• birželio 21 d., Šeštadienis

Žolynų kompozicija sode – ir gražu, ir praktiška

Aromatų pynės glosto uoslę. Begalinė atspalvių jūra užburia švelnumu. Puikūs žolynų gėlynai džiugina visą šiltąjį sezoną. Bet tai – anaiptol ne viskas. Akivaizdi jų praktinė nauda teikia neginčytiną pranašumą prieš gėlynus, sukurtus vien iš gėlių. Kulinarinė paskirtis jau ragina vaizduotę piešti gardžius patiekalų receptus, medicininė – susidomėti žolelių gydomųjų galių paslaptimis.

Mėlyni ir geltoni akcentai

Tarp gana ramių spalvų ryškūs dažinės mėlžolės žiedai – tarsi skaistūs saulės spinduliai. Geltona dominuoja ir sukelia gėlyno įvairiaspalviškumo įspūdį. Tik kaip papildomi veikėjai – pilki ir žali karčiojo kiečio, Meum athamanticum lapai. Gana ramiai veikia ir violetiniai krūminės perilės lapeliai, ir smulkūs vaistinės taukės žiedai. Spalvinį kontrastą padeda sukurti mėlynai pražydusi vaistinė agurklė.

Kompozicija:
1. Paprastasis čiobrelis (Thymus serpyllum) ‘Iden’
2. Raudonėlis ‘Aureum’
3. Krūminė perilė (Perilla frutescens var. purpurascens) ‘Purple Shiso’
4. Meum athamanticum
5. Kartusis kietis, arba pelynas (Artemisia absinthium)
6. Vaistinė taukė (Symphytum officinale)
7. Vaistinė agurklė (Borago officinalis)
8. Dažinė mėlžolė (Isatis tinctoria)

Krūminė perilė ‘Purple Shiso’. Vienmetis vaistinis ir prieskoninis žolinis augalas. Dėl dekoratyvių tamsiai vyšninių lapų ji sodinama gėlynuose. Žydi mažais rožiniais žiedeliais vasaros viduryje. Šios žolelės arbatos stiprina imunitetą, mažina karščiavimą, skausmą, dezinfekuoja burnos gleivinę. Lapai ir sėklos vartojami ir kaip prieskonis.

Meum athamanticum. Daugiametė aromatinė žolelė. Plunksniškus tamsiai žalius lapus patrynus pasklinda stiprus aromatas. Dideli vaisiai aštraus skonio. Žydi baltais ar rausvais mažais žiedeliais liepos–rugpjūčio mėnesiais. Visos augalo dalys, ypač šaknis (ši gali būti valgoma ir kaip daržovė) yra aromatingos.

Vaistinė taukė.
Daugiametis žolinis augalas. Žydi gegužės–rugsėjo mėnesiais. Šaknyse yra rauginių ir alkaloidinių medžiagų, eterinių aliejų. Jos kasamos vėlai rudenį arba anksti pavasarį. Taukė gydo uždegimus, naikina mikrobus. Tai nuodingas augalas, todėl jį vartoti reikia atsargiai.

Kartusis kietis. Daugiametis vaistinis žolinis augalas. Jis yra aštraus, kartaus skonio. Žolėje yra eterinio aliejaus. Vaistams vartojama žolė arba tik lapai, pjaunami prasidėjus žydėjimui. Tinka gydyti virškinimo, tulžies pūslės, kepenų sutrikimams. Nuoviras gali būti ir nuodingas, todėl jį vartoti reikia atsargiai.

Dažinė mėlžolė. Dvimetis augalas. Jį galima aptikti šlaituose, pakelėse. Žydi gegužės–liepos mėnesiais geltonais žiedais. Ši mėlžolė anksčiau buvo naudojama mėlyniems dažams išgauti. Lapai (švieži, džiovinti) ir šaknis naikina bakterijas, virusus.

Vaistinė agurklė.
Vienmetis arba dvimetis prieskoninis ir vaistinis augalas. Šereliais apžėlę lapai skleidžia agurkų kvapą. Agurklėje gausu vitaminų, mineralinių ir rauginių medžiagų, eterinių aliejų. Žydi mėlynais žiedeliais birželio–liepos mėnesiais. Žiedai tinka valgiams ir gėrimams puošti. Dedama į salotas kaip prieskonis.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 21, šeštadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 01:42, leidžiasi 17:18.
  • Mėnulis Jautyje 04:59, dylantis, IV ketvirtis. Delčia birželio 18 d.
  • Alicija, Aloyza, Aloyzas, Vasarė, Galmina, Galminas
  • Tarptautinė jogos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Šaknų diena. Galima sodinti šakniavaisius, juos tręšti, krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą. Galima genėti medžius, krūmus. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Tręškite augalus, palaistykite rūgščią žemę mėgstančiuosius parūgštintu vandeniu. Skinkite gėles - gerai laikysis vandeny. Ypač palankus metas rinkti ir džiovinti dilgėlių lapus. Nepalanki diena konservuoti, virti uogienes.
  • Kai sliekai šalia kits kito kupetėles surausia, vasarą sulauksi saulėtos dienos ir gražaus oro.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius