Žaliosios trąšos – sideratai

Vakarų Europos šalyse, kur gerai išvystyta daržininkystė, mėšlu laukai beveik netręšiami. Taip taupomas darbo laikas ir išlaidos piktžolėms naikinti. Organinių medžiagų dirvoje gausinama sėjant ir apariant sideratinius augalus, kurie verte beveik prilygsta mėšlui. Sideratai gauna lengvai absorbuojamų maisto medžiagų. Jie augdami stelbia piktžoles. Be to, šie augalai šaknimis iš gilesnių dirvos sluoksnių į armenį pakelia maisto medžiagas. Sideratai ypač sėtini lengvose smėlio ir sunkiose priemolio ar molio dirvose. Geresnis derlius gaunamas 3–4 metus.

Žaliosioms trąšoms galima sėti lubinus, seradėles, įvairius daugiamečių varpinių ir ankštinių žolių mišinius ir ankštines žoles, rapsus, garstyčias, facelijas. Garstyčios, facelijos ir aliejiniai ridikai iki užšalimo duoda didžiausią žaliosios masės (20–30 t/ha) derlių. Facelijų žiedai dar ir bites vilioja. Daug azoto sukaupia raudonieji dobilai. Joniškėlio bandymų stoties tyrimų duomenimis, juos įterpiant į 1 ha patenka 67,2 kg azoto. Baltosios garstyčios, svidrės ar rapsai dirvą azotu praturtina 23–48 proc. mažiau. Galima užarti ir apkasti rugius, pašarines pupas, žirnius, vikius, svidres, barkūnus. Pupų turėtų būti kiekviename sklype. Jas labai patogu auginti mažame plote. Ši kultūra greitai auga, sukaupia daug baltymų ir kitų vertingų maisto medžiagų. Bendroji lubinų, pupų ir kitų ankštinių augalų masė prilygsta tokiam pat kiekiui gero, kokybiško mėšlo.

Daržo lysvėje patartina įterpti daržovių lapų ir kitų atliekų, nupjautos vejos žolės. Galima užkasti gvazdikinių serenčių. Jie per žiemą supūva, o sklindančios fitoncidinės medžiagos nepatinka daugeliui ten žiemoti sulindusių kenkėjų. Šie sanitarai gerai auga ir prastesnėje ar nematodais užkrėstoje dirvoje. Žalioji masė įterpiama į 15–20 cm gylį. Giliau neverta – ji mineralizuosis lėčiau. Kokybiškiau į dirvą įterpiami nupjauti ir susmulkinti augalai.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 19, antradienis.
  • Saulė teka 06:23, leidžiasi 18:31.
  • Mėnulis teka 11:24, leidžiasi 05:08.
  • Mėnulis Liūte 21:32, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis kovo 17 d.
  • Juozapas (Juozas, Juzė), Juozapota, Vilys, Vilė
  • Šv. Juozapas. Pempės diena. Tarptautinė kliento diena
  • Lapų diena tęsis iki vėlumos. Sėkite, sodinkite, pikuokite lapines, prieskonines daržoves. Sėkite veją. Persodinkite, laistykite kambarinius augalus. Tvarkykite sodą, aplinką. Skiepykite vaismedžius, spygliuočius.
  • Jei tą dieną parskrenda pempės, prasidės atšilimas. Jei tą dieną giedra, galima tikėtis pieningų metų.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius