Klausk specialisto

523 klausimai.
Vilija parašė 19 rugsėjo, 2022:
Raivė išaugo milžiniška, apie 150cm. Ar galima nukarpyt viršūnes? Ar išleistų iš stiebo ūglius?
Sodo Spalvos atsakymas
Raives galima genėti. Šie medeliai nesunkiai atželia, ir tikriausiai ne kartą teko matyti parduotuvėse nedidelių raivių, atžėlusių iš storokų kelmelių. Tinkamiausias metas genėti - vasario pabaiga ir kovo mėnuo, iki intensyvaus augimo pradžios. Dabar galite nukirpti vieną kitą labai trukdančią šaką. Žiemą pradėjusios želti atžalos dėl šviesos stokos gali būti laibos ir pavasarį jas vėl reiks trumpinti.
Danguolė parašė 11 rugpjūčio, 2022:
Sveiki, įsigijau kambarinį kavamedį ir noriu paklausti apie jo priežiūrą, kokią žemę jis mėgsta ir kaip dažnai jį laistyti ? Dėkoju...
Sodo Spalvos atsakymas
Arabinis kavamedis – 3–5 m aukščio medelis arba krūmas. Vasarą gerai auga šiltoje vietoje, bet ne pačioje saulės atokaitoje. Kambaryje tinkamiausios pietinės palangės. Žiemą temperatūra irgi turėtų nenukristi žemiau 17 ˚C. Vėsesnėje patalpoje lapai gelsta ir krinta. Laistyti geriau šiltu ir minkštu vandeniu, kas kelias dienas, vos išdžiūvus žemės paviršiui. Ramybės periodo kavamedžiai beveik neturi. Persodinami kavamedžiai bet kuriuo metu, tik venkite judinti žydinčius. Kol nekrauna žiedų, jauni augalai persodinami kasmet, nes šaknys vystosi labai greitai. Vėliau tai daryti pakanka kas 2–3 metus. Mišinys ruošiamas iš kompostinės žemės ir durpių, kurių pH 4,5–5,5. Sunkioje žemėje neauga.
Saulė parašė 24 liepos, 2022:
Sveiki, šiandien nusipirkau vazonėlyje žydinčią leliją. Man patarė pasodinus į dirvą, nupjauti stiebą su žiedais. Ar tikrai nupjauti? Man gaila žiedų, visas grožis. Dėkoju.
Sodo Spalvos atsakymas
Dabar tikrai nebūtina pjauti lelijos stiebo. Jei norite ją į dirvą sodinti jau dabar, atsargiai išimkite iš vazono ir neardant šaknų perkelkite į duobutę dirvožemyje, apspauskite žemėmis, gausiai palaistykite - tegul žydi. Jei leisite lelijai žydėti vazone ir į dirvą sodinsite vėliau, iki žydėjimo pabaigos reguliariai laistykite, kad vazone netrūktų drėgmės. Tiek vazone, tiek dirvoje peržydėjusioms lelijoms žiedynų likučiai nukerpami iki lapų. Stiebai su lapais reikalingi fotosintezei, nes tuo metu bręsta svogūnai ir ruošiasi kitų metų augimui ir žydėjimui. Stiebus reikia nukirpti pačioje vasaros pabaigoje arba rudenį, kai pradeda gelsti - augalai jau ruošiasi ramybės metui.
Ramune parašė 8 liepos, 2022:
Sveiki, juka aplipusi skruzdelemis.Ar tai suprasti kad amaraižpuolė, ir kaip juos naikinti.Dekuiu
Sodo Spalvos atsakymas
Jukas amarai puola labai retai, o skruzdėlių pasirodymas dar nereiškia, kad turi būti ir amarų. Galbūt prie jukų tiesiog yra skruzdėlynas? Atidžiai apžiūrėkite augalą - ar tikrai nėra amarų, ar nėra skruzdėlyno po jukos lapais ar netoliese. Atbaidyti skruzdėles padės pabarstyti pelenai, malta kava arba smulkintas česnakas, sodo reikmenų parduotuvėse rasite specialių insekticidų skruzdėlėms naikinti.
Henrikas parašė 27 birželio, 2022:
Pasėjau žirnius laiku .Sudygo labai gražiai ,užmezgė daug daug derliaus ,bet šio metu pradėjo džiūti žirniai.Nežinome priežasties ,kodėl džiūsta žirniai.nesimato jokių vabaliukų ar kitų kenkėjų.Patarkit kuo reikia gelbėti žirnius ,kad nenudžiutų .
Sodo Spalvos atsakymas
Ankstyviausiųjų, balandžio mėnesį pasėtų žirnių veislių vegetacija jau baigiasi, jie gali tiesiog natūraliai gelsti. Ilgesnės vegetacijos veislių žirnių ankstyvą geltimą gali lemti per didelė drėgmė arba per didelis trąšų kiekis.
Rima parašė 22 birželio, 2022:
Jau keletą metų auginu buksmedžių tvorelę. Krūmai labai gražūs, dideli ir vešlūs. Tačiau šiais metais praskleidus buksmedžio šakas pastebėjau, kad visas vidus ir apatinės šakos pilnos baltų "pūkų". Net nežinau, kaip juos įvardinti daugiau. Papurčius šakeles jie krenta, tačiau didesnės sankaupos lieka. Patarkite prašau, kaip juos gydyti, bijau, kad nesunyktų.
Sodo Spalvos atsakymas
Sunku įsivaizduoti tuos pūkus, nežinant jų dydžio ir tankumo. Gal tai buksmedinio ugniuko voratinkliai, gal ant šakelių prikibę miltuotieji skydamariai. Matydami nuotrauką, galėtume tiksliau patarti. Dabar stenkitės ant patiestos plėvelės nupurtyti kuo daugiau tų kenkėjų ir nukritusius sunaikinti, o krūmus purkšti insekticidais. Svarbu kaitalioti purškimo priemones (tinka kalio muilo tirpalas, parduotuvėje perkami insekticidai) ir krūmą purkšti gausiai, kad sušlaptų visos vidinės šakelės, net apatinės jų pusės. Purkšti reikės 3-5 kartus per vasarą.
Jurgita parašė 15 birželio, 2022:
Sveiki. Turime 50a sklypką.Ieškome pagalbos,kas padėtų susiprojektuoti jį, pateikti įdomių idėjų.Negyvenamas. Norime poilsiui, sodui. Ar galėtute padėti? Pagarbiai Jurgita, tel.861432184
Sodo Spalvos atsakymas
Laba diena, tokių paslaugų neteikiame. Esame žurnalo redakcija. Sėkmės Jums.
Raminta parašė 1 birželio, 2022:
Sveiki, gal galėtumėt pasakyti kokią žemę mėgsta šiliniai gvazdikai. Ar spėčiau juos pasėti birželį? Àčiū už atsakymą.
Sodo Spalvos atsakymas
Šilinius gvazdikus drąsiai galite sėti birželio mėnesį. Šie žemi augaliukai labai nereklūs, jiems tinkamiausia laidi, lengva smėlinga žemė. Nebijo saulėkaitos ir sausrų. bet nepakenčia drėgmės pertekliaus ir vešlių nustelbiančių augalų kaimynystės.
Ineta parašė 1 birželio, 2022:
Sveiki, kadangi lietus lyja jau kelias dienas nusprendžiau patikrinti darže sėklas ar nesupuvo nuo drėgmės,nes pernai taip atsitiko nuo gausaus lietaus. Bet iškasusi šparagines pupeles netekau žado, visos pupelės lipte aplipusios mažomis baltomis kirmelėmis ar lervomis, nežinau, atrodo kaip musių lervos, tik vos kelių milimetrų. Tas pats su žirniais, moliūgais, cukinijomis, net ropių tokios mažos sėklytės ir tai aplipusios. Neįsivaizduoju nuo ko tai atsitiko, iš kur ir kaip, ir kas ten per lervos. Viską reikės persodinti ir ko gero į naują vietą, nors ten daržas jau 20 metų, bet niekada taip nebuvo. Gal kažką galite patarti.
Sodo Spalvos atsakymas
Vien iš aprašymo sunku spręsti, kokios lervos taip gausiai apsigyveno dirvožemyje. Galbūt tai daiginiai uodeliai. Šie kenkėjai daugiausia žalos padaro vazoninėms gėlėms ir jauniems daigams. Kokie ten kenkėjai bebūtų, daržą skubiai reiktų įrengti kitoje vietoje, o dirvožemiui su kenkėjais pradžiūvus visą plotą užsėkite sideratiniais augalais. Tikėtina, kad po metų ar dviejų šie kenkėjai savaime išnyks.
Adelė parašė 27 gegužės, 2022:
Ar galima (ir kiek) pritrumpinti šparagų šluotas, kad nekenktų būsimam derliui? Niekur nerandu tokios informacijos.
Sodo Spalvos atsakymas
Smidrai (šparagai) nėra genimi augalai. Kuo vešlesnė antžeminė dalis, tuo daugiau maisto medžiagų jie sukaups šaknyse ir tuo didesnis derlius bus pavasarį. Jei smidrai nebeišsitenka mažame darže arba nustelbia šalia esančius augalus, galite nukirpti nedidelės dalies stiebų viršūnes, patrumpinti šonines šakeles. Taip pat didelės įtakos neturės vieno kito nulinkusio stiebo pašalinimas. Bet stenkitės išlaikyti kuo daugiau tvirtų vertikaliai augančių stiebų.
Kristina parašė 15 gegužės, 2022:
Sveiki, mano tujos sodintos pries tris metus,dabar jos mazdaug 60/70cm.aukscio,noreciau jas persodinti i kita vieta,kiek i ploti gali buti issikerojusios saknys,ar nepakenks joms persodinimas?
Sodo Spalvos atsakymas
Suprantama, persodinimas šiek tiek paveiks tujų augimą. Gegužės antroji pusė nėra tinkamas metas perkelti augalus, nes jau prasideda ūglių augimas. Jei būtinai reikia, kaskite tujas su maždaug 0,5 m skersmens žemės gniužulu, ir iš karto neškite į paruoštas naujas duobes. Persodintas tujas gausiai palaistykite ir pasirūpinkite, kad visą vasarą joms netrūktų drėgmės.
Angele parašė 6 gegužės, 2022:
atliko šilauogių žemės (durpės), kur jas galiu panaudoti, rododendrų neauginu, gal daržovems kurioms tiktų? AČIŪ
Sodo Spalvos atsakymas
Rūgščias durpes galite panaudoti tik kai kurioms daržovėms bei gėlėms. Nestoru sluoksniu durpes galima paskleisti avietyne (avietėms tinka lengvai rūgštus dirvožemis). Labai gerai tinka mulčiuoti bruknes ir spanguoles. Naudokite jas rūgštynių lysvėje. Gėlynuose durpės tinka sibiriniams vilkdalgiams, viržiams ir erikoms, epimedžiams, astilbėms.
Gvidas parašė 23 balandžio, 2022:
Sveiki, kokia kirminų dienos kilmė ir kaip ji nustatoma? Ačiū
Sodo Spalvos atsakymas
Sausio 25-oji yra simbolinis pusiaužiemis, liaudyje dar vadinama barsuko diena, kumeliuko krikštynomis, kirmėline. Su šia data yra susiję daug prietarų - ieškoti barsuko pėdsakų ir pagal juo spręsti apie antrąją žiemos pusę, apeiti ir pabelsti į obelis, kad gerai derėtų, nedirbti nieko su augalais ir pan. Kurią savaitės dieną būna sausio 25-oji, ta ir lieka kirminų diena visus ateinančius metus.
Rūta 15 parašė 22 balandžio, 2022:
Kada galima persodinti pelargonijas į atvirą balkoną?
Sodo Spalvos atsakymas
Pelargonijas į atvirą balkoną persodinti galima, kai naktimis temperatūra nebenukrenta žemiau 5 laipsnių šilumos. Dažniausiai taip būna apie gegužės vidurį. Iki to laiko augalus reikėtų pratinti prie lauko sąlygų, tik dienomis išnešant į balkoną.
Aurelija parašė 20 balandžio, 2022:
Sveiki, turime gyvatvore is “ligustrum ‘liga’ “. Gyvatvore auskta 2m , taciau vietomis pradejo atsiradinet skyles ( gyvatvore nera tokia vesli), o kai kur is vis atrodo lyg medziai jau nebegyvi nors lapu pumpureliai vos vos mezgasi. Taip pat tose vietose, kur gyvatvore isretejus yra labai daug juodu uogu. Ka patartumet kaip ja atgaivinti? Ar tiesiog israut ir i tas vietas sodinti naujus sodinukus? Ar iskirpti iki tam tikro aukscio ? Ar is vis imanoma tas vietas atgaivinti ?
Sodo Spalvos atsakymas
2 m aukščio gyvatvorė jau tikriausiai turi nemažai metų. Todėl natūralu, kad kai kurios ligustrų šakos apmiršta, o išretėjusiose, šviesesnėse vietose gyvybingos šakos sukrauna žiedus ir užmezga vaisius. Sunku patarti, nematant kokio tankumo yra ta gyvatvorė. Reikėtų įsitikinti, kad išdžiūvo ne atskiri krūmai, o tik atskiros šakos. tada verta gyvatvorę atnaujinti: anksti pavasarį ji nukerpama iki 10-15 cm aukščio ir krūmams leidžiama atželti nuo pažemės. Iš jaunų atžalų formuojama nauja gyvatvorė. Jei išdžiūvo kai kurie atskiri krūmai, juos reiktų išrauti ir pasodinti naujus.
Vitalija parašė 7 balandžio, 2022:
Laba diena. Prašau patarimo dėl vejos, kurioje tankiai auga krokai, priežiūros pavasarį. Nors veja po žiemos nedekoratyvi, samanota, skarifikuoti negaliu dėl žydinčių gėlių. Tręšti dabar vengiu, bijodama suaktyvinti žolės augimą. Tada tektų ją pjauti, dar nespėjus nudžiūti krokų lapeliams. Ar tiesiog apsišarvuoti kantrybe ir atidėti skarifikavimą ir tręšimą vasarai? Ar tiktų tada pavasarinės trąšos, ar iškart pereiti prie turinčių daugiau fosforo ir kalio? Dėkui už atsakymą.
Sodo Spalvos atsakymas
Veja su žydinčiomis svogūninėmis gėlėmis prižiūrima kitaip, nei tradicinė. Visi priežiūros darbai atliekami vėliau, pradėjus gelsti svogūninių gėlių lapams. Pirmą kartą nepakenktų patręšti pavasarinėmis trąšomis, o vėliau jau naudokite skirtas vasarai. Jei būtinai norite idealios tvarkingos žolytės, ji turėtų būti puoselėjama atsisakant bet kokių kitų augalų - tiek žydinčių pavasarinių svogūninių ar saulučių, tiek dobiliukų ir bet kokių dviskilčių žolių. Prižiūrintys žydinčias vejas-pievutes turi rinktis kompromisinį variantą, kad būtų gerai ir žydintiems augalams, ir žolynams.
Polis parašė 25 kovo, 2022:
Dėl labai neprofesionalios kaimynų veiklos sodininkų bendrijoje, jau keli metai smarkiai pakilo gruntinis vanduo, pavasarį kelis mėnesius laikosi net 20 - 30 cm gylyje. Sodo augalai labai suvargę, ypač vyšnios - žydi ir mezga labai gausiai, bet visos užuomazgos nubyra. Žinau, kad šioje situacijoje ne ką įmanoma patarti, bet iš jūsų esu gavęs tokių netikėtų ir nelauktai efektyvių patarimų, kad nesusilaikau nepasiguodęs.
Sodo Spalvos atsakymas
Deja, sodininkų bendrijose ne visi elgiasi kaimyniškai. Todėl iškilusią problemą teks spręsti savo sklypo ribose arba su artimiausiais kaimynais (jei jie draugiški ir turi tas pačias problemas). Gruntinį vandenį surinkti padėtų iškasti šuliniai, kūdra arba griovys žemiausioje sklypo vietoje. Galbūt būtų galimybė pavasarį kelis kartus išsiurbti vandenį ir nuleisti į kur nors netoli esantį telkinį. Suprantama, nesinori papildomai skirti plotą vandens surinkimui ir nėra visai paprasta tai įrengti. Bet tai paprasčiau, nei visame sklype įrengti drenažą.
Inga parašė 24 kovo, 2022:
Kaip padauginti eukaliptą? Auga vazonėlyje, įstiklintame balkone, kur daug saulės. Purškimo vandeniu nemėgsta?
Sodo Spalvos atsakymas
Eukaliptai dauginami sėklomis. Jos dygsta be stratifikavimo, kambario temperatūroje. Daigams reikia daug šviesos, todėl sėti eukaliptus reikėtų pavasario pabaigoje - vasaros pradžioje, kad daigai gautų daug saulės spindulių. Auginiais dauginami sunkiai. Pusiau sumedėję auginiai ruošiami vasarą, jie įsišaknija per 2-3 mėnesius. Šiltomis dienomis eukaliptus reikia ir gausiai laistyti, ir dažnai apipurkšti.
Aldona parašė 17 kovo, 2022:
Laba diena. Kiek metrų į gylį auga kaukazietiškų slyvaičių gyvatvorės šaknys? Ar jų šaknys gali sugadinti pagrindinio melioracijos vamzdžio, apie 1.25 diametro, užkasto 1 - 1.50 metro ar giliau, struktūrą? Gyvatvorė pasodinta tik praeinančio vamzdžio sklype, pradžioje ir pabaigoje. Ramaus Jums laiko. Ačiū, už atsakymą. Pagarbiai.
Sodo Spalvos atsakymas
Kaukazinės arba skėstašakės slyvos į aukštį auga 5-8 metrus. Tikslių duomenų apie šaknų sistemos gylį nėra, bet šį rūšis prisitaikius augi nederlinguose ir apysausiuose dirvožemiuose, todėl šaknys tikrai yra gilios, labiau išsivysčiusios už antžeminę dalį. Per ilgesnį laiką medžių šaknys gali drenažo vamzdžius apraizgyti ar kai kuriose vietose pro plyšius įaugti į vidų.
Vytis parašė 14 kovo, 2022:
Laba diena. Mano sode auga didziulis graikinis riesutmedis. Daugelyje vietu jo sakos remesi i zeme. Klausimas butu toks: kokiu laiku galeciau sias nukarusias sakas nupjauti ? Lauksiu is jusu atsakymo i tai.
Sodo Spalvos atsakymas
Graikinius riešutmedžius genėti reikėtų vasarą. Nupjovus šakas pavasarį, medžiai praranda labai daug sulčių, nusilpsta. Riešutmedžiams sulapojus, sulčių tekėjimas būna silpnesnis. Bet vėlai, pačioje vasaros pabaigoje ir rudenį nugenėti medžiai iki šalčių nespėja gerai apdžiovinti žaizdų. Todėl stambesnes šakas išpjauti rekomenduojama iki rugpjūčio mėnesio.

Šiandien

  • Spalio 2, sekmadienis.
  • Saulė teka 07:23, leidžiasi 18:52.
  • Mėnulis teka 15:57, leidžiasi 21:52.
  • Mėnulis Ožiaragyje 10:38, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis rugsėjo 26 d.
  • Eidvilas, Modestas, Gervilė, Getautė, Geržadas, Gervydas
  • Šv. Angelai sargai. Policijos diena.
  • Šaknų diena. Tinkama diena sodinti medžius ir krūmus, spygliuočius, sodinkite svogūnines gėles (tulpes, narcizus, dekoratyvinius česnakus), persodinkite, dalinkite bijūnus, kitas daugiametes gėles, rabarbarus, rūgštynes. Galima kasti jurginus, kardelius, kanas, acidanteras, frezijas. Netinkama diena konservuoti, genėti medžius, krūmus, kompostuoti.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Ar džiaugiatės šių metų derliumi?

Įvykių kalendorius