• kovo 28 d., Ketvirtadienis

Istorijos patikrinti stop kadrai Nyderlanduose

Jei vieši Nyderlanduose ir esi ištikimas gamtos mylėtojas, susidaryti veiklos ir pramogų planą visiškai paprasta. Sodų, atvirų lankytojams, tiek, jog apmaudas gali apimti nebent galvojant, kurį iš jų išsirinkti. Pasižvalgiusi po interneto platybes ir perskaičiusi ten pateiktą informaciją, nusprendžiau pirmenybę teikti Hortus Haren – didžiausiam ir vienam seniausių Nyderlandų botanikos sodų. Pamaniau, kad ir vienam įspūdingiausių. Neapsirikau. Hortus Haren sužavi net ir daug mačiusįjį.

Slapta Mingų karalystė

Nyderlandų šiaurėje, beveik pora šimtų kilometrų nuo sostinės Amsterdamo, keli kilometrai į pietus nuo Groningeno miesto – tokioje geografinėje vietoje ilsisi senasis Hortus Haren. Gana įspūdingas šio botanikos sodo plotas – net 21 ha. Tačiau lankytojus, matyt, labiausiai traukia ne dydis, o daugybė skirtingų teminių sodelių: akmenų, žolelių, keltų, Larmano, rožių, bambukų, kiniškas ir kiti. Kas nenorėtų vienu šūviu nušauti kelių zuikių – lankantis viename sode pasijusti viešint mažiausiai keliuose.
Iškart patirsi gausybę įspūdžių, mat vos įžengęs pro vartelius pirmiausia pateksi į turbūt patį įspūdingiausią – mistišką kinų sodą. Nuo čia prasideda kelionės labirintai.

Nė karto anksčiau nesu lankiusis kiniškame sode. Įvairios Europos vietos siūlydavo vien dailius ir tvarkingus japoniškus sodus. Tiesa, ir rytietiškus, tačiau kitokius. Apžvelgusi kinišką sodą nusprendžiu, kad puošnumas yra pagrindinis šių dviejų stilių rytietiškų sodų skiriamasis požymis. Kiniškame sode jo išties netrūksta. Gausūs ornamentuoti raudonos spalvos statiniai sukelia prabangos įspūdį. Tačiau čia, kaip ir japoniškame sode, tvyro slėpininga atmosfera – nors plotas gana nedidelis, gali pasijusti tarsi stovėtum didžiuliame labirinte. Vingiuoti takeliai taip sumaniai nutiesti, kad jais vaikštinėdamas ir pasukęs už kampo kaskart nustebtum išvydęs dar vieną naują reginį. Net ir tie patys objektai, pažvelgus į juos iš kitos vietos, atrodo visiškai kitaip.

Sodas buvo atidarytas 1995 metais. Jį planavo ir kūrė kinai. Senovinis šios tautos priežodis sako: „Danguje yra rojus, o Žemėje yra Suzhou.“ Suzhou laikomas gražiausiu kinišku sodu, išlikusiu iš Mingų dinastijos laikų. Būtent jis buvo modelis kuriant Hortus Haren kinišką sodą. Naujajam Suzhou sodo prototipui suteiktas vardas „Slapta Mingų karalystė“. Čia galima rasti natūralios gamtos pavyzdžių.
Sodui priklauso galerija, daugybė paviljonų. Pačiame centre puikuojasi arbatos namelis ir tvenkinys su salele, kriokliuku, vandens lelijomis, karpiais Koi. Net ir pavadinimai labai poetiški, pavyzdžiui, „Šimto gėlių paviljonas“, arbatos sodas „Drakono dejonė“. Kiekvienu metų laiku žydi vis kitokios gėlės. Tai kruopštaus želdinimo rezultatas.

Maloni atgaiva

Vaikštant po sodą galvoje kirba mintis: „Ir kurgi dingo visi žmonės?“ Iš tiesų kiek keistoka šioje oazėje matyti vos vieną kitą grupelę. Matyt, sodas yra gana atokioje vietoje. Nejučiomis palyginu Hortus Haren su neseniai aplankytu botanikos sodu Amsterdame – pastarasis nedidukas, nelabai išvaizdus, chaotiškai apsodintas augalais. Jis, matyt, atrodo kaip tikra oazė nuo miesto šurmulio pavargusiam žmogui, nes takais nuolat zuja galybė žmonių. Čia priešingai – grožis, plačios erdvės ir sklandanti ramybė. Galbūt kaip tik tai ir paverčia Hortus Haren itin įtaigia, nepaprasta vieta.

Maloniausia kaitros nualintam žmogui kelionės po sodą vieta – uogų, vaismedžių, daržovių (žemės ūkio) sodelis. Čia nėra ypatingų derinių ar nepriekaištingos tvarkos – tiesiog tradicinis sodas, kurį žino dažnas lietuvis. Pats uogų metas. Besidairydamas gali rasti visų „lietuviškų“ uogų, kuriomis aplipę krūmeliai. Serbentai, agrastai, vyšnios, avietės – visko yra, kiek tik širdis geidžia. Tikri gardėsiai smaguriams lankytojams. Sodą prižiūrintys darbininkai, akivaizdu, uogų neskina ir derliumi nesirūpina.

Netikėtumai laukia ir priėjus miško tankmę, kuriame vešlūs garbaus amžiaus medžiai teikia ramią vėsą. Aplink gausu mėlynių uogų, bruknių lapų, saulėkaitoje sirpsta saldžios žemuogės.

Sodų tipai: kurį išsirinksi?

Hortus Haren istorija siekia XVII amžių. 1626 metais farmacininkas Henricusas Muntingas iš Groningeno įkūrė sodą, pilną kvapnių augalų. Į jį labai panašus dabartinis sodas dvelkia praeitimi.
Teminiai sodeliai – patys išraiškingiausi ir tapybiškiausi. Žiedų deriniai dengia vieni kitus, kurdami tikras spalvų simfonijas. Iš toli pajunti erškėtrožių sodelį – uoslę ima maloniai kutenti švelnus aromatas. Teminiai sodai susideda iš keturių stambių dalių: vandens, bambukų, hortenzijų ir rožių sodų. Šalia glaudžiasi mažesnieji.

Prie bambukų sodo šliejasi žolių sodas. Bendras plotas – beveik 2 ha. Tai labiausiai į šiaurę nutolęs bambukų miškas Europoje. Kinų patarlė sako: „Galima gyventi be mėsos, bet ne be bambukų.“ Mūsiškiams ši išmintis skamba, be abejo, gana keistai. Tačiau be bambukų miško kiniškas sodas, matyt, atrodytų tarsi neužbaigtas. Juk jis yra natūralus tęsinys. Bambukų sodą supa dekoratyvinių žolių sodas, kur auga miskantai (Miscanthus), ašuotės (Stipa), striepsnės (Melica) ir eraičinai (Festuca).
Vandens sode irgi gausu vandens, pakrantės ir pelkinių augalų.

Laukinių gėlių sodas pavadintas Larmano vardu. Tai didžiausia ir seniausia Hortus Haren dalis. Kuriant šį sodą 1930 metais laukinėms gėlėms stengtasi sudaryti sąlygas, kuo panašesnes į esančias jų natūraliose buveinėse. Vis dėlto čia yra ne tik laukinių gėlių. Buvo sukurti įvairūs kraštovaizdžio variantai: pieva, viržynas, pelkė, durpynas, aukštikalnių pieva, kelių tipų miškai, drėgni slėniai ir sausi šlaitai. Labiausiai Larmano sodas žymus lapuočių arboretumu, kur auga seniausias Olandijos beržas. Prie jo šliejasi ir spygliuočių miškas. Čia taip pat gausu laukinių augalų, viržynų, kadagynų.

Akmenų sodas žavi spalvų harmonija, subtiliais aukštikalnių augalų žiedelių deriniais. Dirva – molio, smėlio, žvyro ir akmenų mišinys. Ji neturtinga maisto medžiagų ir tinka aukštikalnių augalams. Akmenys, rieduliai atgabenti iš įvairių Europos vietų. Jie sudėti taip, kad pakraščiai būtų panašūs į „laiptelius“.

Keltiškas sodas – tai naujausias įgyvendintas projektas. Per laiko tunelį ir devynias bangas patenkama į kitą pasaulį. Tai žalias rojus su dievais, legendomis ir padavimais iš mitinio pasaulio. Čia galima paklajoti po labirinto kambarius.

Sodo pakraštyje stovi vabzdžių namelis. Tinkamu metų laiku galima iš arti be jokios rizikos stebėti, kaip motinėlė deda kiaušinėlius, apsupta bičių darbininkių.

Indrė Vozgirdaitė


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 28, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 06:01, leidžiasi 18:48.
  • Mėnulis teka 22:55, leidžiasi 06:39.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 25 d.
  • Girmantė, Odeta, Rimkantas, Sikstas, Filemonas
  • Didysis ketvirtadienis
  • KIRMINŲ DIENA. Lapų diena. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles, darykite gydomąsias pagalves.
  • Kokia kovo mėnesio antroji pusė, tokia bus ir balandžio pradžia, tokia bus ir vasara.

Populiariausi straipsniai

darzoviuseklos

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius