• rugsėjo 8 d., Sekmadienis

Tailando įspūdžiai iš Tailando – Chiang Mai provincija

Daug turistų mūsų dienomis keliauja po egzotiškas šalis. Viena iš jų – Tailando karalystė, kuri gali pretenduoti į turistų rojaus vardą. Kadangi esu botanikė, visuomet labiau domiuosi šalies gamta nei civilizuotų miestų pramogomis. Norėčiau pasidalinti kai kuriais įspūdžiais iš kelionės po Tailando Chiang Mai provinciją.

Doi Inthanon nacionaliniame parke

Chiang Mai mieste pernai, lapkričio pabaigoje, vyko Trečiasis pasaulinis vaistinių ir aromatinių augalų tyrėjų suvažiavimas. Šis miestas yra antras pagal dydį ir svarbą, įsikūręs kalnuotoje šiaurinėje Tailando dalyje. Jis apie 300 metų (iki 1599-ųjų) buvo Lanna karalystės sostinė. Vėliau ši karalystė prarado nepriklausomybę ir tapo Siamo (Tailando) karalystės dalimi. Chiang Mai provincijoje stūkso aukščiausi Doi Inthanon kalnai, kuriuose įkurtas vienas iš 102 Tailando nacionalinių parkų. Doi Inthanon nacionalinio parko teritorija prasideda 800 m aukštyje virš jūros lygio ir kyla iki aukščiausio kalnų taško 2,565 m aukštyje. Ši vieta vadinama Tailando stogu. Kylant aukštyn labai įdomu stebėti augaliją: drėgnųjų atogrąžų visžalius miškus keičia spygliuočių ir mišrūs lapuočių miškai. Ten auga tikmedžiai, kalninės pušys, kelios raudonmedžių rūšys, kurios turi didelę ekonominę vertę.

Mistinis pasaulis

Doi Inthanon nacionaliniame parke stebėjomės augalų įvairove. Nemažai atpažinome kaip mūsų kambarinius augalus: tradeskantes, krotonus, sansevjeras, monsteras, dracenas, peperomijas ir kt. Tiesiog ant tako driekėsi jautrioji mimoza (Mimosa pudica). Būtent šios rūšies augalai suglaudžia lapelius vos prie jų prisilietus (iš viso žinoma 400 mimozų rūšių). Tailande randama ir daugiau kaip 15 000 induočių rūšių, t. y. 10 kartų daugiau nei Lietuvoje. Lapkričio–vasario mėnesiais būna vėsusis periodas, todėl dauguma augalų nežydi, o tik vegetuoja. Sunku įsivaizduoti, kokie kvapai, spalvos ir garsai čia suošia pavasarį.

 

Bromeliniai augalai ir kerpės botanikos sode

Laukinės orchidėjos ant medžio kamieno

Aukščiausioje kalnų viršūnėje vėsu, tik apie 7o C, o didelė drėgmė sukelia nuolat tvyrantį rūką. Nuo medžių karo nutįsusios kerpės ir samanos. Jie dar apaugę bromeliniais augalais ir orchidėjomis, paparčiais.
Mistinio pasaulio vaizdą papildo nerealių paukščių balsų kakofonija. Doi Inthanon kalnuose rastos 362 rūšys, bet manoma, kad jų yra daugiau. Mat dalis paukščių laikinai migruoja iš šiaurinių regionų į pietinius. Miškuose gyvena daug rūšių gyvačių ir stambiųjų žinduolių: elnių, tigrų, šernų, gibonų ir kt. Tiesa, neteko matyti šių faunos atstovų, išskyrus keletą paukščių.
Doi Inthanon kalnuose prasideda keletas didžiųjų upių, kurios krisdamos nuo granitinių šlaitų virsta nuostabiais kriokliais. Jų vandens jėga naudojama elektros energijai gaminti. Žemiau įsikūrusiuose kalnų kaimeliuose gyventojai augina vaisius, daržoves ir gėles. Čia pat turguose galima jų ir nusipirkti.
Leisdamiesi nuo kalnų aplankėme dvi gana naujas budistų šventyklas, pastatytas dabartinių šalies valdovų garbei jų 60-ųjų gimtadienių proga. Šventykla karaliui pastatyta prieš 20 metų, o karalienei kiek vėliau. Tuo metu, kai lankėmės Tailande, šalis šventė karaliaus 80 metų jubiliejų. 

Karalienės sodas

Netoli Chiang Mai aplankėme Karalienės Sirikit botanikos sodą. Jis įkurtas 1992 metais, kai karalienė šventė 60-ąjį gimtadienį. Sodo teritorija – tai atogrąžų dalis, užimanti apie 1000 hektarų. Joje yra šiltnamių kompleksas, augalų kolekcijos, rekreacinės zonos su natūralaus miško salelėmis. Viskas pavydėtinai gražiai suderinta ir sutvarkyta.
Drėgnųjų atogrąžų miško augalų įvairovę, kuriai išsaugoti ir buvo įkurtas šis sodas, galima pažinti keliaujant keturiais apžvalginiais maršrutais: medžių, vijoklių, krioklių ir gėlynų bei vaistinių augalų. Lankytojai grožisi natūralia gamta, o augalai pažymėti etiketėmis ir atitinka pasirinkto maršruto tematiką.
Šiltnamių kompleksą sudaro drėgnųjų atogrąžų, orchidėjų ir paparčių, vandens ir dykumų augalų kolekcijos. Pirmosios trys atspindi Pietryčių Azijos regiono įvairovę. Jose surinkta daug saugomų ir retų augalų, pavyzdžiui, 350 rūšių laukinės orchidėjos. Tik kaktusų kolekcija atrodo egzotiškai šio krašto augalijos kontekste.
Izoliuotuose šiltnamiuose sukurtos palankios klimatinės sąlygos skirtingų ekologinių buveinių augalams. Botanikos sode yra orchidėjų dauginimo laboratorija, nes jos auginamos in vitro būdu. Meristeminės ląstelės laikomos specialiuose mitybiniuose tirpaluose. Praeina dveji metais, tik tada augalus galima persodinti į nuolatinį substratą.

Bankoko regiono žavesys

Bankoko regione klimatas gerokai šiltesnis, drėgnesnis nei Chiang Mai provincijoje, todėl čia pirmiausia pastebima orchidėjų ir egzotinių vaisių gausa ir įvairovė. Netoli Bankoko labai daug kokospalmių, įvairaus skonio mangų, nuostabiai gaivių didžiųjų greipfrutų (Citrus maxima) plantacijų. Pastarieji išauga iki 30 cm skersmens ir gali sverti net iki 10 kg. Sunku įsivaizduoti, kaip tokie „arbūzai“ laikosi ant medžių. Beje, didieji greipfrutai parduodami ir mūsų prekybos centruose.

Nauja šventykla karaliaus garbei

Plaukiojantis turgus

Vaisių įvairovę galima pamatyti plaukiojančiame turguje (apie 110 km nuo Bankoko). Ši vieta gausiai lankoma turistų. Valtyse pardavėjai kepa, čirškina ir siūlo paskanauti įvairių tradicinių patiekalų, nuo kurių nežinia kaip pasijustum. Vaisiai nulupami, supjaustomi, sudedami į plastikinius indelius, ir gali čia pat jais mėgautis.
Dėmesį traukia egzotiškos išvaizdos „drakono“ vaisiai, kurie išsiskiria ryškiai rožine žieve su lapų liekanomis. Juo išaugina kaktusų genties Hylocereus sp. augalas, vadinamas nakties karaliene. Valgomas minkštimas su daugybe juodų sėklyčių, kuris, atsižvelgiant į veislę, gali būti balkšvos ar bordinės spalvos. Skoniu primena kivius. Vaisiai naudingi, nes juose gausu antioksidantų. 

Durianas pribloškia… kvapu

Tačiau pats egzotiškiausias Tailando vaisius – durianas, dėl išskirtinės išvaizdos ir kvapo dar vadinamas vaisių karaliumi. Durio rūšys yra iki 30 m aukščio vietinės kilmės medžiai. Jų vaisiai dideli, 1–3 kg svorio, su rudai žalia dygliuota žieve. Valgomas gelsvos spalvos minkštimas.
Durianas – brangus gurmaniškas vaisius, kurio skonis sunkiai priimtinas svetimšaliams. Pirmą kartą užuodus sunku įsivaizduoti, kaip išvis jį galima valgyti. Vaisius saldokas, su riešutų prieskoniu, tačiau kvapas neapsakomai bjaurus. Vienas keliautojas ir maisto žinovas rašė, kad diuranas dvokia kaip „kiaulių išmatos, terpentinas ir svogūnai, paskaninti neplautomis kojinėmis“. Tiesa, kiti jį lygina su sūriu, migdolais, svogūnais. Manoma, kad nemalonų kvapą suteikia sieros junginiai.
Durianuose ypač daug kalio, cukrų, askorbo rūgšties, triptofano ir kt. Vietiniai gyventojai juos labai vertina ir mėgsta. Thai medicina tvirtina, kad valgant šiuos vaisius galima atitolinti ligas ir senatvę. Iš smalsumo egzotikos verta paskanauti.

Duriano vaisius

Laukinių bananų vaisiai

Jautrios mimozos (Mimosa pudica) žiedai

 

Dr. Jolita Radušienė


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Rugsėjo 8 d., sekmadienis
  • Saulė teka 06:39, leidžiasi 19:53
  • Mėnulis teka 12:47, leidžiasi 20:55
  • Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis rugsėjo 3 d.
  • Andrijonas, Daumantė, Klementina, Liaugaudas, Marija
  • Šilinė. Švč. Mergelės Marijos gimimas. Vytauto Didžiojo karūnavimo diena. Padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimą diena. Senosios Lietuvos didingos praeities diena (pagal 1938 m. gegužės 12d.Lietuvos Konstituciją). Tarptautinė alergijos diena. Tarptautinė kineziterapeuto diena. Tarptautinė raštingumo diena.
  • Lapų diena. Sodinkite, sėkite lapines daržoves (rūgštynes, špinatus), sideratus, varpinius augalus.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius