Darbai gėlyne birželio mėnesį
Sužydėję gėlynai nepalieka abejingų… Tikriausiai daugelis pritūpiame jaukiame poilsio kampelyje, mėgaujamės gardžios arbatos ar kavos puodeliu ir neatitraukiame akių nuo žiedų ir spalvų įvairovės. O tada lėtai pakylame ir einame puoselėti to grožio dar labiau…
Birželio viduryje gausiai žydi lubinai. Jei nupjausime nuvytusius žiedynus, jie atžels ir dar kartą pražys rudenį, tik mažiau. Jei paliksime nenupjautus, augalai sudžius ir atrodys negražiai. Atvirose vietose žydinčius lubinus paremkime, kad jų neišguldytų ir neišlaužytų vėjas.
Gražiai žydinčias ar dar žydėsiančias daugiametes pririšame prie kuolelių, kad neišvartytų vėjas. Jie turi būti kuo mažiau matomi. Gėles riškime nestipriai, kad neprarastų gražios formos. Ankstyvą pavasarį žydėjusius daugiamečius augalus nugenėkime. Išaugs nauji ūgliai, ir jie pražys dar kartą. Birželį pražysta lelijos. Peržydėjusioms gėlėms patrumpinkime stiebus.
Sėjame dvimetes gėles. Mėnesio pradžioje sėjame našlaites (Viola witrockiana), daugiametes saulutes (Bellis perenis), rusmenes (Digitalis purpurea). Jų sėklos smulkios, todėl į žemę berti reikia atsargiai, ne per tankiai. Jei daigeliai vis tiek sudygsta per tankiai, juos retiname.
Iškasame svogūnines gėles. Leidžiame pagelsti ir išdžiūti lapams bei stiebams. Tik tada kasame svogūnėlius. Juos nuvalome, rūšiuojame ir laikome sausai iki rugsėjo.
Pražydo rožės. Birželio antroje pusėje prasideda žydėjimas. Žiedų gausumas priklauso nuo tinkamo tręšimo, todėl dabar pradedame tręšti kas 12–14 dienų. Naudojamos organinės ir mineralinės trąšos. Rožėms tinka raugintos ir vandeniu atskiestos galvijų srutos, piktžolių raugai. Ilgalaikį poveikį turi į dirvą įterptas galvijų mėšlas. Iš mineralinių geriausiai tinka kompleksinės trąšos, tik vasaros viduryje augalams jau reikia ne azoto, bet kalio.
Nuo grybinių ligų kas 14 dienų purškiama fungicidais. Jeigu yra kenkėjų, į tirpalą įmaišoma ir insekticidų. Rekomenduojama kiekvieną kartą naudoti vis kitus pesticidus.
Rūpesčiai ir darbai. Šį mėnesį įsibėgėja daugiamečių žydėjimas: žiedais puošiasi vilkdalgiai, katpėdėlės, laibeniai, vaisginos, žiemės, snapučiai… Užburti besikeičiančio grožio, nepamirškime ir kasdieninių darbų. Kad ilgiau džiugintų žiedai, teks ne tik laistyti, ravėti, tręšti, bet ir nuo ligų, kenkėjų saugoti. Šluotelinių flioksų, raganių grožį gali sunaikinti miltligė, bijūnams ir vilkdalgiams kenkia puvinys, lelijoms graso virusinės ir grybinės ligos – teks purkšti fungicidais. Nesnaudžia ir amarai, voratinklinės erkės, žolinės blakutės, tripsai. Pastebėję jų pėdsakus, nedelsdami naudokime insekticidus.
Pasirinkime saulučių, našlaičių, sinavadų sėklų ateinantiems metams. Ankstyvą pavasarį nužydėjusios šilagėlės jau barsto prinokusių sėklų pūkus.
Pixabay nuotr.