Žaliuojantys lajos pavėsyje

Galbūt rugsėjis privers atsisveikinti su jautriausiomis vienmetėmis gėlėmis. O ir daugiametės jau nenoriai auga, sode daugėja puošnių vaisių ir sėklų. Mintimis nubėgame į priekį – svarstome, kiek dar žiedų sulauksime, kiek dar džiaugsmo suteiks spalvingi lapai ir su kuo teks atsisveikinti iki pavasario. Rudenį ir žiemos pradžioje dėmesį labiausiai traukia visžaliai augalai, nepasiduodantys šalnoms, nebijantys šerkšno ir pirmojo sniego.

 

 

Po medžių šakomis

Nemažai epimedžių žaliuoja visą žiemą. Tik storas ir sunkus sniegas prilenkia lapelius prie žemės, paslepia. Bet pavasarį jis nutirpsta, ir epimedžiai vėl sužaliuoja. Po sniegu šie augalai išlieka gražesni nei besniegėmis žiemomis.

Šylant orams, prasideda gražiausias – lapų spalvų kaitos – metas, o vėliau ir žydėjimas. Epimedžių lapai dvilapiai ir trilapiai, standūs, o spalvos priklauso nuo metų laiko: tamsiai žali, šviesiai žali, bronziškai dėmėti, su tamsiai raudonais krašteliais ir tamsiai raudoni. Ryškiausios spalvos yra jaunų, augančių ir vos pasiekusių visą dydį.

Žiedai nedideli, labai įdomūs. Daugelio rūšių ir veislių jie primena miniatiūrines sinavadų kopijas. Bet sandara labai įdomi. Žiedai turi 4 išorinius mažus taurėlapius ir 4 vidinius didesnius, labai panašius į vainiklapius. Vainiklapiai taip pat yra 4, dažnai turi pentinus. Žiedai susitelkę į purias šluoteles, iškyla virš jaunų lapų. Epimedžiai žydi nuo balandžio pabaigos iki birželio pradžios apie 3 savaites.

Epimedžiai (Epimedium) – raugerškinių šeimos daugiamečiai žoliniai augalai su požeminiais šakniastiebiais. Žinoma apie 65 rūšis, dauguma paplitusios Kinijoje, dalis auga ir kitur Azijoje, o kai kurios – Viduržemio jūros regiono šalyse. Yra visžalių ir vasaržalių.

Augalo vardas epimedis mums asocijuojasi su medžiu. Iš tikrųjų taip nėra. Tarptautinis terminas Epimedium kilęs iš graikiško žodžio epimedion. Vokiečiai atkreipė dėmesį į augalo žiedus ir vadina jį Elfenblume.

 

Kai kilimai sulapoja

Epimedžiai – gan universalūs ir bet kur lengvai pritaikomi augalai. Tik vieta turi būti nekaršta ir ne per sausa. Tinka auginti mišriuose gėlynuose, gėlių lysvėse, po netankiais medžiais miško tipo soduose, alpinariumuose. Juos sodinkite eilutėmis kaip apvadus, o didelėmis grupėmis – kaip kiliminius augalus.

Po medžiais, šešėlingose vietose epimedžius galima derinti su bergenijomis, nedideliais paparčiais, astrantijomis, melsvėmis, alūnėmis. Maišant juos su šiomis gėlėmis, sukuriami išraiškingų formų ir įvairių žalių atspalvių deriniai. Didelės epimedžių grupės gali konkuruoti su greitai plintančiais augalais: žiemėmis, geltonžiedžiais šalmučiais, indinėmis žemuogenėmis. Miško soduose tinka juos sodinti kartu su žibuoklėmis, paparčiais, pipirlapėmis, plautėmis, snapučiais ir plukėmis.

Alpinariumuose epimedžiai gražiai dera su viksvomis, raktažolėmis, tiarėlėmis, uolaskėlėmis ir vaisginomis.

 

Rūta Beltienė

„iVerde“ / „Perennial Power“ (6), Rūtos Beltienės (2), „Pixabay“ (3) nuotr.

Visą straipsnį skaitykite „Sodo spalvų“ 2022 m. rugsėjo mėnesio numeryje.

 

 


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 29, penktadienis.
  • Saulė teka 06:58, leidžiasi 19:50.
  • Mėnulis teka , leidžiasi 06:51
  • Mėnulis Šaulyje 21:51, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Almantė, Bertoldas, Helmutas, Manvydas, Narcizas
  • Lietuvos įstojimo į NATO diena. Didysis penktadienis
  • Lapų diena tęsis iki vėlumos. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles.
  • Jei noragai kovo mėnesį blizga, tai balandžio mėnesį rūdys.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius