• rugsėjo 8 d., Sekmadienis

Žali horizontai

Turiu Jums prisipažinti, kad gyvenimas pastaraisiais metais labai intensyvus – darbai veja darbus ir savo hobiui – orchidėjų auginimui – laiko lieka mažiau ir mažiau.
Tačiau, kai draugijos narių buvo paprašyta parašyti kelis žodžius apie artėjančią parodą, nežiūrėdama į laiko trūkumą susimąsčiau. Laiko nėra, tačiau geras jausmas galvojant apie parodas paragino to laiko atrasti. Čia ir pabandysiu prisiminti, ką man reiškia augalų parodos.

 

Paroda „Žali horizontai“ 2014 m.

 
„Žali horizontai“ 2010 m. gegužės pabaigoje buvo pirmoji LOD organizuota paroda, kurią aš aplankiau. Tuomet man tai buvo gražus renginys – daug įvairių augalų: ne tik orchidėjų, bet ir kaktusų, sukulentų, sanpaulijų, vabzdžiaėdžių; daug besišypsančių žmonių, paslaugiai paaiškinančių apie dominančius augalus; nedidukas kioskelis, kur augintojai dalinosi savo padaugintais augalais ir gera nuotaika. Grįžau iš Kauno (Raudondvario) pakilios nuotaikos ir kupina malonių įspūdžių. Turbūt šie jausmai ir pastūmėjo prisijungti prie LOD ir jau tą patį rudenį dalyvauti „Augalų labirintų“ parodoje Vilniuje. O tada jau ir įsibėgėjau…
Esu žmogus, kuris džiaugiasi dalyvaudamas projektuose. Ir ne tik darbe. Kažkuris mano vadovų prieš keletą metų man pasakė, kad esu projektų žmogus. Tuo metu sunkiai galėjau sutikti su šia mintimi. Tačiau, geriau pagalvojus, tai tikra tiesa. Juk visas mūsų gyvenimas yra nesibaigiantys projektai. Ir manau, kad dauguma mūsų jais džiaugiasi. Vaiko gimimas ir auginimas, naujo būsto įsigijimas, hobi – tai tik keli pavyzdžiai iš mūsų gyvenime nuolat vykstančių projektų. Kiekvienas didesnis ar mažesnis pokytis yra didesnis ar mažesnis mūsų asmeninis projektas.
 
Štai pažiūrėkim, kaip vystosi parodos projektas.
Pirmiausia grupelė entuziastų tariasi dėl projekto tikslo – parodos temos.
Susitariama dėl parodos vietos ir laiko – projekto pabaigos.
Vėliau tariamasi dėl dalyvių, augalų grupių, kurios dalyvaus – nustatoma projekto apimtis.
Numatomi projekto dalyviai – organizatoriai, kurie rūpinasi savalaikiu darbų atlikimu. Laukiami visi augintojai ir jų žydintys, sveiki, gražūs augalai.
Sudaromas pagrindinis projekto planas – darbų sąrašas su datomis, kada juos reikia pabaigti, ir atsakingaisiais organizatoriais.
Nepamirštamas ir biudžetas – jis dažniausiai yra toks, koks yra, tačiau aktyviai dirbama stengiantis pritraukti rėmėjų ar komercinių dalyvių, kurių sumokamas dalyvio mokestis padidintų galimybes apmokėti išlaidas. Organizatoriai dirba nemokamai, varomi kasmetinio entuziazmo ir noro pagražinti mūsų kasdienybę.
Smagu būna jau ir šiuose etapuose – idėjų generavimas, planų kūrimas žadina šventės laukimo nuotaiką.
 
Šiemet tarptautinė egzotinių augalų paroda „Žali horizontai“ vyks 2016 m. rugsėjo 9–11 dienomis Raudondvario dvaro menų inkubatoriuje, Pilies takas 1, Raudondvaris, Kauno rajonas.
Parodos tema – „Gamtoje ir kolekcijose“. Ko galima tikėtis – įvairiausių kompozicijų, atkuriančių gamtos kampelius su juose augančiais augalais, o papildomai bus eksponuojami išskirtiniai, itin gražiai nuaugę, žydintys ir nežydintys augalai. Estetiškas jų pristatymas, pakankama erdvė suteiks galimybę išsamiai susipažinti su įdomiais, Lietuvoje retai matomais augalais. Šių metų išskirtinumas – daugybė apdovanojimų augalams–dalyviams. Tikiu, kad matysime ir daugybę hibridinių augalų, kurių žiedų jūra sustiprins šventės nuotaiką.
Lietuvos orchidėjininkų draugijos nariai jau kelis mėnesius aktyviai dirba organizuodami šią parodą, begalė darbo investuota į išraiškingo parodos plakato sukūrimą, rėmėjų ir komercinių parodos dalyvių paieškas. Atvykę į parodą, gėrėsimės ne tik augalais, turėsime galimybę jų ir įsigyti (Roellke Orchideen, orchidėjos.lt, Gėlės ir gvazdikai, Šilingų medelynas), gražiais gaminiais pradžiugins molio gėlės, šilko šalikai, nustebins driežai. Tikimės dalyvių su orchidėjų ekspozicijomis iš Vokietijos ir Latvijos.
 
Visgi, visas smagumas dar prieš akis…
Ar žinote, kas smagiausia?
Smagiausia yra, kai paskutiniai dėlionės gabaliukai pradeda susidėlioti – t. y. kai prasideda parodos augalų sąrašo dėliojimas, jų surinkimas ir parodos ekspozicijų kūrimas.
 
Kreipiuosi į kiekvieną Lietuvos gyventoją, kuris turite sveiką, gražiai nuaugusį kambarinį augalą namuose – retą ar dažną, orchidėją ar bonsą, sukulentą ar sanpauliją, kaktusą ar vabzdžiaėdį, o gal didelį fikusą ar papartį. Nesidrovėkite, visi Jūsų augalai yra puikiausi parodos dalyviai. Paraginkite ir savo mamas, tėvus, močiutes ar senelius, dėdes, tetas ir draugus. Svarbu suprasti – dalyvaudami parodoje Jūs atsitraukiate nuo kasdienybės ir turite nuostabią progą susitikti su entuziastų grupe, parodyti savo augalus, pamatyti kitų augintinius. Paskutiniai pasiruošimai parodai yra gal net didesnis jaudulys ir teigiamos emocijos nei pati paroda.
Daugybė automobilių atvyksta prie dvaro pastatų, atsidaro bagažinės, durelės ir visur augalai, patys įvairiausi – matyti ir nematyti, mažuliukai ir milžiniški. Kiekvieną kartą stebiuosi, kokie talpūs net patys mažiausi mūsų automobiliai. Dalyviai važiuoja ne tik iš Kauno, bet ir Vilniaus, Šiaulių, Panevėžio ar Klaipėdos, Suvalkijos ar Dzūkijos – visos Lietuvos. Nesijaudinkite, jei nesugalvojate, kaip atvežti savo augalą – visuomet randame galimybę kooperuotis. O kuo daugiau dalyvaujančių augalų, tuo įdomesnė paroda.
 
Bet ne vien augalai yra parodos dalyviai ir ne vien jų gausa ir įvairovė sukuria parodos atmosferą. Dar didesnė vertybė yra parodos ekspozicijas ir bendrą aplinką kuriantys žmonės. Kūrybos šiame procese yra labai daug, o bendraminčiai aplinkui padeda parinkti labiausiai estetišką kompozijos pateikimą. Visuomet ištiesiama pagalbos ranka sunkesniems darbams (tikrai nereikia prašyti), o kavos / arbatos puodelis ar sumuštinis / šokolado gabalėlis padeda palaikyti fizines jėgas. Prieš dvejus metus vykusioje parodoje turėjome svečius iš Vokietijos – gerai žinomą orchidėjų augintojų ir pardavėjų šeimą iš Roellke orchidėjų ūkio. Jaudinausi, kai prisikalbinau juos atvažiuoti, nes mūsų Lietuva nedidukė, mažiukė rinka, o ir paroda mažesnė nei pasaulyje vykstančios tarptautinės parodos. Jaudinausi be reikalo, nes dar ilgai po parodos girdėjau, skaičiau Lutz ir Conny Roellke atsiliepimus apie Lietuvos orchidėjininkų draugijos organizuotą parodą „Žali labirintai“ – tokios draugiškos komandos, tokių vienas kitą palaikančių žmonių, tokių įdomių ir neeilinių kompozicijų, kokios buvo Lietuvos parodoje, ši daug parodų lankanti pora jau seniai nematė. Nepraleiskime progos tai pajusti, mums juk daug arčiau ir paprasčiau sudalyvauti.
 
Beje, apie augalų ir kompozicijų gausą. Teko sudalyvauti keliose Europoje vykstančiose orchidėjų parodose (tos buvo specializuotos orchidėjų parodos). Patikėkite, mano aplankytose parodose (net ir didelėse tarptautinėse) augalų ekspozicijų buvo ne kažin ką daugiau nei parodoje „Žali horizontai“. Deja, nemačiau pačių didžiausių parodų, kur augalų būna ištisos jūros. Lyginant su Estijos ir Latvijos parodomis, tikrai galime pasidžiaugti – mūsiškės, didesnės, gausesnės, išmonės daugiau, o bilieto kaina mažesnė (tik 3 eurai).
Pasikartosiu, visi galintys ir net mažiau galintys, nepraleiskit progos pasikrauti energijos visiems metams – dalyvaukite parodoje, vežkite savo augalus, kurkite ekspozicijas, bendraukite ir nesibaiminkite, kad galbūt gyvenate ne Kaune – buitinius klausimus visada galima išspręsti pakankamai nesudėtingai ir nebrangiai.
 
O tie, kurie neturite augalų parodyti kitiems, būtinai ateikite pažiūrėti. Pakartosiu – šių metų (2016) rugsėjo 9–11 dienomis nuo 10 ryto iki 20 vakare (sekmadienį iki 17 val.) atvykite į Raudondvario dvaro menu inkubatorių. Jei turite vos valandą laisvą – spėsite bent jau greitai apeiti ekspozicijas, gali būti, kad surasite svajonių augalus, kuriais ateityje papuošite savo namus, galbūt pamatysite, kokie augalai eksponuojami ir sau tyliai ar garsiai pamanysite, kad Jūsų namuose augalai dar gražesni ir nuspręsite kitais metais visiems parodyti, kaip gražiai augalas gali atrodyti. Galbūt įsigysite augalą sau ar dovanų mielam draugui. O štai jei turite laiko visai dienai ar savaitgaliui – tikrai ir šis neprailgs – ateikite, pabendrausime, apžiūrėsite kiekvieną augalą nuodugniai, pasikonsultuosite ar pakonsultuosite kitus – dalyviai pajėgūs pasidalinti žiniomis ne tik apie kambarinius, bet ir lauko augalus, jei norėsite, įsigysite augalą, apsikeisime kontaktais, kurie visada praverčia ateityje. Prisimenate, pradžioje rašiau apie pirmąją parodą, kurioje apsilankiau? Toje parodoje buvau vos kelias valandas, o didžiausią padrąsinimą gavau iš kaktusų augintojos – padrąsinimą bendrauti, registruotis į forumą, semtis žinių. Tą pačią dieną užsiregistravau į orchidėjų forumą (orchids.lt) ir iki šiol džiaugiuosi, nes radau nuostabų bendraminčių būrį, su kuriais ne tik orchidėjas lengva ir smagu auginti, bet ir pakeliauti, ir apie daržus pasitarti, o parodos kūrimo procesas atperka ne tik kelių dienų išlaidas ar fizinį nuovargį, bet sukuria milžinišką energijos užtaisą visiems metams.
 
Laukiu Jūsų visų:
Norintys prisidėti prie parodos kūrimo – orchids.lt forume nuo šiandien. Mes tikrai galime sukurti puikiausią tarptautinę egzotinių augalų parodą „Žali horizontai“.
Norintys apsilankyti parodoje – Raudondvario dvaro menų inkubatorius – rugsėjo 9–11 dienomis.
 
Rasa Jasulevičienė

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 8 d., sekmadienis
  • Saulė teka 06:39, leidžiasi 19:53
  • Mėnulis teka 12:47, leidžiasi 20:55
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis rugsėjo 3 d.
  • Andrijonas, Daumantė, Klementina, Liaugaudas, Marija
  • Šilinė. Švč. Mergelės Marijos gimimas. Vytauto Didžiojo karūnavimo diena. Padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimą diena. Senosios Lietuvos didingos praeities diena (pagal 1938 m. gegužės 12d.Lietuvos Konstituciją). Tarptautinė alergijos diena. Tarptautinė kineziterapeuto diena. Tarptautinė raštingumo diena.
  • Lapų diena. Sodinkite, sėkite lapines daržoves (rūgštynes, špinatus), sideratus, varpinius augalus.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius