• rugsėjo 26 d., Šeštadienis

ŠEIVAMEDIS RAUDONUOGIS - Sambucus racemosa L.

Šeivamedžiai – tai 25 daugiamečių žolių, krūmų ir nedidelių medžių rūšys. Lietuvoje auginamos dvi rūšys. Auga greitai, ypač derlinguose vidutinio drėgnumo priemoliuose, tiek saulėje, tiek pavėsyje. Atsparūs žiemai (nors jauni ūgliai kartais nušąla, bet greitai vėl atauga), užterštam orui, ligoms ir kenkėjams.

Raudonuogis šeivamedis paplitęs Pietų ir Vidurio Europoje, Mažojoje ir Vakarų Azijoje, daug kur sulaukėjęs. Pusrutulio formos krūmas yra iki 2–4 m aukščio ir beveik tokio pat pločio. Lapai priešiniai, iki 23 cm ilgio, neporomis plunksniški, sudaryti iš 5–7 kiaušiniškų ar elipsiškų lapelių. Žiedai gelsvai ar žalsvai balti, smulkūs, susitelkę į gausias, tankias kiaušiniškas 4–7 cm ilgio šluotelėse. Žydi balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje. Vaisiai 4–5 mm skersmens, ryškūs raudoni, subręsta birželį–liepą.

Auga greitai, ypač derlingame vidutinio drėgnumo priemolyje, ir saulėje, ir pavėsyje. Atsparus žiemai (nors jauni ūgliai kartais nušąla, bet greitai vėl atauga), užterštam orui, ligoms ir kenkėjams.

Genimas po žydėjimo, kas keleri metai atjauninamas. Lengva dauginti vasaros ir sumedėjusiais auginiais, sėklomis. Sodinamas pavieniui, grupėmis, tinka aukštoms laisvoms ir karpomoms gyvatvorėms.

Geltonlapis ‘Aurea’ žavi skaisčiais geltonais lapais. Karpytalapio ‘Laciniata’ lapeliai giliai suskaldyti, o panašaus ‘Plumosa’ – purpurinio atspalvio. Ypač gražus ‘Plumosa Aurea’ – jo lapeliai ryškiūs geltoni, suskaldyti siauromis skiautėmis.


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Dirvitas

Sekite mus

Šiandien

  • Rugsėjo 26, šeštadienis.
  • Saulė teka 07:12, leidžiasi 19:08.
  • Mėnulis teka 17:49, leidžiasi 00:15.
  • Mėnulis Vandenyje 09:08, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis rugsėjo 24 d.
  • Gražina, Vydenis, Damijonas, Justina (Justė), Kipras
  • Europos kalbų diena. Pasaulinė kontracepcijos diena.
  • KIRMINŲ DIENA. Žiedų diena. Galima purenti žemę, ravėti, ruošti žemės mišinius daigams, kuriuos auginsite pavasarį. Remontuokite, valykite, tvarkykite, vėdinkite namus, rūsius ir kitas patalpas. Negalima sėti, sodinti, laistyti.
  • Jei liepos lapai anksti pradeda gelsti, žiema bus ankstyva.

Populiariausi straipsniai

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kokiais būdais ruošiate daugiausia atsargų žiemai?

Įvykių kalendorius