• balandžio 29 d., Antradienis

Kalėdų kvapai: žvaigždanyžiai ir čiobreliai

Žvaigždanyžiai – saldoko skonio prieskonis, į Europą atkeliavęs XV amžiuje. Jis ypač populiarus Kinijoje. Tai džiovinti aštuoniakampės žvaigždės formos vaisiai su sėklomis. Jie renkami ne visiškai sunokę nuo visžalio medžio ar krūmo – tikrojo žvaigždanyžio (Illicium verum), natūraliai paplitusio Šiaurės Amerikoje, Rytų ir Pietryčių Azijoje, auginamo Indokinijoje. Manoma, kad anksčiausiai šį prieskonį ėmė vartoti kinai ir japonai.
Maistui gardinti tinka žvaigždanyžių sėklos. Tačiau piktnaudžiauti nereikėtų – nuo per didelio jų kiekio maistas gali apkarsti ir tapti neskanus. Sveikų ar maltų sėklų dedama į kiaulienos, jautienos, paukštienos ir daržovių patiekalus, saldžias vaisių sriubas, košes, pudingus, pyragus ir kitus konditerijos gaminius, nealkoholinius gėrimus, kisielius, kompotus, padažus, karštą vyną, prieskonių mišinius, marinatus. Daugelyje šalių mėgiama juodoji arba žalioji arbata su cinamonu ir žvaigžanyžiais. Šie prieskoniai puikiai dera su gvazdikėliais, imbieru, juodaisiais pipirais, vanile. O jei malonų kvapą norite justi namuose kasdien, žvaigždelių įmaišykite į pasirinktą sausą kvapųjį mišinį.

Žiemą peršalę, kosėdami ar tiesiog norėdami sušilti geriame karštą čiobrelių (Thymus) arbatą. Šių žemučių žolynų galima įsigyti parduotuvėje ar vaistinėje, užsiauginti sode ar vasarą prisirinkti pievoje. Taigi kvapnių vaistų visada bus po ranka.
Čiobreliuose yra eterinių aliejų, kartumynų ir kitų medžiagų, tad jais šviežiais ar džiovintais pagardintas maistas maloniai kutena ir nosį, ir gomurį. Šio prieskonio beriama į mėsos, žuvų ir ankštinių daržovių patiekalus, dešras, sūrius, sriubas (ypač tinka jukai), padažus, salotas, keptas bulves, majonezą. Be to, jis pagerina sūdytus agurkus ir pomidorus, įvairias raugintas ir marinuotas daržoves.

 

Pixabay nuotr.


Sekti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
naujausi
seniausi populiariausi
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 29, antradienis
  • Saulė teka 05:44, leidžiasi 20:50.
  • Mėnulis teka 05:52, leidžiasi .
  • Mėnulis Dvyniuose 09:35, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis balandžio 27 d.
  • Augustinas, Indrė, Kotryna, Rita, Tarmantas
  • Tarptautinė šokio diena. Tarptautinė cheminio karo aukų atminimo diena.
  • Žiedų diena. Sodinkite vijoklinius augalus, gėles, agurkus, moliūgus, arbūzus, cukinijas, aguročius. Persodinkite kambarinius augalus. Skiepykite rožes. Vėdinkite patalpas, rūsius, valykite grindis. Nepatartina laistyti, tręšti augalų.
  • Pradėjus žydėti gluosniams sėjamos salotos, salotinės sultenės, špinatai, pipirnės, ridikėliai ir ankstyvieji ridikai, morkos, petražolės, pastarnokai, svogūnai, daržo žirniai. Sodinami krienai, rabarbarai, šparagai, daugiamečiai prieskoniniai augalai.
e-seklos

Sekite mus

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius