• spalio 14 d., Pirmadienis

Hidcote sodas

Tarp pasaulio geriausiųjų – Hidcote sodas

Anglijos Glosteršyro grafystėje (Gloucestershire) Lawrence’as Johnstonas 10 akrų kalvotą sklypą pavertė vienu iš geriausių ir reikšmingiausių pasaulio sodų architektūros pavyzdžių. Hidcote sodas garsus retų krūmų ir medžių kolekcijomis, įspūdingais daugiamečių gėlynais, neįprastais augalais iš viso pasaulio.

Šykščios žinios apie įkūrėją

Apie Hidcote sodo įkūrėją Lawrence’ą Waterbury Johnstoną žinoma mažai. Jis nepaliko jokių dienoraščių, nerašė straipsnių. Tėra keletas laiškų, kuriame mini savo didįjį kūrinį – 40 metų darbą. Atrodo, net nebuvo sudarytas joks augalų sąrašas. Keliose per stebuklą išlikusiose fotografijose matome sąžiningą, neaukštą liūdnų akių vyrą, dažniausiai šunų kompanijoje.
Tuomet, kai antrąkart tapusi našle misis Winthrop atvyko į Glosteršyrą, Lawrence’ui, vieninteliam išgyvenusiam sūnui iš pirmosios santuokos, jau buvo 36 metai. Išsilavinęs amerikietis, vėliau tapęs ir pilnateisiu Anglijos piliečiu, gimė turtingoje bankininkų šeimoje. Jis daug keliavo, domėjosi menais. Po karinės tarnybos studijavo agronomiją Kembridžo universitete. Motinos padedamas, 1907 m. jis įsigijo Hidcote Manor žemes.
Apie 1920 m. L. Johnstonas įdarbino 12 sodininkų, kurių galva tapo Frankas Adamsas. Iš kelionių po Jungtinę Karalystę sodo savininkas parsigabeno daug naujų augalų. Švedijos Alpės aplankytos drauge su E. A. Bowlesu, Pietų Afrika – su Collingwoodu Ingramu, Reginaldu Cory ir George’u Tayloru, Kilimandžaras, Kenija ir Birma – su George’u Forrestu, Pietų Prancūzija – su Edith Wharton. Taip kasmet didėjo Hidcote sodo augalų įvairovė. O sąrašas gana ilgas: Campanula latiloba‘Hidcote Amethyst’, Clematis x vedrariensis ‘Hidcote’, Crocosmia x crocosmiiflora ‘Star of the East’, Dianthus ‘Hidcote’ ir ‘Hidcote Red’, Fuchsia ‘Hidcote Beauty’, Hebe ‘Hidcote’, Hypericum ‘Hidcote Variegated’, ‘Hidcote Gold’ ir ‘Hidcote’, Lavandula angustifolia ‘Hidcote’, Lavandula x intermedia ‘Hidcote Giant’, Linum narbonense ‘Hidcote Blue’, Mahonia lomariifoliaPaeonia‘Hidcote Purple’, Pelargonium ‘Hidcote’, Anemone nemorosa ‘Lismore Pink’, Clematis ‘Hidcote Purple’, Cotoneaster bullatus ‘Johnstonii’, Cytisus battandieriGladiolus watsonioides, Hydrangea ‘Hidcote Rose’…
Hidcote sodas Nacionaliniam Trestui (National Trust)atiteko 1948 m., kai L. Johnstonas visam laikui išvyko į Prancūziją. Ten jis išgyveno dar 10 metų, tik jau būdamas silpnesnės sveikatos. 1949 m. sodas pirmą kartą buvo atvertas lankytojams.

Paslaptimi dvelkia kiekvienas kampelis

Aplink sodą nėra specialios trasos, kuri gali trikdyti naujus lankytojus. Galvokite apie jį kaip apie intrigą. Čia pakankamai daug paslapčių, kurias turėsite atskleisti patys.
Bet Hidcote sodai su dviem dideliais koridoriais, nusidriekusiais tinkamu kampu, išdėstyti labai logiškai. Vienas eina į vakarus nuo senojo kedro iki namo, per Senąjį (Old Garden) ir Apskritimo (Circle) sodelius, Raudonąjį gėlyną (Red Border), Stilto gyvatvorę (Stilt Hedge) ir baigiasi puikiu vaizdu, atsiveriančiu pro metalinius vartus į Eveshamo slėnį. Kitas koridorius vingiuoja į pietus nuo vasarnamio, per aukštas stačias skroblų gyvatvores, iki pat palei horizontą stūksančių sodo vartų. Pasižiūrėjus atrodo, kad kaip tik ten ir galėtų būti pasaulio kraštas. „Kambarių“ sienos – iš kukmedžių, buksmedžių, beržų, skroblų. Jie turi daug įėjimų ir išėjimų.
Paslapčių pinklėmis apipintame sode tolimas vaizdas toks pat svarbus kaip ir artimas. Augalai yra tik vienas iš elementų. Tinkamas jų komponavimas – štai kas svarbiausia.  Bet tai dar ne viskas.
Užtenka pakelti akis nuo žemės ir apžvelgti platybes, kad pamatytum, kaip atskiri sodo gabaliukai susijungia į vientisą kūrinį. Keliaukite iki liepų tunelio galo, ir prieš akis šmėstels vaizdas per upelį į Westonbirt žemes. Atsistoję ant laiptų pamatysite, kad esate kviečiami į Ilgąjį pasivaikščiojimą (Long Walk) pro aukštas gyvatvores. Išgirsite tarsi šnabždant apie tai, kas dedasi Pillar sode.

Vieta išryškina augalo grožį

Dauguma modernių sodininkų apie augalus išmano daugiau negu apie dizainą. Tačiau būtent Hidcote sode supranti, kad net gražiausia gėlė suspindi smarkiau, kai jai parenkama tinkama vieta.
Lankytojai pageidauja spalvų visais metų laikais. Tačiau tai tikrai nebuvo nuolatinis L. Johnstono rūpestis. Augalai turėjo turėti kur kas daugiau nei vien spalvą, kad juos pamiltų, prie jų prisirištų. Renkant vietą, buvo svarbu išvaizda ir auginimo sąlygos, lapų forma ir tekstūra, kvapas, retumas. Hidcote kūrėjas tikrai nesitikėjo, kad visi sodo kampeliai puikiai atrodys ir pavasarį, ir vasarą, ir rudenį. Geras pavyzdys – Fuksijų sodas. Tik dažnai į jį užsukantys ir labai kantrūs lankytojai išvysta trumpai, tik gegužės mėnesį, trunkantį pribloškiantį reginį.
Ateityje Nacionalinis Trestas (National Trust) sodins ne tik tų veislių augalus, kurias augino L. Johnstonas. Mat išliko mažai duomenų, ką jis iš tikrųjų vertino. Dabar, bandant priderinti naujus augalus ir įgyvendinti naujas idėjas, labiau atsižvelgiama į Hidcote sodo planą ir tikslus, kurios kėlė įkūrėjas.

Malonūs pasivaikščiojimai

Be jokios abejonės, skirtingais metų laikais išvysite vis kitokį augalų grožį. Sakoma, kad pavasarį Hidcote sodas žavi visterijomis (Wisteria) ir magnolijomis: Magnolia delavayi, japonine (M. japonica), M. campbellii, puošniąja (M. denudata). Gegužės mėnesį žvilgsnį traukia Davidia involucrata vilmoriniana, vadinamas nosinaičių medžiu. Jo didelės kreminės su baltu atspalviu pažiedės supasi tarp šviesios žalios lapijos. Žinoma, netrūksta ir narcizų, tulpių, plukių, scylių, hiacintų, kitų svogūninių gėlių. Pražysta ir daug bijūnų – L. Johnstono pamėgtų augalų. Ypač nuostabi rausva veislė ‘Chine Rose’. Hidcote sode net sukaupta nacionalinė bijūnų kolekcija. Balandį prasideda didysis slyvų žydėjimas: dygiosios (Prunus spinosa) ‘Purpurea’, P. x cistena ir vyšninės (P. cerasifera) ‘Pissardii’ ir kt.
Žiedų gausiausia vasarą. The Courtyard sode širdį džiugina violetinės Solanum crispum ‘Glasnevin’. Didžiulis Cotoneaster glaucophyllus serotinus krūmas dūzgia nuo gausybės bitučių. Nuostabiai kvepia levandos ‘Hidcote’. Jonažolės (Hypericum) ‘Hidcote’ pačiame žydėjime būna liepą. Pirmuosius žiedus skleidžia hortenzijos (Hydrangea) ir fuksijos. Jei nuo didžiojo buko atsigręšite į Teatro pievą (The Theatre Lawn), išvysite visiškai kitą pasaulį.
Trokštantiems dar įspūdingesnį reginį Ilgojo pasivaikščiojimo (Long Walk) koridorius bus kaip tik. Nuo Senojo sodo (Old garden) per Baltąjį sodą (The White Garden) vingiuoja akmeninių plytelių takelis. Stovi iš gyvatvorių iškarpyti puošnūs paukščiai. Jie nevienodi. Dešinėje pusėje esantys turi tiesias uodegas, o kairėje – užsirietusiomis tarsi voverės.
Įspūdingai atrodo Raudonasis gėlynas (The Red Border). Ši vieta pasipuošia birželio pradžioje, kai pražysta kanos ir lobelijos, purpuriniai riešutmedžiai, vyšnios, platanalapis klevas. Viename gėlyne išsitenka kordilinos (Cordyline), jurginai, verbenos, rožės, lelijos, purpuriniai šalavijai ir heicheros (Heuchera micrantha) tamsiais žaliais lapais, tarsi apipiltais bronza.
The Stilt sodo idėja atkeliavo iš Prancūzijos. Gazebo buvo pradėtas kurti 1915 m. Pažiūrėjus pro jo duris, matyti Ilgojo pasivaikščiojimo koridorius. Patikėkite, jausmas toks, tarsi regėtum paveikslą. Tarsi niekur toliau nenueisi, o tiesiog atsitrenksi į drobę.
Kolonų sode (The Pillar Garden) dominuoja kukmedžių kolonos. Žvilgsnį traukia jazminas (Philadelphus) ‘Belle Etoile’ kreminiais su baltu atspalviu žiedais, levandos, fuksijos, agapantai (Agapanthus), auksuotosios alstremerijos (Alstroemeria aurantiaca) oranžiniais žiedais, lelijos ir kt.
Misis Winthrop sode pavasarį dominuojančios mėlyna ir geltona spalvos neišnyksta ir vasarą. Šliaužiančiosios šilingės (Lysimachia nummularia) ‘Aurea’ driekiasi aplink centrinį gėlyną, svirdamos per kraštus – tarsi medus, varvantis iš sklidinos taurės. Iš jų kilimo išnyra auksažiedžiai česnakai (Allium moly). Liepą juos pakeičia melsvi žemaūgiai agapantai ‘Lilliput’. Šalia takelio – rasakilų (Alchemilla) linijos. Geltonais su žaliu atspalviu žiedais puošiasi vingiriai (Thalictrum speciosissimum), geltonžiedės karpažolės, lelijos. Mėlynai žydi ceanotas (Ceanothus) ‘Henri Desfosse’, mėlynoji kurpelė (Aconitum napellus).
The Stream Garden šalia upelio didelis šešėlingas plotas, skirtas pasivaikščiojimams. Melsvės (Hosta), liguliarijos (Ligularia) džiaugiasi drėgme. Ligularia przewalskii turi juodus stiebus, dantytus lapus ir geltonus žiedus.
Pušies sodas (The Pine Garden), kaip ir Rock Bank dalis, primena Viduržemio jūros pakrantę. Tvarkingai apkarpyti medžiai, tvenkinys ir agavų puodynės, rožių, agapantų, šviesių geltonų Argyranthemum ‘Jamaica Primrose’ žiedų jūra. Tvenkinys apsuptas didelių akmenų su įdubomis tarpuose, kuriuose auga gvaizdės (Armeria) ir šilropės (Sempervivum). Dominuoja pilkšva (ypač dėl pilkšvalapių levandų, plačialapių kermėkų (Limonium latifolium)) ir šviesiai žalsvai geltona spalvos. Įdomiausias augalas – Berberis temolaica blizgančia pilka lapija.

Airida Dzimidavičiūtė


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Spalio 14, pirmadienis.
  • Saulė teka 07:46, leidžiasi 18:23.
  • Mėnulis teka 17:34, leidžiasi 02:48.
  • Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 10 d.
  • Mindaugas, Rimvydė, Kalikstas, Fortūnata, Vincentas
  • Karaliaus Mindaugo vardo diena. Pasaulinė standartizacijos diena.
  • Lapų diena. Palanki diena augalus laistyti, purkšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius. Nerekomenduojama ravėti, genėti vaismedžių ir krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  • Jei spalis miglotas, tai žiema su sniegu.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius