• balandžio 25 d., Ketvirtadienis

Vilandri sodai

Vilandri – lyg atversta šachmatų lenta

Užklydus į Vilandri (Villandry), galioja viena taisyklė: neskubėk žvalgytis (nors stebėtis ir stebėti tikrai yra ką). Lyg pasakoje laukia išbandymas: neatsigręžus užkopti į aukščiausią vietą. Per anksti atsigręši ir žvilgtelėsi į apačioje plytinčius sodus – būsi „nubaustas“: neteksi didžiausio kvapą gniaužiančio įspūdžio. Jei iškentei iki pat galo, gali triumfuoti. Tavęs laukia dovana už kantrybę – apačioje besidriekiantys užburiančio grožio, mozaikinio tikslumo, šachmatinės tvarkos, linijų, spalvų ir faktūrų žaismo garsieji Vilandri sodai Prancūzijoje.

Sodai nurungia pilį

Vilandri pilis baigta statyti 1536 metais. Ji paskutinė iš Renesanso laikotarpio Luaros slėnio pilių (château).
Tačiau ne pilies grožis ir istorija sužavėjo pasaulį, o šalia jos plytintys Renesanso laikotarpiu sukurti ornamentiniai sodai. Jie XIX amžiuje buvo sunaikinti, norint pakeisti į angliško stiliaus parkus. Tačiau Vilandri sodams nebuvo lemta nukeliauti į užmarštį. 1906 metais pilį nupirkęs dr. Joachimas Carvallo, dabartinių savininkų prosenelis, metė puikią mokslininko karjerą, kad visą savo laiką galėtų skirti atkūrimo darbams. Taip pusiau sunaikinta pilis buvo išsaugota ir sukurti dabartiniai sodai, visiškai atitinkantys Renesanso dvasią.
Vilandri patartina neskubėti: pamažu keliaujant labirintais, prisėsti ant suolelio rožių pergolėje, iš arti apžiūrėti gyvatvorių „rėmuose“ susodintas daržoves, Muzikos sode pabandyti atpažinti arfas ir lyras, atrasti skirtingas meilės rūšis ar kiek ilgėliau užtrukti ir pailsinti akis tuštokose Vandens sodo erdvėse.

Meilės sodas

Tikras buksmedžių gyvatvorių šedevras! Žvelgdamas į tikslias, tarsi liniuote nubrėžtas, linijas, suabejoji, ar kada esi regėjęs preciziškesnį vaizdą. Tačiau istorija neleidžia ilgai gėrėtis vien tik tobulu jų grožiu, nes esminis akcentas – ne buksmedžių formos, o sudaužytos, sveikos ar išblaškytos širdys. Tai Meilės sodas, sudarytas iš skirtingas meilės rūšis simbolizuojančių širdžių dalių. Kiekvienos meilės rūšį pabrėžia bei sustiprina jausmą ir širdžių viduje susodintų gėlių spalva. Oranžinė reiškia švelnumą, raudona – tragediją, geltona – neištikimybę. Geometrinį ansamblį užbaigia du fontanai, žymintys takelių sankirtą.
Švelni meilė. Ją simbolizuoja širdys, pakraščiuose atskirtos meilės liepsnų. Centre – domino kaukė, primenanti ankstesnius triukšmingų pobūvių laikus, kai už jos pasislėpus buvo įmanomas bet koks pokalbis – nuo itin rimto iki paviršutiniško.
Aistringa meilė. Tai širdys, sudaužytos aistros.
Nepastovi meilė. Keturi paparčiai pakraščiuose simbolizuoja nepastovią jausmų prigimtį. Centre – „meilės laiškai“, kuriuos dama siunčia savo mylimajam. Dominuojanti spalva – geltona, reiškianti nepastovią meilę.
Tragiška meilė. Durklų ir kalavijų ašmenų simboliai primena dvikovas, išprovokuotas varžovų konkurencijos. Vasarą gėlės yra raudonos, reiškiančios kraują, išlietą šiose kovose.

Muzika, vanduo ir žolelės

Kitoje kanalo pusėje – taip pat iš buksmedžių gyvatvorių suformuotas sodas, ramia spalvine gama stipriai besiskiriantis nuo Meilės sodo. Tai turbūt pati subtiliausia, sklidina ramybės ir harmonijos Vilandri dalis, simbolizuojanti muziką. Tad ir jos pavadinimas – Muzikos sodas. Didžiuliai buksmedžių trikampiai, kuriuose šiūruoja levandos, vaizduoja lyras ir arfas. Patartina gerai įsižiūrėti – šiuos muzikos instrumentus įžvelgti gali pavykti ne iš karto.
Ornamentinio sodo aukščiausioje vietoje, pietinėje pusėje, yra Vandens sodas. Tai klasikinio stiliaus pavyzdys, kurio centre tyvuliuoja didelis ežeras. Ideali vieta meditacijai ir poilsiui.
Tarp Daržovių sodo ir bažnyčios, kaip ir viduramžių soduose, sukurtas Prieskonių sodas, kur auga aromatinės, prieskoninės ir gydomosios žolelės.

Daržovių sodas

Tarp pilies ir kaimo išsidėstęs Daržovių sodas – turbūt pati įspūdingiausia ir labiausiai pasaulyje išgarsėjusi Vilandri sodo dalis. Jį sudaro 9 vienodo dydžio kvadratai, tačiau visi yra skirtingų geometrinių raštų. Buksmedžių kvadratai apsodinti kontrastingų spalvų daržovėmis. Žvelgiant iš viršaus, šis derinys virsta spalvinga šachmatų lenta.
Daržovių sodas – tai viduramžių reliktas. Vienuoliai su pasimėgavimu kūrė iš daržovių įvairius geometrinius raštus ir šalimais augino dekoratyvias rožes. Pagal seną tradiciją jos ir dabar susodintos simetriškai.
Antroji mada atėjo iš Italijos, vienuolynų sodams suteikusi dekoratyvių akcentų: fontanų, pavėsinių ir gėlių lysvių. XVI amžiuje prancūzų sodininkai sujungė prancūziškąjį ir itališkąjį modelius, kad sukurtų derinį iš Amerikos atvežtų naujų daržovių ir rožių. Jį pavadino Ornamentiniu daržovių sodu.
Kiekvienais metais sodas dukart pasipuošia daržovėmis: pasodintos kovą, jos auga iki birželio mėnesio, o tada keičiamos kitomis, kurios veša iki lapkričio. Iš viso auginama apie 40 veislių, priklausančių 8 botaninėms gentims. Visai nėra bulvių, nes tai prieštarautų XVI amžiaus sodų tradicijai. Kiekvienąkart daržovės susodinamos skirtingai ir komponuojamos daugiausia atsižvelgiant tik į spalvas ir formas, taip pat laikantis sodininkystės reikalavimų – kas treti metai keičiant kultūras, taip neleidžiant nuskursti dirvai.

Darbai ir šventės

Sodas reikalauja nuolatinės priežiūros. Lysvės laistomos automatine požemine drėkinimo sistema. Tačiau visa kita – rankų darbas: kiekvienais metais vos keli žmonės sodina, ravi ir atlieka kitus priežiūros darbus. Suskaičiuota, kad visą sodą puošiančios buksmedžių gyvatvorės iš viso yra 52 km ilgio! Jos kasmet genimos rugsėjo ir spalio mėnesiais.
Ravėti tenka taip pat rankomis, nes buksmedžių šaknys labai jautrios. Kiekvienais metais šiltnamiuose užauginama 250 000 gėlių ir daržovių daigų, kurie vėliau perkeliami į lauką.
Rugsėjo pabaigoje Vilandri sodai kviečia gerbėjus į kasmetinį renginį „Daržovių sodo savaitgalis“. Kiekvienas sužino šiek tiek daugiau apie sodų kūrimo meną ir sodininkystę. Vilandri sodininkai gali didžiuotis savo prižiūrimų sodų įmantrumu ir grožiu, pasidalinti sukaupta genėjimo, priežiūros ir sodinimo patirtimi. Lankytojai – naujokai arba patyrę sodininkai – gali užduoti tiek klausimų, kiek tik nori, ir išeiti su daržovių ryšulėliu rankose. Ši šventė ne be reikalo organizuojama rudenį. Sakoma, jog tuo metu daržovių sodai, puošiami tamsiai raudonų dekoratyvinių kopūstų, atrodo ypač žaviai.

Indrė Vozgirdaitė


guest
0 Komentarai
Atsiliepimai
Peržiūrėti visus komentarus

Šiandien

  • Balandžio 25, ketvirtadienis.
  • Saulė teka 05:53, leidžiasi 20:42.
  • Mėnulis teka 23:04, leidžiasi 05:59.
  • Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis balandžio 24 d.
  • Arėjus, Morkus, Tolmantas, Žadmantas, Žadmantė
  • Šv. Morkus. Daržų diena. Pasaulinė pingvinų diena. Pasaulinė maliarijos diena
  • Kirminukas. Lapų diena. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius ir žiedinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus.
  • Šią dieną žmonės pradėdavo dirbti daržus. Pirmiausiai sėdavo morkas. Lysvės gale kuolą įsmeigdavo, kad užaugtų tiesios ir didelės.

Populiariausi straipsniai

Baumera

Sekite mus

e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius