Vazoninės rožytės. Kokie poreikiai ir kaip dauginti?
Rašėme apie dailių vazoninių rožyčių pasirinkimą, persodinimą, žiemojimo sąlygas ir galimybes augti sode. O dabar pabaigai – keli priežiūros ypatumai ir dauginimas.
Kitais metais – dar daugiau žiedų
*Vazoninių rožių ramybės periodas trumpesnis už auginamų sode. Be to, jis priklauso ir nuo žiemojimo sąlygų: kuo šilčiau ir šviesiau laikomas augalas, tuo anksčiau pabunda.
*Jei prieš žiemos poilsį krūmelis nebuvo nugenėtas, tai padaroma pradėjus sprogti pumpurams. Negenėtos rožės išauga aukštesnės, bet nelabai taisyklingos, būna retesnės. Rudenį nepersodintas reikia persodinti pavasarį.
*Prasidėjus vegetacijai, rožės laikomos šviesioje, saulėtoje vietoje, gerai vėdinamoje patalpoje. Laistomos reguliariai, kad neišdžiūtų žemė. Tręšiamos kas dvi savaites rožėms skirtomis arba universaliomis kompleksinėmis trąšomis (jei pavasarį persodinant į žemę nebuvo įmaišyta ilgo veikimo trąšų). Žiedams sukrauti reikia kuo daugiau saulės.
*Kambarių palanges geriausia rinktis pagal sezoną. Vos pradėjusioms augti rožėms vasario ir kovo mėnesiais reikia kuo daugiau šviesos, bet saikingai šilumos. Vasarą tinka rytinės ir vakarinės palangės. Vidurvasarį prie pietinių langų tikrai bus per karšta, o rudenį (po lygiadienio) vėl ieškome kuo daugiau šviesos.
*Rožių žydėjimas trunka nevienodai ilgai. Anksti sužydusios jos daro pertrauką ir po to vėl krauna žiedus. Kadangi antraisiais metais krūmeliai jau būna didesni, stebėkite, ar nereikia didesnių vazonų, ar užtenka drėgmės ir trąšų.
*Ateityje rožes persodinti geriausia kiekvieną pavasarį, imant vis didesnius vazonėlius. Nepamirškite, kad savašaknės yra ilgaamžės, jei tik auginamos tinkamomis sąlygomis.
Jei norisi daugiau…
Antraisiais auginimo metais rožės krūmelis jau būna gana didelis ir tinka dauginti. Antroje vasaros pusėje galima įsišaknydinti keletą šakelių. Kerpamos sumedėjusios pirmametės šakelės. Paruošiami auginiai, turintys po 2–3 lapus, susmeigiami į drėgną smėlio ir durpių substratą. Dauginimo vazonėlis uždengiamas stiklu arba polietileno plėvele. Kasdien trumpai pravėdinama. Auginiai įsišaknija maždaug per mėnesį.
Kambarinės rožytės nuo lauke auginamų skiriasi visai nedaug. Kai kurios yra tokios panašios, kad tik specialistai žino, ar jos skirtos laukui, ar kambariui. Vazonėliuose parduodamos įvairių veislių smulkios rožės. Jos auginamos naudojant augimą stabdančias priemones, kad krūmeliai būtų nedideli, ir žydėjimą skatinančias trąšas. Tad jos, nors būdamos dar labai mažos, jau žydi.
Mažų ir gausiai žydinčių veislių, auginamų ir lauke, ir šiltnamiuose, asortimentas tikrai didelis. Esminis skirtumas – lauko rožės dažniausiai skiepijamos, o skirtos šiltnamiams ir kambariams yra savašaknės. Pastarosios gerai auga, ilgaamžės, neleidžia „laukinių“ atžalų ir labai trumpai ilsisi.
Pixabay nuotr.