• spalio 4 d., Penktadienis

Žiedai gėlyne

Nemaloniausia, kas gali nutikti rugsėjo mėnesį, yra šalnos. Atidžiai apžiūrėkite, kuriuos augalus norėtumėte apsaugoti, ir pasiruoškite priemonių (daržo plėvelę, kuoliukų, virvučių). Sekite orų prognozes, šaltą vakarą apdenkite mėgstamiausias gėles. Dažniausiai po pirmųjų šalnų nusistovi vidutiniškai šilti orai ir išsaugotos gėlės žydi dar kelias savaites. Rugsėjis gali praeiti ir be šalnų, todėl jurginų, ratilių, pelargonijų bei kitų jautrių gėlių žydėjimas nesibaigia.

 

 

 

 

 

Vėlyvių žydėjimas

Vėlyviai – vieni gražiausių svogūninių gėlių. Ankstyvi žiedai pasirodo rugpjūčio viduryje, o dauguma skleidžiasi rugsėjį. Kad žiedai būtų gražesni, plotelius, kur auga šios gėlės, palaistykite trąšų tirpalu žydinčioms gėlėms.

Labai graži yra pilnavidurė hibridinė veislė ‘Waterlily‘. Deja, ji žydi vėlai, spalio mėnesį, ir soduose pakanda šalnos. Svogūnėlius galima sodinti į palangių lovelius arba vazonus ir laikyti balkone. Šiltesnėje vietoje vėlyviai ir pražys anksčiau, ir peržydės nepaliesti šalnų, o mes pasidžiaugsime puikiais žiedais.

Ne tik šios, bet ir kitų vėlyvių veislių svogūnėliai tinka pražydinti loveliuose ir vazonuose. Iškasti vasarą (ramybės periodu, nes rudenį pradeda augti šaknys) svogūnėliai laikomi sausai ir rugsėjo mėnesį sodinami kartu su viržiais, eraičinais, šilokais, vilnotosiomis notromis ir panašiais žemais augalais.

Net laikomi be vandens ir žemės svogūnėliai sukrauna žiedus. Tiesa, jie būna smulkesni, greitai peržydi, o svogūnėliai išsenka. Floristinėse kompozicijose vėlyviai – ryškus akcentas.

Dėmesio! Vėlyviai labai nuodingi, todėl neleiskite vaikams žaisti su jų svogūnėliais ar skinti žiedų.

 

Daugiamečių astrų žvaigždutės

Astrų nereikėtų painioti su ratiliais. Kaip dekoratyviniai augalai auginama daugybė daugiamečių veislių. Daugumos jų stiebai tvirti, prie pagrindo sumedėję, ir tik silpnesnius reikia pririšti prie kuolelių.

Kad išvengtų miltligės, astrų kupstai neturi pernelyg sutankėti. Kas 3–4 metus, pavasarį, juos persodinkite ir išskirstykite. Dažniau liga puola nusilpusius, trąšų ir drėgmės stokojančius augalus.

Per mažai ir netolygiai laistomų astrų apatiniai lapai anksti apdžiūva, paruduoja. Jei taip atsitiko, nubraukite juos nuo stiebų ir palikite žydinčias išsišakojusias viršūnes.

 

Svogūnėlių sodinimo metas

*Geriausia, jei pavasarines svogūnines gėles sodinsite ne visas vienu metu. Pirmiausia ‒ ankstyviausias, smulkiąsias gėles, narcizus, vėliau – tulpes ir hiacintus. Visos svogūninės gėlės nepakenčia šlapių dirvų ir užsistovinčio vandens.

*Jei abejojate, kaip giliai sodinti svogūnines gėles, įterpkite jas trijų svogūnėlių gylyje. Lengvose dirvose sodinama šiek tiek giliau, sunkiose – pora centimetrų sekliau.

*Tulpių neskubėkite sodinti rugsėjo pradžioje. Geriausia, kai dirvos temperatūra būna 8–10 ºC. Per šiltoje žemėje jos labiau pažeidžiamos ligų, o per vėsioje ilgai šaknijasi. Dirvai tulpės nėra labai reiklios – svarbu, kad ji būtų laidi orui ir vandeniui.

*Hiacintams geriausias metas taip pat yra rugsėjo pabaiga ir spalio pradžia, dirvai atvėsus iki 8 ºC. Optimalus gylis – 12–15 cm. Dirva turėtų būti silpnai rūgšti arba neutrali.

*Narcizai iki žiemos šalčių turi gerai įsišaknyti, o jų ramybės periodas gan trumpas. Geriausia, kai šie augalai sodinami rugsėjo pirmoje pusėje. Sodinimo gylis – didesnis nei trys svogūnėliai (15–20 cm). Maži svogūnėliai sodinami sekliau nei didesni. Tinka neutralaus rūgštingumo dirva.

*Daugiažiedės margutės dažniausiai nekantrauja ir net sausai laikomos pradeda leisti šaknis. Tokius svogūnus sodinkite kuo greičiau, nes ilgos šaknys gali nulūžti.

*Rudenį žydinčių rūšių krokus sodinkite šiltoje, saulėtoje vietoje. Jie žydės spalio mėnesį. Kaip ir vėlyvius, krokus galima sodinti į vazonus ir lovelius balkonuose.

 

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 4, penktadienis.
  • Saulė teka 07:27, leidžiasi 18:47.
  • Mėnulis teka 09:17, leidžiasi 18:54.
  • Mėnulis Skorpione 14:22, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis spalio 2 d.
  • Auksuolė, Eivydė, Eivydas, Edvinas, Mąstautas, Pranciškus (Pranas)
  • Šv. Pranciškus. Pasaulinė gyvūnų globos diena. Tarptautinė šypsenos diena.
  • Lapų diena. Sodinkite vaismedžius, vaiskrūmius, lapuočius. Laistykite spygliuočius ir kitus jaunus medelius, mulčiuokite. Pašalus galite sėti krapus, petražoles, špinatus ir kitus šalčiams atsparius augalus, pavasarį anksčiau sulauksite derliaus. Grėbkite lapus. Rinkite vaistinių augalų lapus, stiebus.
  • Žiūrėk lauko vasarą, o sodo – rudenį.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius