• birželio 21 d., Šeštadienis

Vynmedžiai vazonuose? Taip!

Vynmedžiai nėra nei tokie puošnūs, nei itin lepūs, kad juos būtinai reikėtų auginti vazonuose. Vis dėlto ko tik neprigalvoji, kad būtų įdomiau. Kai kas net formuoja bonsus. Vazone galima auginti didoką vynmedį ir džiaugtis derliumi.


Pradžia – sodinukas

Vynmedžių veislių auginama labai daug. Kokią rinktis? Pirmiausia augalas turi būti nedidelis. Atmeskite visus greitai augančius ir turinčius ilgus ūglius, nebent tikrai žadate skirti daug vietos. Pageidautina, kad vynmedis būtų savidulkis. Tinka lietuviškos veislės ‘Juodupė’, ‘Liepsna’, ‘Dangė’, ‘Šešupė’, ‘Olita’, ‘Aistė’, ‘Varduva’, ‘Juodkrantė’, latviškos ‘Spulga’, ‘Veldze’ ir daug kitų.

Ankstyvos ar vėlyvos veislės – nelabai svarbu. Skubėti nėra kur. Be to, vazonuose vynmedžių vegetacijos laikas dažniausiai ilgesnis. Galiausiai – vaisių skonis ir spalva. Čia jau kiekvienas išsirinks tinkamiausią.

Vynmedžiai dažniausiai dauginami auginiais arba atlankomis. Populiaresnis pirmas būdas, nes galima užauginti gan daug gerų ir stiprių sodinukų. Auginiai ruošiami rudenį ir laikomi smėlyje, vėsioje patalpoje, iki pavasario. Jie pjaunami ir žiemą ar net jos pabaigoje. Kovo mėnesį auginiai įsišaknija smėlyje arba vandenyje.

Kam reikia tik vieno sodinuko, pavasarį gali prilenkti prie žemės šaką. Atlankos įsišaknija per vienerius metus, taigi rudenį arba pavasarį jaunas augalas sodinamas į vazoną. Atlankomis ir auginiais padauginti vynmedžiai gali derėti jau kitais metais.

 

Gyvenimas vazone

*Vynmedžiai – tikri šiltųjų kraštų gyventojai: jiems reikia daug šilumos, saulės spindulių. Tad vazonus geriausia statyti prie pietinės sienos. Jei nekrenta šešėlis, tinka šviesi rytinė ir vakarinė pusė. Mažai apšviestose vietose vynmedžiai augs, bet nežydės.

Šiltoje užuovėjoje prie sienos gali sunokti net ir lepesnės, šiltesnį klimatą mėgstančios vynuogės. Jei augalai žiemos rūsyje, jų jautrumas šalčiams nesvarbus.

*Jauniems vynmedžiams reikia derlingos ir purios žemės. Jiems paruošiamas kompostinės žemės, durpių ir smėlio mišinys.

*Persodinti reikia atsargiai, nes vynmedžiai nemėgsta šaknų pažeidimų. Iki 5–6 metų amžiaus jie kas dvejus metus (anksti pavasarį) perkeliami į vis didesnius vazonus. Penkerių metų augalai turėtų augti maždaug 10 l talpos induose. Senesnius judinti reikėtų kuo rečiau, tik kasmet pakeičiamas viršutinis žemės sluoksnis. Žemė tinka ir sunkesnė, bet derlinga. Būtinas labai geras akmenukų ar duženų drenažas.

*Vynmedžius svarbu reguliariai laistyti, kad žemė visuomet būtų drėgna. Dažnumas priklauso nuo orų, augalo dydžio, žemės ir vazonų talpos.

 

*Nuo pumpurų sprogimo iki sunokstant uogoms vynmedžiai tręšiami. Patogu naudoti tirpias universalias kompleksines trąšas. Pasirodžius žiedpumpuriams verta kelis kartus palaistyti trąšomis žydintiems augalams. Tinka ir praskiestos raugintos srutos, bet jų kvapas balkone ar terasoje nepriimtinas.

 

*Vynmedžių šakoms reikalingos atramos – grotelės, lazdelės ar ištemptos virvės. Jei žiemai savo augalą išnešite, šakas nuo atramų reikės nuimti. Jos prisitvirtina ūseliais, kartais taip stipriai apsiveja, kad tenka nukirpti.



Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 01:42, leidžiasi 17:18.
  • Mėnulis Jautyje 04:59, dylantis, IV ketvirtis. Delčia birželio 18 d.
  • Alicija, Aloyza, Aloyzas, Vasarė, Galmina, Galminas
  • Tarptautinė jogos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Šaknų diena. Galima sodinti šakniavaisius, juos tręšti, krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą. Galima genėti medžius, krūmus. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Tręškite augalus, palaistykite rūgščią žemę mėgstančiuosius parūgštintu vandeniu. Skinkite gėles - gerai laikysis vandeny. Ypač palankus metas rinkti ir džiovinti dilgėlių lapus. Nepalanki diena konservuoti, virti uogienes.
  • Kai sliekai šalia kits kito kupetėles surausia, vasarą sulauksi saulėtos dienos ir gražaus oro.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius