausia, kad rožės būtų pagrindinės, o kiti jas papildytų.

Prie rožių derinami augalai užaugti perpus žemesni ir neišsiplėstų daugiau nei jos. Atsižvelgiama į žiedų spalvas. Jei rožės ryškios, raudonos, gėlyne jos dominuos. Baltas rožes kitos ryškesnės gėlės gali paprasčiausiai paslėpti. Visada pageidautina, kad papildomų augalų žiedai būtų smulkesni ir ne tokie ryškūs.

Pavasarį pasodintos ir per vasarą gerai įsišaknijusios mažosios rožytės dažniausiai sėkmingai peržiemoja ir lauke. Vis dėlto jos gali būti šalčiui mažai atsparios ir savašaknės (neskiepytos), todėl būtina itin kruopščiai užkloti žiemai. Prieš žiemą iškarpomos silpnos, nesumedėjusios šakelės, o likusiųjų viršūnės patrumpinamos. Šaknys užberiamos sausomis durpėmis. Paliktos šakos apkaišomos eglišakėmis, sausais lapais ar šiaudais ir užklojamos drėgmės nepraleidžiančia medžiaga. Šonuose augalai turi kvėpuoti, sandariai polietilenu uždengti apšunta. Pavasarį danga nuimama palaipsniui, atsižvelgiant į oro sąlygas.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 15 d., sekmadienis.
  • Saulė teka 06:51, leidžiasi 19:35
  • Mėnulis teka 19:05, leidžiasi 02:09.
  • Mėnulis Vandenyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis rugsėjo 11 d.
  • Erdvilas, Eugenija, Nikodemas, Rimgailė, Vismantas, Vismantė, Rolandas
  • Pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Tarptautinė demokratijos diena.
  • Žiedų diena. Purenkite dirvožemį, ravėkite, ruoškite žemės mišinius daigams, kuriuose auginsite daigus pavasarį. Grėbstykite lapus. Balinkite vaismedžius. Remontuokite, valykite, tvarkykite, vėdinkite namus, rūsius ir kitas patalpas. Nepalanki diena sėti, sodinti, laistyti.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius