Vynuogės: agrotechninės ir augalų apsaugos priemonės
Viskas, kas sumažina drėgmę vynuogyne (drenažas, piktžolių naikinimas, mulčias, eilių orientacija, sutampanti su vėju kryptimi, vynmedžių formavimas ir tinkamas atstumų tarp jų parinkimas) sumažins netikrosios miltligės atsiradimo riziką ar jos smarkų išplitimą. Vynmedis turi būti maksimaliai apšviestas saulės ir gerai vėdintis. Tinkamai ir laiku pririštais ūgliais, piktžolių nestelbiamas, derliumi neperkrautas, subalansuotai tręšiamas, jis, be abejo, bus atsparesnis ligoms.
Kova su piktžolėmis. Neleiskite piktžolėms augti šalia vynmedžių, kad nesikauptų drėgmė ir netrukdytų oro cirkuliacijai. Apsvarstykite mulčiavimo galimybę. Rekomenduoju naudoti agrotekstilę kaip priemonę kovai su piktžolėmis. Ji ne tik išlaisvina nuo ravėjimo ir herbicidų naudojimo, bet ir apsaugo nuo drėgmės ir purvo dirvožemio paviršiuje, todėl žemai kabančios vynuogių kekės rečiau pažeidžiamos puvinių.
Formavimas ir genėjimas. Tvarkingai ir laiku pririškite vynmedžių ūglius.
Nugnybkite jaunas viršūnelės, kai ūgliai bus reikiamo ilgio, taip pat genėkite „posūnius“. Grybinės ligos dažniau puola jaunus lapus.
Kasmet genėkite vynmedžius, palikdami sveikus ir stiprius metūglius. Nugenėtų dalių ir nukritusių lapų deginimas ar kitoks naikinimas rudenį sumažina peržiemojančių sporų kiekį ir ligos atsinaujinimo kitais metais tikimybę.
Augalų apsaugos priemonės
Purškimų poreikis turi būti prognozuojamas, atsižvelgiant į konkrečias oro sąlygas, metų laiką, vynmedžio amžių ir veislę, praėjusių metų „ligos istoriją“ ir kitus veiksnius. Nuolat stebima, ar nėra kokių nors ligų simptomų ar kenkėjų. Tik įvertinus situaciją konkrečiame vynuogyne, turėtų būti sprendžiama, ar verta naudoti fungicidus ar kitus pesticidus. Ankstyvaisiais tarpsniais purškiama nuo ligų, pastebėjus jų pirmuosius požymius ir vyraujant ligoms plisti palankioms sąlygoms.
Prieš žydėjimą (birželio pirmoji pusė) ir po jo (liepos pradžia) vynmedžius nuo pagrindinių grybinių ligų vis tiek reikėtų purkšti net ir nesant matomų požymių. Purškimas šiuo laikotarpiu yra svarbiausias technologinis kontrolės elementas, nes, leidus ligoms išplisti žiedynams ir uogoms formuojantis, daugelis kitų per sezoną naudotų priemonių bus mažai efektyvios. Esant galimybei, reikia naudoti vieną efektyvų augalų apsaugos produktą nuo dviejų ar daugiau kenksmingų organizmų, o ne atskirai du ar daugiau augalų apsaugos produktus.
O jei ryžotės vynmedžius auginti visiškai „ekologiškai“ – laikykitės tų pačių principų, kurie taikomi ir tausojančioje (integruotoje) augalų apsaugos sistemoje, tik visus sintetinius fungicidus pakeiskite fungicidais, kuriuos leidžiama naudoti sertifikuotose ekologiniuose ūkiuose. Deja, jie ne visada veiksmingi, todėl purškimų skaičius turėtų būti kiek didesnis.
Lietuvoje dažniausios grybinės vynmedžių ligos:
*netikroji miltligė,
*tikroji miltligė,
*pilkasis (kekerinis) puvinys.
Unsplash nuotr.