• balandžio 8 d., Trečiadienis

Žalias kilimas vietoj stogo II

Augalai vietoj stogo – tai ne egzotika, o realiai įvykdomas projektas. Kaip teisingai tą padaryti?

Drenažas ir žemė

Jei augalais želdinamas plokščias stogas, vandens perteklius turi nutekėti. Ant plėvelės užberiamas kelių centimetrų storio drenažo sluoksnis. Tai gali būti žvyras (jis sunkus) ar keramzitas. Ant viršaus uždengiama geoplėvelė – plona, bet labai tanki. Ji reikalinga, kad žemė nesusimaišytų su drenažu ir į jį neįaugtų augalų šaknys. Stogas apželdinamas taip, kad vanduo drenažo sluoksnyje virš geoplėvelės pakiltų ne daugiau kaip 4 cm.

Kartais įrengiama ir automatinė augalų laistymo sistema, pritvirtinami latakai vandens pertekliui nutekėti.

Jei stogas šlaitinis, nuo jo greitai nutekės lietaus vanduo, tačiau kraštus reikia sutvirtinti, kad sudrėkusi žemė nejudėtų.

Dėl dažnai besikeičiančių aplinkos sąlygų žemė ant stogo turi būti ne tik laidi vandeniui, bet ir kaupti jį, orą. Perdžiūvusi žemė turi lengvai ir greitai sudrėkti. Tokius reikalavimus atitinka durpių ir sodo žemės mišinys arba derlinga žemė su poringomis medžiagomis (keramzitu, dolomitu, žvyru, smulkintu vulkaniniu tufu) mišinys. Vietoj specialaus žemės mišinio ant stogo galima kloti velėną ir pasėti kitokių augalų ar pasodinti anksčiau parinktų augalų grupeles.

Palyginti su Vakarų Europos, Lietuvos klimatas yra šaltesnis, iškrenta mažiau kritulių. Vasaros, ypač Lietuvos rytinėje dalyje, dažniausiai būna karštos ir sausos, o žiemos dažnai šaltos ir besniegės. Ant stogo įsikūrusiems augalams grėsmingiausios yra pavasarinės ir rudeninės šalnos, stiprus džiovinantis vėjas. Esant labai dideliems ir ilgalaikiams karščiams, juos reikėtų laistyti žarna. Vis dėlto šie augalai turėtų ištverti nepalankius orus be mūsų pagalbos.

 

Stogų želdinimo tipai

Pagal žemės storį skiriami du stogų želdinimo tipai – smulki augalija ir sodai.

Smulkia augalija apžėlę stogai. Labai gražius spalvotus kilimus lengva sukurti iš čiobrelių (Thymus), šilokų (Sedum) ir šilropių (Sempervivum). Ant stogų taip pat gana gerai jaučiasi dauguma daugiamečių augalų ir žolynų su negilia šaknų sistema. Papildoma puošmena yra pavasarį besiskleidžiantys krokai (Crocus), žemaūgės tulpės (Tulipa). Šios svogūninės gėlės sodinamos tarp žemaūgių augalų. Smulkiai augalijai reikalingas apie 8 cm storio žemės sluoksnis. Ja apželdintus stogus pirmaisiais metais reikia dažnai ravėti, kad nesutankėtų. Be to, reikia nuolat rauti nereikalingus medžių sėjinukus ir nepageidaujamus augalus, kurių sėklų atneša vėjas ir paukščiai.

Sodas ant stogo. Pirmiausia reikia sutvirtinti stogo konstrukcijas. Augalams būtinas apie 50 cm storio žemės sluoksnio. Sodas ant stogo labai primena prie namų esančius gėlynus su daugiamečiais augalais ir žemaūgiais krūmais. Jį reikia prižiūrėti panašiai kaip sodo gėlynus. Vieną kartą per metus (pavasarį) reikia patręšti mineralinėmis trąšomis, parinktomis pagal augalų rūšis.


Komentarai

Prašome Prisijungti.
avatar
  Sekti  
Pranešti apie

Sekite mus

Šiandien

  • Balandžio 8, trečiadienis.
  • Saulė teka 06:33, leidžiasi 20:09.
  • Mėnulis teka 20:40, leidžiasi 07:12.
  • Mėnulis Skorpione 23:18. Pilnatis 05:35.
  • Alma, Girtautas, Giržadas, Skirgailė, Valteris.
  • Didysis trečiadienis
  • Lapų diena. Tinkamas laikas augalus tręšti, kad žaliuotų, laistyti. Nerekomenduojama karpyti gyvatvorių, laistyti.
  • Jei sliekai lenda iš žemės, bus lietaus.
gardenis
seklosdarzui
baseinai fontanai
Bijūnai

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokias priemones naudojate kiaušiniams marginti?

Įvykių kalendorius