• birželio 16 d., Pirmadienis

Žmonės pievose, sodai miškuose

Kai sykį Švenčionėliuose užklausėme, ar kas nežino smagios sodybos netoliese, sulaukėme štai tokio atsakymo: „Gal ir žinome. Jei tik jums tinka molinis namas vidur nešienautos pievos, miške, kur nėra elektros…“ Sutikite, – įdomu!

Tai buvo tikriausiai tvankiausia diena šią vasarą. Kliaudamiesi navigacine sistema, ieškojome kelio nuo Mindūnų Sarių link. Kol važiavome tuos 63 km, nė sykio nepasukome dešinėn. Ilgainiui laki vaizduotė ėmė piešti keistoką judėjimą spirale. Bet, žvelgiant į žemėlapį telefone, buvo aišku: viskas gerai, tiesiog begales ežerų, ežerėlių reikia apvažiuoti…
Akys šalikelėje stebėjo lenteles su vietovardžiais: Ūta, Kabakėlis, Pavoverė, Juzina. Štai posūkiai į Dūdanosius, Bijūnus… Graži ta mūsų Lietuva, panirusi į gintarinės saulės šviesą. Kai atvykome, šypsodamasi mūsų pasitikti atėjo Milda, Gediminas liko su netikėtais užklydusiais svečiais.

Sodas miške, miškas sode

Taip ir yra – esame kuplioje, kvepiančioje ir šiek tiek žavingai išsitaršiusioje nešienaujamoje pievoje. Joje – du neįprastų formų namai, aplink – miškas. Tad gal ir pradėkime nuo to nešienavimo, – išsklaidykime mintis, jog šitaip čia yra tik todėl, kad kol kas neatvesti elektros laidai ir negalima įsijungti elektrinės žoliapjovės… Kai šiek tiek vėliau Milda pakvies apžiūrėti sodo, išėjus iš namo akys nevalingai ims dairytis, – o tai kurgi jis? Na, matyt, ten tolėliau, už medžių… Bet sodybos šeimininkai jau čia – pievoje – ties rankas į augalus ir pradės pasakoti: šitie medeliai dovanoti draugų, juodųjų serbentų krūmai – parsivežti iš senelių, šiek tiek atokiau, kur atviresni ploteliai, – braškės, agurklės, citrinmėtės… O tada būsime paklausti – ar teko girdėti terminą miškinė sodininkystė, kada miško ir sodo augalai auga dermėje? Pasirodo, šitokia augalų bendrystė ne tik kad nekenkia, bet atvirkščiai – darbo ir vietos reikia mažiau, o derlius – didesnis. Be to, miško sodas pats mulčiuojasi, sykiu ir pasitręšia, pats (medžių šaknimis) apsirūpina vandeniu, pats apsigina nuo kenkėjų, piktžolių, pats atsinaujina ir pasisėja… Kai sodas toks, nelieka atskirties tarp augalų, žmonių ir netgi namo, nes ir šis – iš pievų-laukų ir žemės, t. y., iš šiaudų, molio, smėlio, medžio…

Tekstas ir nuotrauka – Kristino Bykovienės.

Visą straipsnį rasite žurnalo „Mano sodyba“ rugsėjo numeryje.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 16, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:58.
  • Mėnulis teka 00:58, leidžiasi 09:51.
  • Mėnulis Žuvyse 21:08, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 11 d.
  • Bena, Benas, Benadas, Julita, Jūra, Jūratė, Jūris, Tolmina, Tolminas
  • Žiedų diena tęsis iki vakaro. Genėkite, tręškite peržydėjusius krūmus, vaiskrūmius. Daugiametes gėles apkaupkite ir patręškite, kad sukrautų daug žiedų. Rūgščią žemę mėgstančius augalus (rododendrus, erikas, šilauoges) patręškite specialiomis trąšomis ar palaistykite parūgštintu vandeniu. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti. Sandėliuokite ir konservuokite daržoves.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius