Nuaustas iš skonių gijų
Laquenexy vaismedžių sodai, esantys Prancūzijos Mozelio regione, garsėja skoniais, kurių dosniai dovanoja įvairių veislių vaismedžiai, uogakrūmiai. Kelionė po juos gurmaniškai sielai teikia malonių potyrių. Tačiau žmonės ten vyksta ne tik ragauti – įvairiais metų laikais sodai patrauklūs augalų deriniais, nenykstančiomis spalvomis, švytinčia meno aura ir garantuoja poilsį net išrankiausiam lankytojui.
Labiausiai vilioja gurmanus Laquenexy vaismedžių sodai, užimantys beveik 4 ha teritoriją, augantys buvusioje citrusinių vaismedžių saugykloje, lankytojus kviečia leistis į temines skonių keliones. Įvairių erdvių sąrašas gana ilgas: žolynų ir valgomų gėlių kampeliai, įdomybių ir epikūro daržai, „uždraustas“ ir skonių sodai, moliūgų pergolė, vyšnių ir riešutmedžių alėjos, formuotų vaismedžių labirintas, citrusinių augalų kolekcijos ir kt. 2012 metais Laquenexy sodai pasipildė dar viena naujove – Robinzonų kampeliu mažiesiems lankytojams. Šioje sodo dalyje vaikai kviečiami atrasti išskirtinius, ne kasdien matomus augalus, pavyzdžiui, bananus arba medžius primenančius milžiniškus paparčius. 2010 ir 2013 metais buvo sukurti ankstyvųjų civilizacijų sodai, pristatantys Amerikos indėnų ir maorių kultūras ir kviečiantys pakeliauti po jų teritorijas.
Tikrieji gurmanai, kurie šios skoniais garsėjančios vietovės paprastai neaplenkia, kviečiami užbaigti kelionę pietumis ar užkandžiais restorane, kurio meniu sudaromas pagal sezonines gėrybes. Čia susijungia tradicinė ir moderni virtuvės. Restoranas gali pagrįstai didžiuotis – 2012 metais jis pateko į garsiojo viešbučių ir restoranų gido „Michelin“ akiratį.
Liesti, įkvėpti ir ragauti Sodus sukūrė Pascalis Garbe’as, kraštovaizdžio architektūros mokyklos Gembloux (Belgijoje) diplomantas ir tinklo „Sodai be ribų“ projekto autorius. Jo dėka sodus dabar sudaro naujoviškas struktūruotų erdvių ansamblis. Autorius siūlo nepaprastą, gardų daržovių, valgomų žiedų, vaismedžių, uogakrūmių derinį. Anot jo, sodas turi būti ne tik lankomas, bet ir ragaujamas – juk tai privalu vietovei, atskleidžiančiai skonius. „Negalėjome sukurti sodo, dedikuoto skoniams, nekreipdami ypatingo dėmesio į jutimines vietos patirtis. Taigi, lankytojas gali liesti, uostyti ir net ragauti augalus per visą savo vizitą“, – teigia P. Garbe’as. Sieloje būdamas tikras kūrėjas, jis soduose sujungė net dvi savo aistras: gamtai ir virtuvei.
Po Pirmojo pasaulinio karo Prancūzijos žemės ūkio direkcija pripažino instituto svarbą, ir netrukus vietos savininku tapo departamentas. Institutas buvo reorganizuotas ir tapo Žemės ūkio studijų ir bandymų centru, tiriančiu vaismedžius.
2004 metais Mozelio departamentas nusprendė sodams suteikti naują postūmį, pavadindamas juos Laquenexy vaismedžių sodais. Šis posūkis paskatino įkurti dar vieną erdvę – skonių sodą, kuris vėliau visiškai natūraliai įsiliejo tarp vaismedžių ir kitų augalų. Naujoji dalis sudaryta iš mažesnių dalių – „uždrausto“ sodo ir valgomų žiedų erdvės. Pasakojama, kad jai sukurti prireikė trejų metų, tūkstančių naujų augalų, ir tik 2008 metų balandį pirmieji lankytojai čia jau galėjo pasitikti pavasarinį šaltuką. Tais pačiais metais Kultūros ir komunikacijos ministerija suteikė sodams Žymiųjų sodų titulą. Tokį titulą yra gavę tik garsiausi Prancūzijos sodai.
Menų aura Vasaros pradžioje lankytojai į sodus viliojami ne vien ragauti ar gėrėtis žiedų spalvomis. Kiekvieną birželio savaitgalį čia vyksta spektakliai, veikia ateljė, kūrybinės dirbtuvės. Indrė Vozgirdaitė © Les Jardins fruitiers de Laquenexy, un site „Moselle Passion“ nuotraukos |