Berlyno Dahlemo botanikos sodas
Pasižvalgius po Berlyno Dahlemo botanikos sodą
Praėjusių metų rugpjūtį teko dalyvauti tarptautiniame seminare „Gėlininkystės ir apželdinimo tradicijos Vokietijoje“, kurį organizavo Vilniaus pedagoginis universitetas. Kartu su gėlininkais, ekologais, miškininkais, želdintojais, dėstytojais, mokytojais, verslininkais ir studentais iš Vilniaus, Šiaulių, Biržų, Ignalinos ir Visagino aplankėme Dečiną (Čekija), Mainau salą, Vilhelmo sodą ir Berlyno Dahlemo botanikos sodą.
Daugiau kaip 200 tūkst. rūšių
Berlyno Dahlemo botanikos sodas išgarsėjo pasaulyje savo augalų kolekcijomis. Daugiau kaip 200 tūkst. rūšių augalų auga 42 hektarų (104 akrų) plote.
Prie pat įėjimo lankytojus pasitinka nuotaikingi gėlynai. Augalų geografijos skyriuje pristatoma Europos, Azijos ir Šiaurės Amerikos miškų augmenija, Šiaurės pusrutulio kalnų augalai bei stepių ir pelkių augalija.
Sistematikos sektoriuje ir dendrariume augalai suskirstyti pagal Rolfo Dahigreno modifikuotą Adolfo Englerio sistemą. Etiketėse pateikiamas augalo pavadinimas lotynų kalba su jį aprašiusio autoriaus inicialais, po juo – pavadinimas vokiškai, apačioje – augalo kilmės šalis ir dešinėje – šeima, kuriai priklauso rūšis. Prie nuodingų augalų pavaizduota kaukolė be sukryžiuotų kaulų. Prie atskirų ekologinių grupių augalų pateikiamos schemos su planelyje nurodytais konkrečiais augalais. Jame augalai išdėstyti dviejuose atskiruose plotuose: žoliniai augalai ir sumedėję augalai.
Nuo pelkių iki stadiono vejos augalų
Vandens ir pelkių augalijos skyriuje pateikiama tvenkinių, pelkių, vidaus sūrių vietų, pajūrio ir durpynų augalija. Augalams reikiamas pavėsis sukuriamas dirbtinai. Pievų augalijos skyrius apima apie 15 hektarų sodo teritorijos, čia auga apie 400 rūšių augalai.
Kvapiųjų ir liečiamų augalų skyriuje galima pasigėrėti augalų aromatu ir juos paliesti. Jame numatytas ir aklųjų susipažinimas su augalais.
Naudingųjų augalų skyriuje surasime augalus, naudojamus kaip pagrindinius maisto produktus, vaisius, daržoves, gėrimus, vaistams ir techninėms reikmėms.
Dekoratyviniai augalai išsidėstę keliuose botanikos sodo vietose prie pietinio įėjimo į botanikos sodą: itališkame sode, rožių paviljone ir kitose vietose. Asortimentas labai gausus, apimantis įvairias dekoratyviąsias formas, skirtingas biomorfas. Šiame skyriuje pateikiama augalų derinimo variantų gėlynuose, želdiniuose ir kt.
Kurfiursto darže nustebina augalų, tinkamų vertikaliam ir horizontaliam želdinimui, bėgimo takams, stadionų vejoms ir patalpų dizainui asortimentas.
Šiltnamiai, oranžerijos ir muziejus
Labai didelis plotas skirtas šiltnamiams ir oranžerijoms. Jie numeruojami raidėmis: A – atogrąžų augalai: bambukai, strelicijos, bananai, fikusai, filodendrai, monsteros, anturiai, cikai, palmės ir kt.; B – apie 100 begonijų rūšių, kinrožės, protonai; C – naudingi atogrąžų augalai: ryžiai, duonmedžiai, batatai, cukranendrės, arachiai, kokosų palmės, bananai, ananasai, papajos, kavamedis ir kt.; D – laukiniai orchidiniai augalai, anturiai, filodendrai, monsteros ir kt.; F – įvairūs paparčiai ir epifitai; G – bromelijos; H – sukulentai, kaupiantys vandens atsargas, ir paatogrąžių augalai; I – kaktusai, agavos, šilokai ir kt.; K – alyvmedžiai, erikos, pelargonijos, snapučiai ir kt.; L – vabzdžiaėdžiai augalai; M – Australijos ir Naujosios Zelandijos miškų augalija: butelio formos medžiai, eukaliptai, akacijos ir kt.; N – laukinės ir kultūrinės kamelijos; O – šiltnamis, skirtas viktorijoms, lotosams; P – tai šiltnamis, kuriame augalai laikomi žiemą.
Botanikos sode taip pat yra nuostabus botanikos muziejus. Jame gausu informacijos apie botanikos sodo augalus ir čia dirbusius bei dirbančius mokslininkus. Muziejuje lankytojai gali naudotis kompiuteriais, kad dar geriau susipažintų su augalais. Pavargę sodo lankytojai gali pailsėti jaukiose kavinėse.
Dr. Stasė Dapkūnienė
S. Dapkūnienės, S. Žilinskaitės nuotr.