• birželio 21 d., Šeštadienis

Žiedų žvakių nušviestas sodas

Paimkite į rankas bet kurią sodo knygą ir atsivertę prie kiekvieno augalo aprašo rasite jo aukštį nurodantį skaičių. Turbūt esate pastebėję, kad dauguma krūmų ir medžių didesni nei 1 m, bet kai kalba pasisuka apie daugiamečius žolinius augalus, susimąstote. Gerai būtų žinoti, kieno žiedai remia dangų, kieno liauni, siauri it žvakės žiedynai nušvies sodą.

Rusmenė
Tik keletas augalų puošnumu ir stilingumu gali prilygti rusmenei (Digitalis). Paprastoji rusmenė (D. purpurea) ir jos baltažiedė forma (D. purpurea albiflora) tinka pusiau šešėlingoms vietoms pašviesinti. Šios gėlės dera ir laukiniame, ir griežto plano, klasikiniame sode.
Daugumos rusmenių žiedai žiūri į vieną pusę. Šių, kaip ir kitų, augalų nesunkiai užauginsite iš sėklų. Dauguma rusmenių trumpaamžės, bet pasisėja. Tiesa, žiedų spalva įvairi. Pasisodinkite ir D. ferruginea, D. x mertonensis.
Rusmenės – iki 1,5 m aukščio dvimečiai, rečiau daugiamečiai augalai.

Knipofija
Patraukliausia knipofijos (Kniphofia) savybė – ryškios spalvos. Vien jų užtenka, kad šis augalas patrauktų dėmesį. Kuo saulėtesnė vieta, tuo šiai modistei geriau. Tiesa, kai kurių veislių knipofijos užauga tik žemiau kelių, tačiau kitos gėlyne stovi lyg aukšti vienakojai flamingai. Atramų nereikia, tačiau būtina saulėta, gerai nusausinta vieta.
Populiariosios uoginės knipofijos (K. uvaria) užauga iki 1,2 m aukščio. Šie augalai daugiamečiai.

Eremūras
Eremūras (Eremurus) – įspūdinga aukšta gėlė. Jis pageidauja gero drenažo, todėl net sodinant laidžioje dirvoje į duobutę reikėtų įberti rupaus žvyro. Augalas šviesamėgis, tad saulėta vieta bus kaip tik. Dirva parenkama derlinga, puri, nerūgšti. Lapija nelabai patraukli ir vasarą apmiršta, tad gėlyne eremūrą geriausia sodinti už žemesnių daugiamečių augalų. Žiemai jie pridengiami.
Eremūrai daugiamečiai, iki 2 m aukščio.

Tūbė
Aukšta, bet gerai sudėta – taip galima pasakyti apie tūbę (Verbascum). Ji nebijo vėjo, apsieina be atramos. Iš stambesnių rūšių minėtinos dvi – olimpinė (V. olympicum), užauganti iki 1,8 m aukščio, ir kamaninė (V. bombyciferum), kuri gali siekti 2 m. Visoms tūbėms patinka gerai nusausinta, saulėta ir šilta vieta, nelabai trąši dirva. Jos peržiemoja nepridengtos.
Tūbės dvimetės, rečiau daugiametės.

Liguliarija
Geltonžiedės liguliarijos (Ligularia) šviesamėgės, bet gerai jaučiasi ir pavėsyje. Jos auga drėgnose vietose, prie vandens telkinių. Sausesnėse vietose patariama sodinant į duobeles įberti komposto, kad geriau laikytųsi drėgmė. Priežiūra nesudėtinga. Tiesa, augalų lapus dažnai apgraužia sraigės.
Kiekvienam gėlynui reikia augalo, kuris jį kiaurus metus vienytų. Šią savybę turi liguliarija  ‘Skyrocket’, kurios geltonų žiedų uodegas paryškina tamsiai rudi stiebai.
Jos peržiemoja nepridengtos.

Pentinius
Didysis pentinius (Delphinium eletum) – tradicinis kaimiškų sodybų milžinas. Tinkamai parinkta veislė – sėkmės skrynios raktas. Pentiniai mėgsta saulėtas, nuo vėjų apsaugotas vietas. Liaunus stiebus būtina nuo vėjo paremti. Dirva tinka lengva, puri, sausoka. Šias gėles mėgsta graužti šliužai ir sraigės. Jos peržiemoja nepridengtos.
Pentiniai yra vienmečiai, dvimečiai ir daugiamečiai, iki 2 m aukščio.

Raudoklė
Jeigu gėlynui reikalingas spalvingas žybsnis, pasodinkite paprastąją raudoklę (Lythrum salicaria). Ryškios ilgų siaurų žiedynų raketos šaus tiesiai į dangų. Lietuvoje šis augalas paplitęs natūraliai. Jis randamas netoli vandens telkinių, šlapiose pievose, drėgnų griovių pakrantėse, tad ir sodo dirva geriau drėgna. Nupjaukite žiedynstiebius, kad nebyrėtų sėklos, bet palikite lapus, kurie rudenį pasipuoš oranžine ir geltona spalvomis.
Raudoklės daugiametės, iki 1,5–2 m aukščio.

 


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 01:42, leidžiasi 17:18.
  • Mėnulis Jautyje 04:59, dylantis, IV ketvirtis. Delčia birželio 18 d.
  • Alicija, Aloyza, Aloyzas, Vasarė, Galmina, Galminas
  • Tarptautinė jogos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Šaknų diena. Galima sodinti šakniavaisius, juos tręšti, krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą. Galima genėti medžius, krūmus. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Tręškite augalus, palaistykite rūgščią žemę mėgstančiuosius parūgštintu vandeniu. Skinkite gėles - gerai laikysis vandeny. Ypač palankus metas rinkti ir džiovinti dilgėlių lapus. Nepalanki diena konservuoti, virti uogienes.
  • Kai sliekai šalia kits kito kupetėles surausia, vasarą sulauksi saulėtos dienos ir gražaus oro.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius