• liepos 27 d., Šeštadienis

Klausk specialisto

567 klausimai.
Vida parašė 22 rugsėjo, 2021
Turiu du abrikosus vazonėliuose.Žinau tik kad ukrainietiška veislė.Jie išauginti iš sėklos.Ar juos verta sodinti ir ar būtina sodinti du ar galima vieną?.Po kiek laiko abrikosai pradeda vesti vaisius?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Sėjinukų, dar ir išaugintų iš nežinomos veislės, savybių nusakyti iš anksto neįmanoma. Dauguma abrikosų veislių yra kryžmadulkės, todėl reikalingi bent du netoli (bet ne arčiau 3 m) vienas nuo kito augantys medeliai. Dauguma abrikosų derėti pradeda ketvirtaisiais penktaisiais metais.
Jurgita parašė 7 rugsėjo, 2021
Laba diena. Noriu pasiteirauti apie raudonlapi pūkenį. At jis numeta lapus rudenį? Ar jo"pūkai"skraido? Baiminuosi dėl kaimynų
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Europinio pūkenio ir jo veislių lapai rudenį pagelsta arba parausta ir nukrenta. Šių krūmų vaisiai - tarp ilgų pūkų pasislėpę 3-5 mm ilgio sausi kaulavaisiai. Pūkų šluotelės ilgai išsilaiko ant šakų viršūnių, bet rudenį pamažu juos išnešioja vėjas. Savaime pūkeniai nepasisėja, todėl baimintis dėl kaimynų nereikia. Rūšių augalus galima dauginti sėklomis. Jos turi būti sėjamos į dauginimo dėžutes arba lysves, jauni sėjinukai atidžiai prižiūrimi. Veislių sėjinukai gali neišlaikyti būdingų požymių.
Gabrielė parašė 30 rugpjūčio, 2021
Laba diena, Ieškau vijoklinio augalo, kuriuo būtų galima apsodinti sieną pastato viduje. Langai iš pietinės pusės, tačiau už lango medžiai, todėl nebus labai saulėta. Augalas turėtų žaliuoti visus metus. Būtų puiku, jei žydėtų, tačiau nebūtina. Kadangi augalas bus sodinamas komercinėse patalpose, būtų gerai, kad būtų kuo mažiau reiklus priežiūrai, imlus ligoms. Aukštis turėtų būti ne mažiau 3 - 4 m. Ar įmanoma tokį augalą rasti? Ačiū. Pagarbiai, Gabrielė
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Patalpų sienoms apželdinti galima rinktis kelias laipiojančių augalų rūšis. Labai lengvai auginamas, nereiklus yra sukilis (Epipremnum aureum, sin. Scindapsus aureus). Šie augalai auga greit ir nesunkiai pasieks 3-4 m aukštį. Stiebai mažai šakojasi, todėl geriausias sprendimas būtų sodinti palei sieną eile kelis sukilius ir nukreipti jų stiebus aukštyn. Augančius aukštyn stiebus reiks pririšti, nes prisitvirtinimui prie atramų orines šaknis išaugina tik labai drėgname ore. Namuose ir patalpose nežydi, bet geltonomis dėmelėmis išmarginti lapai labai dekoratyvūs. Kiti tinkami augalai būtų paprastasis lamstas (Cissus rombifolia), margasis skindapas (Scindapsus pictus), monstera (Monstera), kelios pasifloros (Passiflora) rūšys, filodendrai (Philodendron). Patalpose auginami laipiojantys augalai žydi ne visada, dažnai reikalingas vėsesnis ir sausesnis žiemos periodas. Lengviausia sulaukti pasiflorų, vaškuolių, stefanočių žiedų.
Birutė parašė 26 rugpjūčio, 2021
Sveiki, ar galiu dabar persodinti jau paaugusią magnoliją?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Paaugusias magnolijas persodinti rizikinga. Tai jautrūs medžiai ir krūmai, sunkiai ištveriantys stiprius šaknų pažeidimus. Didesnė tikimybė sėkmingai persodinti augalą yra pavasarį, iki pumpurų sprogimo. Rudenį perkeltas augalas gali neįsišaknyti iki žiemos ir žūti.
Polis parašė 23 rugpjūčio, 2021
Izoliuoto 6 ha dydžio miškelio skynime palikau nenukirstus subrendusius ąžuolus. Tuoj labai sėkmingai .savo darbo ėmėsi kėkštai. To rezultatas - puikiai auga daug šimtų ąžuoliukų; daliai jų jau virš 10 metų. Šią vasarą pastebėjau, kad beveik visi ąžuoliukai serga - daugelyje lapų atsirado stambios, šviesiai rudos dėmės lygiais kraštais, užimančios iki trečdalio lapo. Atrodo lyg tose vietos lapai būtų padžiūvę. Gal Lietuvoje siaučia kokia ąžuolų liga? Jeigu iš mano daugiau nei lakoniško aprašymo galima bent kiek spręsti, prašau pasamprotauti, koks likimas laukia mano būsimo ąžuolyno? Net neturiu vilties, kad aš galiu kuo nors medeliams pagelbėti. Dėkoju - Polis
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Ąžuolus, kaip ir daugelį kitų miško medžių, pažeidžia nemažai ligų ir kenkėjų. Vien iš aprašymo spręsti sunku, būtų gerai matyti bent jau pažeistų lapų nuotrauką. O tiksliai augalų ligas galima nustatyti tik laboratorijoje. Sausos dėmės ant lapų galia atsirasti arba dėl grybinės infekcijos, arba dėl vabzdžių pakenkimų. Nekrozinių dėmių atsiranda ir dėl karščio, sausros poveikio bei kalio trūkumo dirvožemyje. Ąžuolus reiktų stebėti atidžiau - kada ir kokiomis sąlygomis atsiranda pažeidimai, ar jų daugėja, ar padėtis stabili. Dalies lapų netekimas medeliams nėra mirties nuosprendis.
kristina parašė 27 liepos, 2021
Sveiki, kieme dešimt metų buvo auginama buksmedžių gyvatvorė, kuri pradejo nykti, sudžiūvo lapai, tarp šakų matosi tarsi voratinklis. Apžiūrėjus, tiek buksmedžių krūmų viduje, tiek išorėje buvo pastebėti žali vikšrai. Bandant surasti informaciją apie ligą, pagal visus aprašymus krūmus užpuolė kenkėjai vadinami - Buksmedžio gręžtuvais (Glyphodes perspectalis). Surinkti kirmius yra sunku, nes jų nuolat atsiranda ir augalai toliau nyksta.Buvo nupurkšta "deciu", tačiau ir tai nepadeda. Norėtumėm sužinoti ar yra kokia galimybė išnaikinti kirminus ir išgelbėti augalus, ar juos reikėtų išrauti ir išmesti taip sunaikinat ir kenkėjus kol jie dar neužpuolė šalia esančių augalų, nes buksmedžių lapai sparčiai nyksta. Iš anksto dėkoju už atsakymą.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Lietuvoje šiltėjant klimatui plinta naujas kenkėjas – Cydalima perspectalis, sin. Glyphodes perspectalis. Šio drugelio vikšrai graužia buksmedžių lapus. Jie yra žali, su juodomis galvomis ir išilginėmis juodomis juostomis šonuose, gerai slepiasi tarp lapų ir sunkiai matomi. Geriau pastebimi veiklos pėdsakai – apgraužti lapai, voratinkliukas ir išmatų trupinėliai. Kenkėjo tėvynė – Rytų Azija, o į Europą pateko gana neseniai – Vokietijoje rastas tik 2006 metais. Kol ši kandis ypatingai plačiai neišplitusi, patariama pastebėjus pažeidimus ieškoti vikšrų, juos surinkti (nupurtyti ant patiestos plėvelės) ir sunaikinti, o po kelių dienų krūmą vėl patikrinti. Insekticidai mažai efektyvūs, nes sudėtinga pasiekti ir apipurkšti visas tankaus buksmedžio šakeles. Buksmedžius apžiūrėti, tikrinti reikia visą vasarą, kadangi pastebimos 2-4 šių kenkėjų generacijos. Vikšrai vystosi apie 4 savaites, galiausiai pasiekia 35-40 mm ilgį. Lėliukės slepiasi tarp buksmedžio lapų, paskutinės generacijos jos taip ir žiemoja.
Jūratė parašė 27 liepos, 2021
Sveiki, šiemet pirmą kartą auginu baklažanus,užaugo dideli ir gražūs vaisiai. Deja nežinau kada juos skinti,kada žinoti ,kad jie prinokę?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Baklažanų vaisiai skinami, kai pasiekia veislei būdingą dydį ir spalvą, kai vaisius tampa blizgantis, sėklos dar nėra kietos. Peraugę vaisiai praranda blizgesį, jų minkštimas tampa nekokybiškas. Įvertinti vaisių tinkamumą galima juos lengvai paspaudus. Neprinokę yra kietoki, pernokę – minkšti. Tikrasis brandos laikas yra tada, kai paspaudus iš šono pirštu juntama, kad minkštimas pasiduoda spaudimui, bet spaudimo žymės nesimato. Vaisius reikia nukirpti sodo žirklėmis, nes koteliai yra tvirti, kai kurių gali būti su dygliukais, todėl dėvėkite pirštines.
Toma parašė 23 liepos, 2021
Laba diena, esam visiški naujokai sodininkystės srityje, tad kreipiamės į profesionalus. Nusipirkome namą su maždaug 6a sklypu ir net nežinome, nuo ko pradėti. Pirmiausia sužinojome, kad norint sklypą apsiželdinti veja mums teks atsivežti juodžemio. Taigi norime paklausti:Kiek maždaug galėtų kainuoti 6a sklypo apželdinimas veja?Kiek jam reiktų to juodžemio?Kokiu metų laiku geriausia tuo pasirūpinti?Skaitėm patarimus, kad geriausia įrengti laistymo sistemą - kiek ji kainuoja?Ir kiek kainuoja Jūsų paslaugos? Na, šį kartą visi klausimai tik apie kainas, nes kokie kiti priežiūros klausimai - nė nenumanom 🙂 Būtume labai dėkingi, jei atsakytumėte.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Žurnalo redakcija neįrenginėja laistymo sistemų ir neatlieka aplinkos tvarkymo darbų, todėl į klausimus dėl kainų neatsakysime. Bet dėl darbų eigos patarti galime. Pirmiausia patys nuspręskite, kur sodinsite pagrindinius sodo augalus (medžius, krūmus) ir kur numatysite poilsio vietas, pavėsinę ar panašius statinius. Pagal tai jūsų pasirinkta įmonė suprojektuos laistymo sistemą. Tik įrengus laistymo sistemą, kai nebereiks giliai perkasinėti žemės, atvežamas juodžemis arba panaši derlinga žemė, tolygiai išsklaidoma, ir sėjama veja. Kiek reikia derlingos žemės sprendžia apželdintojai, įvertinę esamą jūsų sklypo dirvos struktūrą. Vasaros pabaiga, kai orai dar šilti, bet nebėra stiprių karščių, ir yra labai palankus metas įrengti veją.
Polis parašė 17 liepos, 2021
Daugiau nei 40 metų sodo sklype netoli tako puikiai auga eglė Konica. Pastaruoju metu jos gabaritai kažkiek viršijo mano įsivaizdavimą eglutės sodinimo metu, ji pradėjo trukdyti vaikščioti taku. Ar įmanoma iš tako pusės bent 10-15 cm sutrumpinti šakų viršūnes? Kada ir kaip tai atlikti? Dėkoju - Polis
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Eglės ʻConicaʼ paauga tik po kelis centimetrus per metus. Trumpinti galima tik jaunus metūglius, tai yra vos po 1 ar 2 centimetrus augančių šakelių viršūnių. Tik taip nesugadinsite taisyklingos šios eglutės formos. Jei nukirpsite 10 ar 15 cm ilgio šakeles, liks spyglių neturinčios šakos, kurios jau nebeatžels.
Aistė parašė 17 liepos, 2021
Sveiki. KAIP IŠNAIKINTI NUO BUKSMEDŽIŲ KIRMĖLES? MASIŠKAI UŽPUOLĖ .IR NE TIK MUMS BET IR VUSUR KUR TIK MATOM PRAEINANT.SUPRANTU KAD TURBŪT ĮTAKOS TURI KLIMATO KAITA,BET SITUACIJA SU KIRMĖLĖM IŠ TIESŲ TRAGIŠKA.NUO KRŪMŲ JAU PUOLA IR KITUS AUGALUS IR NET Į NAMUS ŠLIAUŽIA.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Lietuvoje šiltėjant klimatui plinta naujas kenkėjas – Cydalima perspectalis, sin. Glyphodes perspectalis. Šio drugelio vikšrai graužia buksmedžių lapus. Jie yra žali, su juodomis galvomis ir išilginėmis juodomis juostomis šonuose, gerai slepiasi tarp lapų ir sunkiai matomi. Geriau pastebimi veiklos pėdsakai – apgraužti lapai, voratinkliukas ir išmatų trupinėliai. Kenkėjo tėvynė – Rytų Azija, o į Europą pateko gana neseniai – Vokietijoje rastas tik 2006 metais. Kol ši kandis ypatingai plačiai neišplitusi, patariama pastebėjus pažeidimus ieškoti vikšrų, juos surinkti (nupurtyti ant patiestos plėvelės) ir sunaikinti, o po kelių dienų krūmą vėl patikrinti. Insekticidai mažai efektyvūs, nes sudėtinga pasiekti ir apipurkšti visas tankaus buksmedžio šakeles. Buksmedžius apžiūrėti, tikrinti reikia visą vasarą, kadangi pastebimos 2-4 šių kenkėjų generacijos. Vikšrai vystosi apie 4 savaites, galiausiai pasiekia 35-40 mm ilgį. Lėliukės slepiasi tarp buksmedžio lapų, paskutinės generacijos jos taip ir žiemoja.
Angele parašė 6 liepos, 2021
laba diena, prašau, patarkite kaip naikinti erkutes užpuolusias agurkus, chemikalus naudoti nenoriu. Ačiū...
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Didžiausias voratinklinių erkučių priešas - drėgmė. Agurkai gan neblogai pakenčia didelę oro drėgmę, todėl pasistenkite kuo dažniau juos apipurkšti šiltu (oro temperatūros) vandeniu. Išskinkite labiausiai pažeistus, džiūvančius lapus. Erkučių plitimą mažina purškimas česnakų, citrusinių vaisių žievelių nuovirais, kalio muilo tirpalu. Šias priemones tokiu kaitrų metų reiktų naudoti vakare, kai saulė jau nebeapšviečia augalų.
Vaida parašė 28 birželio, 2021
Sveki, auginu tujas vazonuose. Pora deja nuvyto, jas išmečiau, bet liko žemė. Kadangi tujas tręšiu specialiom spygliuočiams skirtomis skystomis trąšomis, ar galima į tą žemę dabar sodinti žydinčias gėles: pvz begonijas? Ačiū
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Kitus augalus į naudotą žemę sodinti pavojinga ne tiek dėl trąšų, kiek dėl galimai ten esančių ligų sukėlėjų. Jei tujos žuvo dėl sausros ar kitų priežiūros klaidų, žemėje pavojingų ligų pradmenų neturėtų būti. Bet jei džiūvimo priežastis buvo kokia nors grybinė liga (pavyzdžiui - fitoftorozė), nauji augalai taip pat gali susirgti. Jei nuspręsite seną žemę naudoti naujiems augalams, sumaišykite ją su dalimi naujo komposto arba durpių - taip ir sumažinsite ten susikaupusių trąšų koncentraciją, ir pagerinsite struktūrą.
Asta parašė 21 birželio, 2021
Sveiki.Kokio aukščio sangvinarija užauga?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Sangvinarijos yra neaukšti augalai. Pavasarį žydinčių aukštis būna apie 20 cm, vasaros pradžioje lapai užauga iki 30-40 cm aukščio.
Rita parašė 15 birželio, 2021
Kodel bijunai nekrauna ziedu?2 , 3 metu ,(Per giliai pasodinti?)
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Bijūnų nežydėjimo priežasčių gali būti kelios. Dažniausiai kaltas netinkamas sodinimo gylis. Nežydi tiek per giliai, tiek visa paviršiuje pasodinti bijūnai. Virš susiformavusių bijūno pumpurų turi būti 3-5 cm dirvožemio sluoksnis. Taip pat nežydi, nors ir neblogai auga šešėlyje prie sienų, po medžiais ar prie kitų aukštų gėlių pasodinti bijūnai. Jie turi gauti 5-6 val. saulės spindulių. Nežydi arba silpnai žydi auginami rūgščioje dirvoje, kai itin trūksta maisto medžiagų, arba nualinti augalai, kai išskinami beveik visi stiebai su žiedais. Menkai žydi seni, kelis dešimtmečius vienoje vietoje augę bijūnų kerai. Įvairios ligos, ypač puviniai, stabdo pumpurų vystymąsi.
Roma parašė 28 gegužės, 2021
Noriu sužinoti-kada geriausiai sodinti šparagus ir kokia žemė turėtų būti.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Šparagams (smidrams) auginti tinkamiausi gerai įdirbti lengvi priesmėlio dirvožemiai, kur gruntinis vanduo yra ne aukščiau 1,5 m gylio. Svarbu, kad dirvožemis būtų be piktžolių, todėl tinka kelis metus kitoms daržovėms auginti naudoti plotai. Šparagai į nuolatinę vietą sodinami balandžio mėnesį, iš daigyno perkeliant vienmečius daigus. Augalai išdėstomi apie 1 m atstumais, tinkamai paruoštoje dirvoje šie augalai gali augti 10-15 metų. Daigai auginami iš sėklų. Jos sėjamos pavasario pabaigoje į gerai sušilusią žemę. Pirmąją žiemą mulčiuojami 3-4 cm durpių sluoksniu. Sodinimui į nuolatinę vietą pavasarį atrenkami stipriausi daigai.
Ingrida parašė 26 gegužės, 2021
Sveiki. 2020.09.25 pirkome didelę kalninę guobą" coperdowni", kuri gražiai prigijo ir buvo išleidusi dvi mažas ataugėles. Kaip žinia, šią žiemą buvo daug sniego, šaknys neturėjo nušalti, bet gal galėjo užmirkti. Jau gegužės pabaiga, bet guoba nei žydi, nei skleidžiasi lapai. Kai kurios šakos sausos ( nukarpėme), kai kurios dar minkštos. Kokia galėtų būti priežastis? Ar jau turėtų tokiu metu rodyti kokius nors "gyvybės" ženklus? Ar galima išgelbėti užmirkusią, ar galima mėginti persodinti į didesnę duobę? Vyrauja priesmėlis/priemolis. Ačiū.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Gyvybinga guoba jau turi būti išskleidusi lapelius. Šie medžiai šalčiui atsparūs, bet jei ilgesnį laiką buvo apsemta vandens, galėjo apmirti šaknys. Mažai tikėtina, kad medį pavyks išgelbėti. Persodinti ir dar labiau pažeisti nusilpusiais šaknis neverta, galima tik padaryti griovelį vandens pertekliui nutekėti į šalį.
Jolanta parašė 23 gegužės, 2021
Laba diena, noriu sužinoti dėl kokių priežasčių galėjo pradėti džiūti sukrovusi pumpurus ir išleidusi lapelius obels stora šaka (obeliai 15 m.)?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Storokos obels šakos netikėtai nudžiūti gali dėl medienoje besivsytančių grybinių ligų. Tokias šakas reikia nelaukiant išpjauti ir sudeginti. Retais atvejais šakų džiūvimo priežastimi gali būti po žieve gyvenantys kenkėjai.
Vilma parašė 21 gegužės, 2021
Sveiki,kodel jauno ligustro lapu virsuneles juosta? Pavasari tresiau karbamidu. Ačiu.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Paprastieji ligustrai yra gan atsparūs ligoms ir kenkėjams. Reikėtų įvertinti auginimo sąlygas: ar jaunų lapelių nepažeidė šalna, ar trąšų koncentracija nebuvo per didelė. Jei vysta ir džiūva ne tik lapų viršūnėlės, bet ir jauni ūgliai - ligustrus pažeidė rimtesnės ligos, fitoftorozė arba verticiliozė. Pažeistas šakas būtina iškarpyti ir sudeginti.
Polis parašė 17 gegužės, 2021
Trešnių derlių spėjame nuimti, kol uogos dar tik bręsta. Pribrendusias sudoroja paukščiai. Gal išmintingi žmonės žino kaip elgtis, nuskynus tik pusiau išsirpusias trešnes? Dėkoju.
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Trešnes skinkite su koteliais ir pabėrę plonu sluoksniu kelias dienas panokinkite kambaryje. Nors vaisiai vis vien neįgaus tikrųjų savo skoninių savybių, kokybė bent truputį pagerės. Neprinokusius vaisius perdirbkite ilgesniam laikymui - virkite kompostus, džemus, uogienes, spauskite sultis. Geriausia būtų pridėti kokių nors tuo metu pilnai sunokusių saldžių uogų, pavyzdžiui, medlievų ar aviečių. Jos kompensuos cukrų ir skoninių medžiagų trūkumą.
Adele parašė 8 gegužės, 2021
Laba diena.Kada siemet kirminu diena?
Sodo Spalvos atsakymas: Irma Irma
Laba diena, Kirminų diena yra pirmadieniais.

Šiandien

  • Liepos 27, šeštadienis.
  • Saulė teka 05:21, leidžiasi 21:29.
  • Mėnulis teka 23:29, leidžiasi 13:36.
  • Mėnulis Jautyje 20:23, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis liepos 21 d.
  • Natalija, Svalia, Žintautas, Žintautė, Sergijus, Panteleonas, Subartas
  • Šaknų diena. Galima krauti komposto krūvas, vežti ir kratyti mėšlą, sodinti šakniavaisius, juos tręšti. Imkite derlių, kurį reikės džiovinti, ilgam laikymui. Naikinkite dirvožemyje gyvenančius kenkėjus. Rinkite vaistinių augalų šaknis; iš jų paruošti preparatai šią dieną yra ypač veiksmingi. Skinti gėles, gerai laikysis vandeny. Nepalanki diena sodinti gūžines salotas, ruošti malkas, konservuoti, virti uogienes, sandėliuoti, krauti derlių.
  • Jei voras tinklą pina, bus giedra.

Populiariausi straipsniai

Sekite mus

Naujienlaiškio prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti Sodo spalvų naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą.

Palaukite...

Dėkojame, kad užsiprenumeravote!

Apklausa

Kaip gaunate „Sodo spalvas“?

Įvykių kalendorius