Žiedgraužiai – ypač daug žalos darantys kenkėjai
Kai oras labiau sušyla, miške skleidžiasi žibutės ir pražysta alksniai, pabunda kenkėjai. Itin aršūs yra žiedgraužiai, kenkimo mastais nusileidžiantys tik pavasarinėms šalnoms. Šie straubliukinių šeimos vabzdžiai sunaikina 4/5 obelų, 1/3 kriaušių ir slyvų pumpurų. Jei vietoj gausaus derliaus sunoksta tik pavieniai vaisiai, galima įtarti pasidarbavus žiedgraužius.
Paprasčiausias būdas sumažinti populiaciją
Pradedant brinkti pumpurams, kai dar anksti ryte ir vakare šalta, vabzdžiai būna nejudrūs, apsnūdę. Šiuo metu juos lengva nupurtyti ant pomedžiuose patiestos plėvelės. Pasiimkite tvirtą lazdą, apvyniokite maišine medžiaga ir patrankykite per kamieną. Tai reikia daryti kuo dažniau arba bent savaitgaliais. Tokiu paprastu būdu galima sumažinti kenkėjų skaitlingumą.
Juostos-gaudyklės
Kitas „ginklas“ – juostos-gaudyklės. Darbo imkitės pradėjus žydėti kiaulpienėms. Iš storos plėvelės arba kartono prisikarpykite 20–30 cm pločio juostų. Jomis apvyniokite kamienus ir suriškite špagatu. Iš viršaus medžiagą padenkite lipniais klijais, kurių nesunkiai galite pasigaminti ir patys.
Galima naudoti ir gryną solidolį – mažiau rūpesčių. Tokiu atveju medžių kamienus iš pradžių apsukite plėvele arba folija, o tik tada vyniokite juostas-gaudykles, kad nusistovėjus šiltesniems orams solidolis nevarvėtų ant žievės. Juostos medžius apsaugo ir nuo skruzdžių, nešančių amarus. Apjuoskite jomis ne tik obelis ir kriaušes, bet ir slyvas, vyšnias. Didžiosios kenkėjų „piligrimystės“ laikotarpiu juostas tikrinkite kas antrą dieną. Kai oro temperatūra vidudienį pakyla aukščiau negu 10–12 °C, vabalėliai jau skraido ir juostos-gaudyklės, medžių purtymas mažai padeda. Tokiu atveju reikės naudoti insekticidus. Žiedgraužiai nepaliauja stebinti savo nenuspėjamumu. Apžiūri vaismedžius, nieko nematai, o po dienos kitos – apgraužti jau visi žiedai. Tad profilaktiškai su šiais kenkėjais kovoti reikia kasmet ir neatsižvelgiant į tai, ar matote juos plika akimi.