• birželio 21 d., Pirmadienis

Žydintis balkonas

Šiltuoju metų laiku gėrimės pačiais įvairiausiais žiedais ir jų skleidžiamais aromatais. Bet… ne visi turi sodą. Vis dėlto prarasti galimybės pasidžiaugti gėlių grožiu, įkvėpti vos juntamo aromato ir pasėdėti tarp žalumos šiltais vakarais tikrai neverta. Vasaros sodelį jūs galite turėti net visiškai kuklaus dydžio balkone.

 

 

 

 

Sąlygos lemia augalų pasirinkimą

Apželdinant balkoną, nereikėtų pamiršti, jog augalai – tai gyvi organizmai, turintys tam tikrų poreikių. Taigi būtina atsižvelgti į apšvietimą, temperatūrą, drėgmę.

Saulėtoje pusėje galima laikyti pelargonijas, šalavijus, Drumondo karklelius, žydrūnius, gvazdikus, godecijas, saulutes, nasturtes, leukonijas, žioveinius, jurginus. Iš kambarinių augalų tinka agavos, jukos, lauramedžiai, alavijai, kaktusai, dracenos, iš vijoklinių – kobėjos, apyniai, kvapieji pelėžirniai, raudonžiedės pupelės, pasifloros, batatiniai sukučiai.

Jei balkonas yra šiaurinėje pusėje, gerai jausis fuksijos, žiemės, serenčiai, tabakas, gumbinės begonijos, neužmirštuolės, astilbės, rezetos. Iš kambarinių augalų gali augti sprigės, lauravyšnės, oleandrai, tradeskantės, zebrinos, aspidistros, lamstai, o iš vijoklinių – gebenė ir vytenis (Ampelopsis). Čia gerai jausis ir spygliuočiai.

Jei jūsų balkonas nuolat perpučiamas vėjų, reikėtų parinkti atsparius, kompaktiškus augalus smulkiais žiedeliais ir lapeliais. Šias sąlygas normaliai ištveria begonijos, verbenos, žydrūniai, lobelijos, pelargonijos, nykštukiniai ratiliai, nykštukinės chrizantemos, medetkos, gazanijos, kalceoliarijos, sprigės, gebenės, lauramedžiai.

 

 

Kitos augalų grupės

Jei norite, kad balkonas skendėtų žieduose visą šiltąjį laiką, rudenį į vazonus ar dėžes pasodinkite tulpių ir narcizų svogūnėlių. Šie augalai pirmieji pražys ankstyvą pavasarį. Ten pat apsigyvens ir dvimečiai (našlaitės, saulutės, neužmirštuolės), ir daugiamečiai (raktažolės, pavasarinės laumenės, auskarėliai). Atėjus vasarai, juos pakeis serenčiai, petunijos, lobelijos, begonijos, šalavijai, pelargonijos, turkiniai gvazdikai, katilėliai, hibridiniai sinavadai, astilbės, šilokai, stambiažiedės ramunės, tigrinės lelijos.

Balkono arba lodžijos apželdinimas bus nebaigtas, jei ten neaugs vijokliniai augalai: kvapieji pelėžirniai, sparnuotosios tunbergijos, skiauteručiai, sukučiai. Jie sodinami į dėžes ar kitokius indus, kurie statomi prie sienos ant grindų, kad dalis ūglių galėtų kopti aukštyn. Šie augalai  ne tik dekoratyvūs, bet ir funkcionalūs – iš jų galima kurti žaliąsias sieneles, apsaugančias nuo saulės ir dulkių. Tai labai pagerina mikroklimatą balkone, todėl svarbu gyvenant mieste.

Labai gražiai balkone atrodo svyrantys augalai: pelargonijos, kalibrachojos (Calibrachoa), fuksijos, lobelijos, verbenos. Ūgliai leidžiasi žemyn, sudarydami purias žalias kepures. Norėdami turėti patrauklų balkoną, drauge su gausiai žydinčiais augalais galėtumėte pasodinti ir turinčių įdomią struktūrą arba gražią lapų spalvą: šlamučių, dėmėtųjų notrelių, šliaužiančiųjų tramažolių (Glechoma hederacea).

Dideliame balkone galima auginti dekoratyvinius krūmus: forsitijas, medlievas, cidonijas, dekoratyvines slyvas ir obelis, rododendrus, plaštakinius arba plaštakiškuosius klevus (Acer palmatum). Daugelis net galėtų sėkmingai peržiemoti atvirame balkone, tik reikėtų apšiltinti kubilą ar konteinerį. Didelis augalų kiekis balkone dar negarantuoja jų įspūdingumo, nes netvarkingas įvairių spalvų ir formų mišinys nelaikomas gero stiliaus bruožu. Puikų, gyvą paveikslą galima sukurti ir pasodinus vieną vienintelę gėlę. Kelių nesudėtingų taisyklių žinojimas jums padės harmoningai suderinti skirtingus augalus.

 

Svarbu tinkama priežiūra

Pasodinti gėles – tik darbo pradžia. Jas dar reikia nuolat prižiūrėti, todėl bus naudinga, jei perskaitysite ir šias taisykles.

*Augalams induose reikia intensyvesnės priežiūros nei auginamiems sode. Juos reikėtų kasdien laistyti, o karštu oru – net du, kartais ir tris kartus per dieną. Tręšiama 1–2 kartus per savaitę.

*Būtina nuolat šalinti peržydėjusius žiedus arba žiedynus, kartais stiebus, nudžiūvusius ar pageltusius lapus.

*Peržydėjusius augalus reikėtų išrauti ir pakeisti kitais – tik tokiu atveju jie išliks patrauklūs iki pat rudens.

*Rinkdami augalus vienam indui būtinai susipažinkite su jų poreikiais, kad visi vystytųsi gerai.

 

Pixabay nuotr.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Birželio 21, pirmadienis.
  • Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  • Mėnulis teka 17:44, leidžiasi 02:38.
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis birželio 18 d.
  • Alicija, Aloyza, Aloyzas, Vasarė, Galmina, Galminas
  • Tarptautinė jogos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite lapines daržoves, prieskonius. Prisipjaukite spygliuočių ir kitų sumedėjusių augalų auginių, juos pamerkite į vandenį, kad įsišaknydintų. Sėkite, pjaukite veją, laistykite. Rinkite sraiges. Skinkite vaistinių augalų lapus, stiebus, prieskoninius augalus. Nerekomenduojama kirsti medžių, džiovinti vaisių, žolelių, sėti ir sodinti gūžinių salotų, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  • Kai sliekai šalia kits kito kupetėles surausia, vasarą sulauksi saulėtos dienos ir gražaus oro.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar žinote apie galimybę mūsų svetainėje užduoti klausimą specialistui?

Įvykių kalendorius