• birželio 17 d., Antradienis

Žali eglūnų nėriniai nelepūs

Praeito šimtmečio viduryje žymi JAV dekoratyvinių sumedėjusių augalų specialistė Elizabeth McClintock rašė: „Tikriausiai nėra kitos tokios gerai žinomų augalų genties kaip eglūnai, kurios rūšys būtų taip mažai pažįstamos arba skiriamos pagal gana miglotus požymius.“

Prasti dirvožemiai eglūnams patinka

Visi eglūnai – iki kelių metrų aukščio ir skersmens krūmai arba žemi (5–10 m), tankūs, gausiai šakoti medeliai. Šakelės plonos, dažniausiai tamsiai rudos arba purpurinės. Lapai smulkučiai (1,5–4 mm, kartais iki 7 mm ilgio), žvyniški arba adatiški, šviesūs. Žiedai smulkūs, tik kelių milimetrų skersmens, bet gausūs, susitelkę į 2–8 cm ilgio purias cilindriškas šluoteles, šviesiau ar tamsiau rausvi, kartais balti. Bendras vaizdas – kažkas lengvo, ažūrinio, beveik perregimo. Ne specialistui iš pirmo žvilgsnio kartais nelengva pasakyti, ar tai spygliuotis, ar lapuotis.
Eglūnai – sausų vietų augalai, tad jų šaknys prisitaikiusios imti vandenį iš giliausių dirvos sluoksnių. Pagrindinė šaknis labai ilga ir pradžioje menkai šakota. Ji gausiai šakojasi tik kelių metrų gylyje, kur pakanka drėgmės.
Druskingose vietose eglūnai kaupia druską lapų liaukose ir išskiria į paviršių mažais kristaliukais. Su nukritusiais lapais ji patenka į dirvožemį, kuris dėl to kasmet tampa vis sūresnis ir vis mažiau tinkamas augti kitiems augalams. Nenuostabu, kad sausose dirvose, druskožemiuose, pajūryje eglūnai sparčiai plinta ir išstumia vietinius, ekstremalioms sąlygoms mažiau pakančius augalus.

Susigundėte auginti?

*Eglūnus reikėtų auginti tik atvirose saulėtose vietose, lengvuose, neužmirkstančiuose dirvožemiuose. Prastokai auga ir sekliame kalkingame dirvožemyje.
*Eglūnai atsparūs sausroms, vėjams, ligoms ir kenkėjams. Net ir smarkiai apšalę ar nulaužti krūmai gana greitai vėl atželia.
*Šakotąjį eglūną rudenį arba ankstyvą pavasarį galima stipriai apkarpyti. Eglūnai, kurių žiedai skleidžiasi ant pernykščių ūglių (smulkiažiedis, keturkuokis), karpomi iškart po žydėjimo. Negenimi krūmai išretėja ir praranda dekoratyvumą.
*Sėklos Lietuvoje ne visada spėja sunokti, o ir sunokusios neilgai būna daigios, todėl eglūnai dauginami vegetatyviškai. Vasaros auginiai inspekte arba šiltnamyje šaknijasi labai gerai. Jie persodinami tą patį rudenį arba kitą pavasarį, o dar po metų galima perkelti į nuolatinę vietą. Augalai pradeda žydėti sulaukę trejų metų, nors kartais pražysta ir vienamečiai sodinukai.
*Kadangi eglūnai yra ilgaamžiai (gyvena 70–100 metų) ir sunkiai persodinimą ištveriantys augalai, vietą jiems reikia parinkti labai apgalvotai.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 16, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58.
  • Mėnulis teka 00:58, leidžiasi 09:51.
  • Mėnulis Žuvyse 21:08, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Bena, Benas, Benadas, Julita, Jūra, Jūratė, Jūris, Tolmina, Tolminas
  • Žiedų diena tęsis iki vakaro. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius