• birželio 20 d., Ketvirtadienis

Žalias kilimas vietoj stogo II

Augalai vietoj stogo – tai ne egzotika, o realiai įvykdomas projektas. Kaip teisingai tą padaryti?

Drenažas ir žemė

Jei augalais želdinamas plokščias stogas, vandens perteklius turi nutekėti. Ant plėvelės užberiamas kelių centimetrų storio drenažo sluoksnis. Tai gali būti žvyras (jis sunkus) ar keramzitas. Ant viršaus uždengiama geoplėvelė – plona, bet labai tanki. Ji reikalinga, kad žemė nesusimaišytų su drenažu ir į jį neįaugtų augalų šaknys. Stogas apželdinamas taip, kad vanduo drenažo sluoksnyje virš geoplėvelės pakiltų ne daugiau kaip 4 cm.

Kartais įrengiama ir automatinė augalų laistymo sistema, pritvirtinami latakai vandens pertekliui nutekėti.

Jei stogas šlaitinis, nuo jo greitai nutekės lietaus vanduo, tačiau kraštus reikia sutvirtinti, kad sudrėkusi žemė nejudėtų.

Dėl dažnai besikeičiančių aplinkos sąlygų žemė ant stogo turi būti ne tik laidi vandeniui, bet ir kaupti jį, orą. Perdžiūvusi žemė turi lengvai ir greitai sudrėkti. Tokius reikalavimus atitinka durpių ir sodo žemės mišinys arba derlinga žemė su poringomis medžiagomis (keramzitu, dolomitu, žvyru, smulkintu vulkaniniu tufu) mišinys. Vietoj specialaus žemės mišinio ant stogo galima kloti velėną ir pasėti kitokių augalų ar pasodinti anksčiau parinktų augalų grupeles.

Palyginti su Vakarų Europos, Lietuvos klimatas yra šaltesnis, iškrenta mažiau kritulių. Vasaros, ypač Lietuvos rytinėje dalyje, dažniausiai būna karštos ir sausos, o žiemos dažnai šaltos ir besniegės. Ant stogo įsikūrusiems augalams grėsmingiausios yra pavasarinės ir rudeninės šalnos, stiprus džiovinantis vėjas. Esant labai dideliems ir ilgalaikiams karščiams, juos reikėtų laistyti žarna. Vis dėlto šie augalai turėtų ištverti nepalankius orus be mūsų pagalbos.

 

Stogų želdinimo tipai

Pagal žemės storį skiriami du stogų želdinimo tipai – smulki augalija ir sodai.

Smulkia augalija apžėlę stogai. Labai gražius spalvotus kilimus lengva sukurti iš čiobrelių (Thymus), šilokų (Sedum) ir šilropių (Sempervivum). Ant stogų taip pat gana gerai jaučiasi dauguma daugiamečių augalų ir žolynų su negilia šaknų sistema. Papildoma puošmena yra pavasarį besiskleidžiantys krokai (Crocus), žemaūgės tulpės (Tulipa). Šios svogūninės gėlės sodinamos tarp žemaūgių augalų. Smulkiai augalijai reikalingas apie 8 cm storio žemės sluoksnis. Ja apželdintus stogus pirmaisiais metais reikia dažnai ravėti, kad nesutankėtų. Be to, reikia nuolat rauti nereikalingus medžių sėjinukus ir nepageidaujamus augalus, kurių sėklų atneša vėjas ir paukščiai.

Sodas ant stogo. Pirmiausia reikia sutvirtinti stogo konstrukcijas. Augalams būtinas apie 50 cm storio žemės sluoksnio. Sodas ant stogo labai primena prie namų esančius gėlynus su daugiamečiais augalais ir žemaūgiais krūmais. Jį reikia prižiūrėti panašiai kaip sodo gėlynus. Vieną kartą per metus (pavasarį) reikia patręšti mineralinėmis trąšomis, parinktomis pagal augalų rūšis.

Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download xiomi firmware
Download Best WordPress Themes Free Download

Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie

Šiandien

  • Birželio 20, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:59.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 07:29.
  • Mėnulis Vandenyje 05:00, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 17 d.
  • Florentina, Silverijus, Žintautė.
  • Pasaulinė pabėgėlių diena. Devintinės.
  • Žiedų diena. Genėkite, tręškite žydinčius krūmus, gėles, kad gausiai žydėtų. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Valykite rūsius. Nepalanki diena laistyti, pikuoti daigelius.
  • Kai samanos prie medžio ima drėkti, netrukus lis.

Įvykių kalendorius

Apklausa

Ar patyrėte nuostolių dėl sausros?

Rezultatai

Kraunasi ... Kraunasi ...

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Sekite mus