Klausk specialisto

555 klausimai.
Rasa parašė 29 vasario, 2024
Sveiki. Noriu paklausti, kada yra kirminų diena 2024 metais.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Sveiki, ketvirtadieniais.
Birutė parašė 22 lapkričio, 2023
Daug metų auginu lauramedį puikiai augo ir žaliavo, rudenį parnešus į patalpą pradėjo džiūti lapų kraštai ir vis daugėja, kas galėtų būti? Stovi šviesioje vietoje , laistomas
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Lauramedžiai rudenį ir žiemą nemėgsta pernelyg šiltų vietų. Tikėtina, kad taip augalas sureagavo į vietos pakeitimą, kai iš gaivaus, vėsoko ir drėgnoko lauko oro buvo perkeltas į sausą ir šiltą kambarį. Kuo ilgiau augalai rudenį laikomi lauke, tuo sunkiau jie adaptuojasi kambariuose. Dėl to dažniausiai raginama lauke nežiemojančius medelius į patalpas sunešti iki šildymo sezono pradžios. Ideali vieta lauramedžiui žiemą - šviesi, 3-7 laipsniai šilumos. Dabar lauramedį laistykite saikingai, dažnai apipurkškite kambario temperatūros vandeniu, galite ir nugenėti. Po mėnesio medelis turėtų atsigauti.
Inga Jančauskienė parašė 11 lapkričio, 2023
Sakykite, kaip savo paskyroje pratęsti Sodo spalvos+Augalų pasaulis prenumeratą? Niekur nerandu
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Sveiki, prenumeruoti leidinius galite čia - https://sodospalvos.lt/produkto-kategorija/prenumerata/. Galite pasirinkti pageidautiną prenumeratos pradžios laiką.
Loreta parašė 19 rugsėjo, 2023
Sode auginu šilauoges. Šviežios viršūnėlės išlindę greit pajuoduoja ir nutrupa. Atrodo kaip nudegintos. Šilauogė niekaip negali pasistiebti į aukštį. Švieži lapeliai būna iš vienos pusės kaip nugraužti. Purškiau kelis kartus kalio muilu nuo amarų, nors jų ir nemačiau. Nepadėjo. Tręšiu pagal taisykles. Nebežinau, ko imtis.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Nors šilaugės serga retai, jas gali pažeisti kelios grybinės ligos. Vien iš aprašymo ligą nustatyti labai sunku, tikėtina, kad tai - maras arba moniliozė. Dabar svarbiausia stipriai išgenėti krūmą, iškirpti visas apdžiūvusias, sergančias, dėmelių ant žievės turinčias šakas, surinkti nukritusius lapus. Visą tai sudeginkite, krūmą rudenį ir pavasarį purkškite vario preparatais (vario sulfatu arba Bordo mišiniu). Nebijokite, jei iš krūmo liks vos kelios šakelės - sustiprėjęs jis greit atžels. Taip pat patikrinkite dirvožemio drėgnį ir pH, įsitikinkite, kad krūmas pasodintas tinkamame gylyje.
Danguolė parašė 9 rugsėjo, 2023
Sveiki, magnolijos lapai dengiasi baltom lyg ir pelėsio dėmėm lapo paviršiuje, po to runda dėmėm iki kol visas paruduoja ir nukrenta.. Pavasarį buvo tik keli žiedai. Krūmas dar nedidelis, iš apačios auga nauji ūgliai, bet ir juos puola liga. Kaip kovoti?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Vien iš aprašymo sunku nustatyti augalų ligas, bet galima spėti, kad magnoliją pažeidė miltligė. Surinkite ir sunaikinkite visus krentančius lapus. Krūmą purkškite fungicidais arba vario sulfatu, bordo mišiniu. Žiemai nepalikite jokių nukritusių lapų, o pavasarį prieš sprogstant pumpurams purškimą pakartokite. Pasirūpinkite, kad krūmas augtų gerai vėdinamoje aplinkoje, jo nestelbtų kiti aukštesni krūmai ar žoliniai augalai. Jei kitą vasarą pasirodys pirmieji miltligės požymiai, nelaukdami vėl purkškite krūmą.
Aušra parašė 22 rugpjūčio, 2023
Laba diena, kuo patartumėte dezinfekuoti šiltnamį rudenį nuo ligų ir kenkėjų(tripsai, voratinklinė erkė) ?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Baigus auginimo sezoną šiltnamyje svarbiausia palaikyti švarą. Būtina surinkti ir sunaikinti visus augalų likučius. Sieneles ir atramas reiktų nuplauti žaliojo muilo tirpalu. Dirvožemį giliai perkaskite. Jei augalai sirgo, galite panaudoti dūmines šaškes šiltnamiams dezinfekuoti. Bet kiekvienais metais kenkėjai gali patekti į šiltnamį iš aplinkos, todėl tvarka bei rūpintis visame sode.
Aušra parašė 22 rugpjūčio, 2023
Laba diena, kuo patartumėte dezinfekuoti šiltnamį rudenį nuo ligų ir kenkėjų(tripsai, voratinklinė erkė) ?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Baigus auginimo sezoną šiltnamyje svarbiausia palaikyti švarą. Būtina surinkti ir sunaikinti visus augalų likučius. Sieneles ir atramas reiktų nuplauti žaliojo muilo tirpalu. Dirvožemį giliai perkaskite. Jei augalai sirgo, galite panaudoti dūmines šaškes šiltnamiams dezinfekuoti. Bet kiekvienais metais kenkėjai gali patekti į šiltnamį iš aplinkos, todėl tvarka reikia rūpintis visame sode.
Miglė parašė 6 rugpjūčio, 2023
Laba diena, norėčiau paklausti, dėl kokios priežasties pūna vaisiai ant medžių? Daug metų mūsų kolektyviniame sode vaismedžiai augo normaliai, nenaudodavome jokių chemikalų. Tačiau pastaruosius 2-3 metus turime problemą, visi vaisiai (obuoliai, kriaušės, slyvos) supūna dar būdami ant medžio. Vieni nukrenta, kiti ir lieka supuvę kabėti. Nebeturime sveikų vaisių pavalgymui. Gal galėtumėte patarti, ką daryti, kaip spręsti šią problemą? Labai ačiū!
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Puviniams plisti turi įtakos nepastovūs, stagiai besikiančiantys orai. Labai svarbu surinkti ir pašalinti iš sodo kuo daugiau puvinių pažeistų vaisių, nepalikti kaboti jų per žiemą. Pavasarį vaismedžius genėkite, kad užtikrinti geresnį oro patekimą į vainiko vidų. Prieš pumpurų brinkimą ir prieš žydėjimą vaismedžius reikėtų nupurkšti vario sulfatu ar kitais fungicidais. Mažuose soduose svarbu, kad su puviniais.kovotų ir kaimynai, nes šios grybinės ligos plinta dideliu atstumu.
Nijole parašė 3 rugpjūčio, 2023
Buve tamsus agurku lapai pradeda gelsti. Juos pakanda jau is vakaro plintantis rukas. kaip apsaugoti agurkus kad kuo ilgiau duotu derliu?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Jei įsitikinote, kad agurkai gelsta dėl rūko įtakos, pabandykite padaryti jiems priedangas. Geriausiai nuo nepalankių oro sąlygų saugo šiltnamis, bet lauko agurkams galima sukonstruoti laikinus lengvus "vigvamus" iš karčių ir apgaubti juos 1-2 sluoksniais daržo plėvelės. Vasaros pabaigoje dažniau agurkai gelsti pradeda dėl trąšų, ypač mikroelementų stokos.
loreta.dirsiene parašė 30 liepos, 2023
Sveiki. Jaunos liepos augimas sustojo. Buvo užmegzti pumpurai, bet ūgliai neišaugo. Lapai dėmėti, yra pageltusių. Kas nutiko ir kuo gydyti?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Liepas gali pažeisti tiek lapų, tiek ir medienos grybinės ligos. Jei šiemet visai neaugo ūgliai - tikėtini šaknų arba medienos pežeidimai. Deja, priemonių gydyti medienos ligas nėra. Įsitikinkite, kad nepažeista žievė kamieno apačioje iki pat viršutinių šaknų, pasirūpinkite, kad medžiui būtų tinkama drėgmė, sugrėbkite ir sunaikinkite dėmėtus lapus ir toliau stebėkite medį.
albina parašė 28 liepos, 2023
Sveiki, mano pakeltos lysvės yra apie1-5 metrus nuo gyvatvores ir pušies bei eglių sienos.Pastebėjau, kad lysvėse susidaro toks plonų šaknelių rezginys, kuris labai plonas ir tvirtas, rudos spalvos, aiškiai tai ne žolių šaknys.Kas tai galėtų būti?Ar gali per tokį atstumą pasiskleisti medžių šaknelės? Ačiū už atsakymą.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Medžių šaknys pasiskleidžia daug plačiau, nei lajos šakos. Radusios derlingą ir drėgną dirvožemį jos pradeda intensyviai augti. Taip vyksta ir jūsų pakeltose lysvėse.
Miglė parašė 23 liepos, 2023
Laba diena, Norėčiau paklausti, dėl kokios priežasties per savaitę ar dvi visiškai nudžiuvo vijoklinės vynuogės? Jos kuo puikiausiai augo daug metų, buvo apsivijusios sodo namelį, balkoną, niekada nebuvo jokių problemų, ir staiga viskas nudžiuvo. Ką patartumėte dabar daryti?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Taip staiga vynmedis gali nudžiūti, kai kenkėjai arba grybinės ligos pažeidžia šaknis. Po žeme gyvenančių kenkėjų yra nemažai - tai pelės, grambuolių lervos ir net vynuoginės filokseros. Pastarieji kenkėjai - į amarus panašūs besparniai vabzdžiai, mintantys šaknų sultimis. Jų pažeistos šaknys pūva ir apmiršta. Šaknų pažeidimus pastebėti galima tik pradėjus nykti šakoms ir lapams. Pašalinus žuvusius vynmedžius ir apžiūrėjus šaknis galbūt taptų aiškesnės jų džiūvimo priežastys. Toje vietoje rekomenduotume sodinti kitus vijoklinius augalus - aktinidijas, citrinvyčius ar puošniai žydinčias rūšis.
Daiva parašė 10 liepos, 2023
Sveiki, ar reikia nukirpti peržydėjusius Pūkenio žiedus. Ačiū
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Pūkenio žiedai vasaros pabaigoje virsta pūkuotais, primenančiais debesėlius vaisynais. Tie pūkai laikomi krūmo puošmena ir vertinami labiau nei žiedai. Pūkeniai sode nesisėja, todėl ir nukirpti peržydėjusių žiedų nereikia.
Jonas parašė 10 liepos, 2023
Laba diena, kotedžo kiemelyje augančio didžiulio kėnio beveik visi spygliukai padengti mažyčiais tarsi vatos gumulėliais. Ar įmanoma išgelbėti purškiant ( jei taip, tai kokiu preparatu) tokį didžiulį medį? O gal tai nėra kenkėjai? Gal medžiui jie nepavojingi? Ar įmanoma, kad bus užkrėsti šalia augantys augalai? Dėkoju už atsakymą. Pagarbiai Jonas B.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Smulkūs balti į vatos gumuliukus panašūs dariniai - egliniai amarai (chermesai). Šie kenkėjai čiulpia spyglių ir žievės sultis. Dėl to augalai silpsta, gelsta spygliai, kai kuriose vietose gali susidaryti šakų deformacijos. Purškimas insekticidais vasaros antroje pusėje mažai efektyvus, nes dėl kenkėjų baltų vaškinių apsauginių dangalų cheminės priemonės pačių vabzdžių beveik nepasiekia. Naikinti juos reikėtų purškiant insekticidais gegužės antroje pusėje, kad plinta beveik neįžiūrimos jų lervutės. Jei netoliese auga eglės, tikėtina, kad chermesų plitimas gali kartotis.
Daiva parašė 11 birželio, 2023
Ar galima kam nors naudoti sausus jernimo lapus?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Sudžiovintus "Jeronimo" lapus galite naudoti kvapiems mišiniams ruošti, iš jų galima daryti žolynų pagalvėles ir maišelius drabužinėms kandims atbaidyti. Kadangi "Jeronimo" vardu vadinama ne viena pelargonijų rūšis ir veislė, augalų savybės gali skirtis.
Vanda parašė 6 birželio, 2023
L.diena,išpakavus akcijinį anturį,pastebėjau,kad kai kurie žiedai ir lapai su parudavusiom beformėm dėmėm ir tartum įpjovimais,maniau apglamžyti.Po poros dienų iš vazono išlindo 1-1,5mm oranžiniai ir juodi labai greiti vabalėliai.Žiedai 8 dideli,nauji 2 neišsivystę.Lapai apačioje smulkūs,daug.Purškiau česnakiniu vandeniu.Kaip toliau elgtis?Būsiu be galo dėkinga,Vanda
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Anturį atidžiai apžiūrėkite, ar nėra dar kokių kitų kenkėjų. Nuskinkite nesveikus lapus. Persodinkite: labai atsargiai nupurtykite žemes, apžiūrėkite šaknis (iškarpykite negyvas ar nulūžusias) ir sodinkite į naują susbtratą ir naują arba gerai išplautą vazoną. Anturiai gerai auga lengvai rūgščiose durpėse, trumpai saulės apšviečiamoje vietoje. Laistomi reguliariai, žemė neturi išdžiūti.
Asta parašė 10 gegužės, 2023
Sveiki, kodėl po žydėjimo pradeda džiūti veltininės kryklės šakos?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Veltinines krykles dažnai pažeidžia moniliozė. Ši liga būdinga daugeliui kaulavaisių. Džiūsta atskiros šakos, negydomi vaismedžiai per kelis metus žūva. Pagalba yra panaši, kaip ir pasireiškus kitoms grybinėms ligoms. Nelaukiant iškarpomos ir sudeginamos visos sausos šakos, augalai 2-3 kartus purškiami fungicidais. Taip pat svarbu teisingas tręšimas, savalaikis genėjimas, gera agrotechnika.
Brigita Nauburienė parašė 27 balandžio, 2023
Sveiki, artėjant vasarai labai domina keletas klausimų - šiek tiek domėjausi, kad hidrolatus galima pasigaminti ir namuose iš savų žolelių. Ar hidrolatai pasižymi panašiomis savybės kaip arbata? Ar galima hidrolatus vartoti vietoje arbatos? Taip pat labai domina džiovinimas šalčiu (turime tokią galimybę) - ar įvairias vaistažoles patartina džiovinti šalčiu, ar vis tik geriau įprastas džiovinimas? Na, o jeigu šalčiu džiovintas žoleles vėliau užplikius virintu vandeniu, arbata bus tarsi iš kątik skintų žolelių išvirta, ar ji taip pat turės vaistinių savybių tiek pat, kiek įprastai džiovintų vaistažolių arbata? Labai ačiū! Ir ačiū Jums už kiekvieną mėnesį iš nsuko džiuginantį žurnalą! 🙂 Pagarbiai Brigita N.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Hidrolatai ir arbatos turi ir panašumų, ir skirtumų. Vis dėlto hidrolatai nėra skirti gerti, todėl sutapatinti šių produktų negalima. Taip pat ir džiovinimas šaltyje turi savų pliusų ir minusų. Dėl šių technologijų galima daug diskutuoti, nes vaistinių medžiagų susikaupimas ir išsaugojimas džiovintuose augaluose priklauso ir nuo džiovinimo, ir nuo auginimo sąlygų, ir net surinkimo tam tikru metu. Todėl rezultatai gali būti skirtingi.
Veronika parašė 26 balandžio, 2023
Laba diena, kas atsitiko juodiesiems serbentams, krūmai atrodo kaip nudegę ar nušalę. Prieš sprogstant pumpurams atrodė sveiki. Ir gal patartumėt, ką daryti .Ačiū
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Juodieji serbentai nušalti galėjo anksčiau, ir tik stipriai sušilus orams išryškėjo požymiai. Panašiai, lyg nušalę atrodo dėl kitų priežasčių nykstantys krūmai. Jei žiemą buvo pažeistos šaknys (pavyzdžiui, dėl drėgmės pertekliaus), augalai išsprogsta, bet lapeliai pradeda vysti. Patartume genėti krūmus, apžiūrėti, ar sveika šakelių mediena, ir stebėti tolesnį jų vystymąsi. Kadangi nežinome nei kokiomis sąlygomis auginami, nei kiek metų auga, tiksliau patarti negalime.
Rasa parašė 2 kovo, 2023
Laba diena. Norėjau paklausti, kada yra kirminų diena 2023 metais
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Laba diena, atsiprašau, kad neoperatyviai atsakau į klausimą. Šįmet Kirminų diena yra trečiadienis 🙂
Sekluva II

Šiandien

  • Kovo 4, pirmadienis.
  • Saulė teka 07:01, leidžiasi 18:02.
  • Mėnulis teka 03:53, leidžiasi 09:38.
  • Mėnulis Ožiaragyje 23:15, dylantis, IV ketvirtis. Delčia kovo 3 d.
  • Daina, Daugvyda, Daugvydas, Kazimiera (Kazė), Kazimieras (Kazys), Vaclava (Vacė), Girmantė
  • Lietuvos globėjo šv. Kazimiero diena. Varnėnų diena. Pasaulinė inžinerijos darniam vystymuisi diena
  • Vaisių diena tęsis iki vidurnakčio. Sėkite ar persodinkite gumbinius salierus, petražoles, geltekles, porus. Tręškite augalus, vežkite mėšlą. Jei nešąla, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Tvarkykite, valykite rūsius.
  • Nuo Kazimiero jautis vėžėje atsigeria, vieversys išgieda pirmą giesmę ir sniegas ima tirpti dar sparčiau.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

SS
e-seklos

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius