• birželio 14 d., Šeštadienis

Žavingosios ežiuolės populiarumas

Nedidelė ežiuolių (Echinacea) gentis priklauso astrinių šeimai. Joje yra tik kelios rūšys, natūraliai augančios Šiaurės Amerikos prerijose. Ilgą laiką ežiuolės buvo žinomos daugiausia kaip vaistiniai augalai.

Neįtikėtinas populiarumas

Iš purpurinės ežiuolės (E. purpurea) gaminami vaistai, stiprinantys imunitetą. Ši rūšis anksčiau kartais buvo auginama ir gėlynuose. Jau seniai atrinkta keletas veislių ryškesniais žiedais, gerai besidauginančių sėklomis. Labai retai auginamos tokios laukinės rūšys kaip keistoji ežiuolė (E. paradxa) siaurais geltonais vainiklapiais ir blyškioji ežiuolė (E. paliida) siaurais šviesiai alyviniais vainiklapiais.
Selekcininkai į šias kuklias gėles ilgai nekreipė dėmesio. Tikras perversmas įvyko Čikagos botanikos sode sukūrus pirmą tarprūšinį hibridą, kuris buvo pavadintas ‘Art‘s Pride’. Jis gautas sukryžminus E. purpurea ‘Alba’ su E. paradoxa. Žiedų spalva visiškai neįprasta ežiuolėms – ryškiai oranžinė. Deja, šaknų sistema panašesnė į E. paradoxa ir kero dalimis dauginama sunkiai, todėl ši veislė plito lėtai.
Vėliau per kelerius metus naujos veislės pasipylė kaip iš gausybės rago. Buvo išvesta augalų geltonais, šviesiai oranžiniais, ryškiai oranžiniais, žaliai purpuriniais, labai kvepiančiais baltais, pilnaviduriais baltais ir pilnaviduriais purpuriniais žiedais. Viena iš labiau išsiskiriančių veislių – ‘Pica Bella’ trumpais, siaurais vainiklapiais.
Dar vėliau pasirodė nepaprastai įspūdingos veislės milžiniškais pilnaviduriais rožiniais, pilnaviduriais skaisčiai raudonais, pilnaviduriais oranžiniais, pilnaviduriais dvispalviais ir skaisčiai raudonais tuščiaviduriais žiedais.

Ilgas žydėjimas

* Ežiuolės yra aukštoki (70–100 cm) augalai, tik kai kurios (pavyzdžiui, ‘Twilight’) užauga iki 50 cm aukščio. Jos mėgstamos dėl ilgo žydėjimo. Pražysta liepos pradžioje ir žydi iki rugsėjo vidurio. Žiedai privilioja daugybę drugelių, kurie čiulpia nektarą.
* Ežiuolėms geriausiai tinka atvira, saulėta vieta ir laidi, derlinga dirva. Kadangi jos yra stepių augalai, gana lengvai pakelia sausras. Pasodinti kerai suželia per dvejus metus, bet jie nėra ilgaamžiai ir po 4–5 metų reikia atnaujinti.
* Laukinės ežiuolių rūšys ir senos jų veislės lengvai dauginamos sėklomis, kurių užmezga gausiai. Sėjamos pavasarį, o jau rudenį sėjinukus galima pasodinti į nuolatinę vietą.
* Naujos veislės dauginamos tik vegetatyviškai, kero dalimis. Jos sėklų neužmezga arba užmezga labai negausiai. Išaugę sėjinukai neišlaiko veislės savybių. Kerus dalinti geriausia ankstyvą pavasarį.
* Visos ežiuolės šalčiams visiškai atsparios ir Lietuvoje žiemoja nedengtos.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 14, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 21:57.
  • Mėnulis teka 00:23, leidžiasi 06:58.
  • Mėnulis Vandenyje 14:00, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Almina, Valerijus, Digna, Bazilijus
  • Gedulo ir vilties diena (vėliava). Pasaulinė kraujo donoro diena.Tarptautinė blogerių diena. Palaimintojo archivyskupo Teifiliaus Matulionio diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Žiedų diena. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius