• birželio 15 d., Sekmadienis

Vertingosios krieno savybės

Pasak vienos legendos, Delfų orakulas pasakęs dievui Apolonui: „Ridikėlio vertė kaip švino, burokėlio – kaip sidabro, krieno – kaip aukso.“ Ir jis buvo visiškai teisus. Krienas turtingas fitoncidų, eterinių aliejų, cukrų, krakmolo, fermentų, angliavandenių, B grupės, PP ir kitokių vitaminų, kalio, kalcio, natrio sieros, fosforo, geležies. Vitamino C kiekiu šis augalas lenkia citriną ir apelsiną. Aštrų skonį šaknims suteikia garstyčių aliejus.
Šeimininkėms reikėtų žinoti, kad trinti krienai vertingąsias medžiagas išlaiko ne ilgiau kaip savaitę. Produktas, kurį perkame maisto prekių parduotuvėse, nors ir skanus, tačiau menkos maistinės vertės. Taigi nors šviežias šaknis tarkuodami išliejame daug ašarų, bet šviežios jos yra pačios naudingiausios sveikatai.

Vaistai nuo įvairių negalavimų

Tradicinėje medicinoje krienai vartojami virškinimo sistemos veiklai ir kraujotakai gerinti, šlapimtakių uždegimui, katarui, bronchitui gydyti. Jie skatina šlapimo išsiskyrimą, todėl tinka sergant inkstų akmenlige, cistitu. Šviežių krienų garų vonelės padeda nušalus, nuo veido neuralgijos. Krienais, sumaišytais su actu ir glicerinu, gydomas kokliušas, angina. Krienų sirupas geriamas nuo astmos, bronchito, kvėpavimo sutrikimų.
Liaudies medicinoje krienai seniai vartojami kaip apetitą ir virškinimą, atsikosėjimą sergant plaučių uždegimu gerinanti priemonė. Pasak žolininkų, jie gelbsti, kai nesveiki inkstai ir kepenys. Šaknų užpilą žmonės anksčiau gerdavo nuo fizinio ir psichinio išsekimo, maliarijos. Sergant radikulitu, ant skaudamos vietos galima uždėti krienų lapų ir uždengti vilnoniu apklotu.
Jeigu maudžia sąnarius, kamuoja artritas, podagra, pagelbės kompresai. Krienus sumalkite, smulkia tarka sutarkuokite obuolius (lygiomis dalimis). Abu komponentus sumaišykite ir gautą masę dėkite ant skaudamų vietų.
Kadangi krienuose gausu fitoncidų, jie naikina bakterijas ir mikrobus, taigi saugo žmogaus organizmą nuo infekcijų. Vandeniu praskiestomis sultimis skalaujama gerklė sergant angina, plaunamos sunkiai gyjančios ir pūliuojančios žaizdos. Nuo periodontito rekomenduojama kramtyti smulkintas šaknis.
Krienai – nebloga kosmetinė priemonė. Strazdanas ir pigmentines dėmes galima balinti vandeniniu šaknų užpilu. Jei jūsų veidas suglebęs, porėtas, dėkite trintų krienų ir obuolių (lygiomis) kaukę. Tik pirma įsitikinkite, ar ji nedirgins odos ir akių. Krienų actu gydoma seborėja.

Svarbu! Krienų negalima vartoti nėščioms moterims, iki 4 metų amžiaus vaikams, sergant skrandžio ir virškinimo trakto, kepenų, inkstų, dvylikapirštės žarnos uždegimais, nefritu, enterokolitu. Per didelis jų kiekis gali pakenkti net ir sveikam žmogui: ima skaudėti skrandį, pakyla kraujospūdis, vemiama, viduriuojama, gausiai prakaituojama.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 15 d., sekmadienis
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58
  • Mėnulis teka 00:44, leidžiasi 08:24
  • Mėnulis Vandenyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Jolanta, Vitas, Tanvilas, Krescencija, Burgailė
  • Okupacijos ir genocido diena (vėliava). Švč. Trejybės diena. Pasaulinė kovos prieš blogą elgesį su pagyvenusiais žmonėmis diena. Alytaus miesto diena. Pasaulinė vėjo diena.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius