• birželio 9 d., Penktadienis

Daržas

Write a new entry for the Guestbook

 
 
 
 
 
 
Fields marked with * are required.
Your E-mail address won't be published.
It's possible that your entry will only be visible in the guestbook after we reviewed it.
We reserve the right to edit, delete, or not publish entries.
24 klausimai.
Henrikas parašė 27 birželio, 2022
Pasėjau žirnius laiku .Sudygo labai gražiai ,užmezgė daug daug derliaus ,bet šio metu pradėjo džiūti žirniai.Nežinome priežasties ,kodėl džiūsta žirniai.nesimato jokių vabaliukų ar kitų kenkėjų.Patarkit kuo reikia gelbėti žirnius ,kad nenudžiutų .
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Ankstyviausiųjų, balandžio mėnesį pasėtų žirnių veislių vegetacija jau baigiasi, jie gali tiesiog natūraliai gelsti. Ilgesnės vegetacijos veislių žirnių ankstyvą geltimą gali lemti per didelė drėgmė arba per didelis trąšų kiekis.
Ineta parašė 1 birželio, 2022
Sveiki, kadangi lietus lyja jau kelias dienas nusprendžiau patikrinti darže sėklas ar nesupuvo nuo drėgmės,nes pernai taip atsitiko nuo gausaus lietaus. Bet iškasusi šparagines pupeles netekau žado, visos pupelės lipte aplipusios mažomis baltomis kirmelėmis ar lervomis, nežinau, atrodo kaip musių lervos, tik vos kelių milimetrų. Tas pats su žirniais, moliūgais, cukinijomis, net ropių tokios mažos sėklytės ir tai aplipusios. Neįsivaizduoju nuo ko tai atsitiko, iš kur ir kaip, ir kas ten per lervos. Viską reikės persodinti ir ko gero į naują vietą, nors ten daržas jau 20 metų, bet niekada taip nebuvo. Gal kažką galite patarti.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Vien iš aprašymo sunku spręsti, kokios lervos taip gausiai apsigyveno dirvožemyje. Galbūt tai daiginiai uodeliai. Šie kenkėjai daugiausia žalos padaro vazoninėms gėlėms ir jauniems daigams. Kokie ten kenkėjai bebūtų, daržą skubiai reiktų įrengti kitoje vietoje, o dirvožemiui su kenkėjais pradžiūvus visą plotą užsėkite sideratiniais augalais. Tikėtina, kad po metų ar dviejų šie kenkėjai savaime išnyks.
Adelė parašė 27 gegužės, 2022
Ar galima (ir kiek) pritrumpinti šparagų šluotas, kad nekenktų būsimam derliui? Niekur nerandu tokios informacijos.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Smidrai (šparagai) nėra genimi augalai. Kuo vešlesnė antžeminė dalis, tuo daugiau maisto medžiagų jie sukaups šaknyse ir tuo didesnis derlius bus pavasarį. Jei smidrai nebeišsitenka mažame darže arba nustelbia šalia esančius augalus, galite nukirpti nedidelės dalies stiebų viršūnes, patrumpinti šonines šakeles. Taip pat didelės įtakos neturės vieno kito nulinkusio stiebo pašalinimas. Bet stenkitės išlaikyti kuo daugiau tvirtų vertikaliai augančių stiebų.
Angele parašė 6 gegužės, 2022
atliko šilauogių žemės (durpės), kur jas galiu panaudoti, rododendrų neauginu, gal daržovems kurioms tiktų? AČIŪ
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Rūgščias durpes galite panaudoti tik kai kurioms daržovėms bei gėlėms. Nestoru sluoksniu durpes galima paskleisti avietyne (avietėms tinka lengvai rūgštus dirvožemis). Labai gerai tinka mulčiuoti bruknes ir spanguoles. Naudokite jas rūgštynių lysvėje. Gėlynuose durpės tinka sibiriniams vilkdalgiams, viržiams ir erikoms, epimedžiams, astilbėms.
Jūratė parašė 27 liepos, 2021
Sveiki, šiemet pirmą kartą auginu baklažanus,užaugo dideli ir gražūs vaisiai. Deja nežinau kada juos skinti,kada žinoti ,kad jie prinokę?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Baklažanų vaisiai skinami, kai pasiekia veislei būdingą dydį ir spalvą, kai vaisius tampa blizgantis, sėklos dar nėra kietos. Peraugę vaisiai praranda blizgesį, jų minkštimas tampa nekokybiškas. Įvertinti vaisių tinkamumą galima juos lengvai paspaudus. Neprinokę yra kietoki, pernokę – minkšti. Tikrasis brandos laikas yra tada, kai paspaudus iš šono pirštu juntama, kad minkštimas pasiduoda spaudimui, bet spaudimo žymės nesimato. Vaisius reikia nukirpti sodo žirklėmis, nes koteliai yra tvirti, kai kurių gali būti su dygliukais, todėl dėvėkite pirštines.
Angele parašė 6 liepos, 2021
laba diena, prašau, patarkite kaip naikinti erkutes užpuolusias agurkus, chemikalus naudoti nenoriu. Ačiū...
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Didžiausias voratinklinių erkučių priešas - drėgmė. Agurkai gan neblogai pakenčia didelę oro drėgmę, todėl pasistenkite kuo dažniau juos apipurkšti šiltu (oro temperatūros) vandeniu. Išskinkite labiausiai pažeistus, džiūvančius lapus. Erkučių plitimą mažina purškimas česnakų, citrusinių vaisių žievelių nuovirais, kalio muilo tirpalu. Šias priemones tokiu kaitrų metų reiktų naudoti vakare, kai saulė jau nebeapšviečia augalų.
Roma parašė 28 gegužės, 2021
Noriu sužinoti-kada geriausiai sodinti šparagus ir kokia žemė turėtų būti.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Šparagams (smidrams) auginti tinkamiausi gerai įdirbti lengvi priesmėlio dirvožemiai, kur gruntinis vanduo yra ne aukščiau 1,5 m gylio. Svarbu, kad dirvožemis būtų be piktžolių, todėl tinka kelis metus kitoms daržovėms auginti naudoti plotai. Šparagai į nuolatinę vietą sodinami balandžio mėnesį, iš daigyno perkeliant vienmečius daigus. Augalai išdėstomi apie 1 m atstumais, tinkamai paruoštoje dirvoje šie augalai gali augti 10-15 metų. Daigai auginami iš sėklų. Jos sėjamos pavasario pabaigoje į gerai sušilusią žemę. Pirmąją žiemą mulčiuojami 3-4 cm durpių sluoksniu. Sodinimui į nuolatinę vietą pavasarį atrenkami stipriausi daigai.
Lidija parašė 21 balandžio, 2021
Laba diena, panaikinome pomidorų šiltnamį, 6 m senumo, žemė gera. Ką galima sodinti/sėti šioje žemėje (po pomidorų) Dėkoju
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Derlingoje žemėje po pomidorų gerai auga agurkai, pupelės ir žirniai, svogūnai, salotos, šakniavaisiai ir kopūstinės daržovės. Būtina vengti paprikų, balkažanų, bulvių ir dumplūnių.
Ieva parašė 20 balandžio, 2021
Braškių mulčiavimas šiaudais. Ar padeda atbaidyti invazinius šliužius, ar atvirkščiai - juos dar labiau pritraukia?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Bet koks lengvai suyrantis mulčias yra nebloga slėptuvė visoms sraigėms ir šliužams, taip pat ir invazinėms rūšims. Mažiausiai šių gyvių susirenka po juoda daržo plėvele, todėl toks braškių auginimo būdas saugiausias. Bet jei sode pastebėjote šių kenkėjų, būtinai tarp braškių išdėliokite gaudykles ir reguliariai jas tikrinkite.
Danute d parašė 9 kovo, 2021
Kada kovo mėnesį sėti pomidorus
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Laba diena, čia rašėme apie pomidorų sėją - https://sodospalvos.lt/rubrikos/pomidoru-sejos-abc/. Gero derliaus!
Aušra parašė 8 rugsėjo, 2020
Laba diena, Šiemet pavėlavome nupjauti braškių lapus. Ar dar galima rugsėjo mėnesį juos nupjauti, ar jau yra vėlu? Ačiū.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Rugsėjo mėnesį braškės jau būna išauginusios daug jaunų lapų. Jei pašalinsite visus, augalai prastai žiemos. Todėl rudenį braškyną reiktų sutvarkyti iškarpant tik seniausius, pradėjusius ruduoti ir džiūti lapus. Darbas užtruks ilgiau, nes reiks kiekvieną kupstelį apžiūrėti atskirai. Bet taip sutvarkytas braškynas sėkmingai sulauks pavasario.
Danutė parašė 18 birželio, 2020
Sveiki, kas atsitiko braškėms.Žydėjo gausiai,mezgė gausiai,tačiau-uogos neauga,tarsi sumedėję,kietos,sunku net įkąsti.Lapai sveiki,dideli,daug,truputį net apskyniau.Ant vešlaus kero iš 20 uogų gal 2 panašios į braškes,kitos-medinukai.Sodintos pernai pavasarį.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Lietuvoje palyginti neseniai pradėjo plisti odiškasis braškių puvinys. Jį sukelia grybas Phytophthora cactorum, gyvenantis dirvožemyje ir galintis pažeisti daugybę sodo augalų. Liga plinta karštu ir drėgnu oru. Ant uogų atsiranda rusvų dėmių, dėmės plečiasi ir apima visą uogą, bet uogos nepūva, tik sukietėja. Uogoms sunykus, po kelių dienų jų paviršiuje galima įžiūrėti neryškią grybieną. Kitais atvejais deformuotos ir neišsivysčiusios uogos gali būti dėl nematodų, tripsų, blakių daromos žalos. Odiškojo puvinio sukėlėjo sporos žiemoja ant paliktų nenuskintų pažeistų uogų ir dirvoje. Todėl visas pažeistas uogas išskinkite su koteliais ir sudeginkite, braškyną saikingai tręškite azoto trąšomis ar mėšlu, mulčiuokite žemės paviršių, kad užsimezgusios uogos negultų ant dirvos. Ligą stabdyti padeda purškimas fungicidais po žydėjimo.
Janina parašė 8 birželio, 2020
Laba diena. Patarkite,kaip kovoti su spragėmis. Nežinau ar teisingai pavadinau tuo mažus juodus,šokinėjančius vabaliukus,kurie nuėda visas kopūstines daržoves,ridikėlių lapus,rūgštynes,krienų lapus.Ar tie patys kenkėjai ir kopūstų šerdeles išėda?Ačiū už pagalbą.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Kryžmažiedės spragės kenkia kopūstams ir jiems giminingiems augalams. Jų pažeidimai - daugybė smulkių skylučių lapuose. Spragių lervos gali išėsti kopūstų augimo kūgelį (viršūnėlę), bet taip nutinka nedažnai. Dažniau kopūstų šerdeles išgraužia kopūstinės musės lervos. O rūgštynes mėgsta kitas panašus kenkėjas - rūgštyninis lapgraužis. Su kryžmažiedėmis spragėmis kovoti nelengva, nes jos išplitusios ant daugybės bastutinių šeimos augalų. Rudenį darže nepalikite augalų liekanų, jas užkaskite. Giliai perkaskite dirvą, nes ten pasiruošia žiemoti suaugę vabalai. Sėti ir sodinti kopūstus reiktų kuo anksčiau, kad spragių daroma žala būtų kuo mažesnė. Vabalus atbaido ant augalų barstomi medžio pelenai. Daigus galima purkšti insekticidais, nes iki derliaus jie spės suirti. Spragių sumažėja, jei kopūstai ir ridikėliai auginami toliau vieni nuo kitų ir panašių bastutinių daržovių, lysvėse sodinami prieskoniniai augalai. Rūgštyniniai lapgraužiai žiemoja ant tų pačių augalų lapų, todėl vėlai rudenį reiktų kruopščiai nuvalyti jų plotą, surinktus lapus giliai užkasti arba sudeginti. Kadangi rūgštynės maistui vartojamos nuo ankstyvo pavasario, tuo metu jų purkšti negalima.
valdas parašė 7 gegužės, 2020
kokiom dien somsodinti svogunus
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Šiandien yra Šv. Stanislovas, Cibulinis – puiki diena sodinti svogūnus!
Jolė parašė 14 balandžio, 2020
Sveiki. Pernai rudenį visiškai naujai išartoje žemėje sodinau daržą. Rudeniop tarplysviuose, o kai kur ir lysvėse, atsirado samanų. Rudenį viską išravėjau ir išpurenau visą žemę. Pavasarį samanų yra jau daugelyje vietų. Kaip sustabdyti jų plitimą? Žemė posunkė, atviroje vietovėje. Nėra jokių šešėlių. Vanduo nestovi, nes truputį yra nuožulnumas. Ačiū
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Samanos gali greit plisti soduose. Pavasarį jas galima išnaikinti pabėrus vejų trąšų su samanas naikinančiais priedais. Nors trąšos skirtos vejoms, pavasarį jomis galima tręšti ir daržus kaip daug azoto turinčiomis trąšomis. Specialūs priedai greit keičia dirvožemio pH ir samanos ruduoja, nyksta. Vasarą geriausias kovos būdas - dirvožemio paviršiaus purenimas. Samanos įsitvirtina negiliai ir labai lengvai išraunamos. Rudenį dirvožemį reiktų kalkinti, prieš tai patikrinus jau esamą pH. Taikant šias priemones kartu nesunkiai atsikratysite samanų.
Modestas parašė 30 kovo, 2020
Laba, turiu rabarbaru seklu. Noreciau uzsiauginti ju. Ar galima dabar seti ar jau per velu? Taip pat, ar seti i lauka, ar i vazonelius?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Rabarbarai sėjami balandžio mėnesį į dauginimo lysves sode. Sėklos išdėstomos į griovelius 10-15 cm atstumais, užberiamos 2-3 cm žemių sluoksneliu. Vasarą priežiūra įprasta - laistoma, ravima, lengvai purenamas žemės paviršius. Rugpjūčio pabaigoje - rugsėjo pradžioje daigai iškasami ir persodinami į nuolatinio auginimo vietą. Ten žemę paruoškite iš anksto, o daigus sodinkite maždaug 1 m atstumais. Jei nesodinsite visų išaugusių daigų, imkite tik pačius stipriausius. Vienoje vietoje jie gali augti 10 ir daugiau metų.
Darius parašė 27 kovo, 2020
Ar Koronavirusas COVID - 19 paveikia augalus? Baisu išeiti į sodą. Ačiū už atsakymą.
Atsakymas:
Augalų nepaveikia. Galite drąsiai kvėpuoti grynu oru, laikydamiesi saugaus atstumo nuo kitų žmonių 🙂
Ona parašė 24 sausio, 2020
Kas ,jeigu pasodinčiau dabar žieminius česnakus? Esu sodinusi gruodį, lapkritį, derlius buvo toks pat kaip spalį( metų neatsimenu, bet pagal orą).
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Labai sunku prognozuoti tolesnius orus ir augalų vegetacijos spartą. Šių metų žiema tikrai išskirtinė. Pabandykite pasodinti šiek tiek česnakų, mulčiuokite ir stebėkite, kas išeis. Šaltokoje žemėje jie šaknysis lėtai, bet jei taip ir nebus šalčių, pradės augti. Galbūt pavyks gauti visai neblogą derlių.
rita parašė 9 gruodžio, 2019
sveiki pasodinau spalio pabaigoj zieminius cesnakus o jie jau gerokai sudygo nes silti orai ar jie isziemos bus derliaus ka dabar daryti?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Nusistovėjus šiltiems orams beveik visuose daržuose sudygo česnakai. Nieko jau nepadarysi, klimato kaita daro savo. Belieka laukti, kol pradės šalti, tada česnakus mulčiuoti ir tikėtis šiokio tokio derliaus. Jų laiškai per žiemą sušals, bet pavasarį česnakai dažniausiai atželia. Suprantama, toks augimo ritmo sutrikimas nėra palankus.
Janina parašė 24 spalio, 2019
Sveiki. Pirmą kartą gyvenime kanos subrandino sėklas-žirnio dydžio riešutėlius. Kanų netrūksta,bet įdomu būtų pamėginti jas pasėti. Gal patartumėt,kaip elgtis. Ačiū.
Atsakymas:
Kanų sėklas kol kas laikykite kambaryje. Sėti galima jau sausio mėnesį, vos pradėjus ilgėti dienoms. Kadangi sėklų luobelės yra gan storos, prieš sėjant rekomenduojama sėklas arba pamirkyti parą šiltame vandenyje, arba švitriniu popieriumi atsargiai jas subraižyti, kad galėtų greit išbrinkti. Sėklos sėjamos į vazonėlius arba dėžutes su standartiniu substratu daigams auginti. Jos išdėliojamos ne tankiau kaip kas 5 cm, užberiamos 1-1,5 cm žemės sluoksniu. Optimali temperatūra sėkloms dygti – 21-24 laipsniai šilumos. Sudygsta per 1-2 savaites. Daigai auginami šiltoje šviesioje vietoje. Paaugę, kai pradeda liestis lapai, persodinami po vieną į atskirus vazonėlius su kompostine žeme. Daigų augimo greitis labai priklauso nuo aplinkos sąlygų. Kanos mėgsta šviesą ir šilumą, derlingą žemę. Gegužės mėnesį daigus galima sodinti lauke, jie prižiūrimi kaip ir šakniastiebiais daugintos kanos.

Šiandien

  • Birželio 9 d., penktadienis
  • Saulė teka 04:44, leidžiasi 21:53
  • Mėnulis teka 01:52, leidžiasi 10:39
  • Mėnulis Žuvyse 13:14, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis birželio 4 d.
  • Gintas, Gintė, Vitalija, Felicijus, Felicijonas
  • Lapų diena.Galima laistyti, purkšti augalus, genėti gyvatvores, sėti žoles, ravėti, tręšti. Naikinkite pelėsius. Nerekomenduojama sėti, sodinti daržovių, gėlių, krauti šieno, nuimti derliaus, jo sandėliuoti ir konservuoti.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar daigus jau perkėlėte į nešildomą šiltnamį?

Įvykių kalendorius